Pamatky.cz — ilustrované panorama českých památek

Drobečková navigace

Drobečková navigace

  • Domů
  • Kostel Svatého Bartoloměje (Bylany)
  • Kostel svatého Bartoloměje (Bylany)

Site branding

Domů
pamatky.cz

Hlavní navigace

  • Domů
  • Seznam památek
  • Encyklopedie
  • Architekti
  • Náhodná památka
  • Magazín
  • 🏆 Památka roku
  • Hry & kvízy
  • 🤝 Spolupráce
    • Pro obce
    • Mapa na web
    • Odkazujte na nás
    • Registrace firmy
  • Fórum
  • Památky v kapse
  • Zaregistrovat firmu
  • O projektu
CS
  • English EN
  • Deutsch DE
  • Polski PL
  • Slovenčina SK
  • Čeština CS
Sbírejte body za každou návštěvu! Přihlásit se Registrovat zdarma

Obsah hlavní stránky

Kostel svatého Bartoloměje (Bylany) Kostel

Kostel svatého Bartoloměje (Bylany)
kostel 1770 Kulturní památka dobrý Audio průvodce 15–30 minut Snadná I za deště pro všechny věkové kategorie vhodné i za deštivého počasí Aktualizováno 19.10.2026
🏆 Líbí se vám tato památka? Hlasujte v soutěži Památka roku: Žebříček →
O památce Tehdy a dnes Milníky Stavební vývoj Události Zajímavosti Průvodce Tipy FAQ Děti V okolí Ubytování Trasa Sezóny Galerie Fotografie z okolí Zdroje Mapa Příběhy Recenze

Kostel svatého Bartoloměje v Bylanech je hodnotná sakrální památka pozdně barokního původu. Nachází se na jihovýchodním okraji obce v okrese Kolín ve Středočeském kraji. Celý areál, který zahrnuje chrám, funkční hřbitov, márnici a historické ohrazení, je oficiálně chráněn jako kulturní památka České republiky.

Původně středověká gotická stavba byla založena kolem roku 1300. V písemných pramenech se poprvé objevuje v roce 1364 a k jejím prvním úpravám došlo v roce 1714. Zásadním mezníkem v historii budovy byla radikální přestavba probíhající v letech 1769 až 1770, jež dala objektu dnešní pozdně barokní podobu. V době této stavební proměny se České země nacházely v rámci habsburské monarchie pod vládou královny Marie Terezie, přičemž Evropa procházela obdobím pozdního baroka a postupných osvícenských reforem.

Architektonický vývoj stavby odráží přechod od původního gotického tvarosloví k pozdně baroknímu stylu, jenž se naplno projevil při zmíněné přestavbě dokončené v roce 1770. K prvkům celého areálu patří vedle samotného hřbitovního svatostánku také márnice a historické ohrazení. To vymezuje prostor funkčního hřbitova na jihovýchodním okraji Bylan.

Dnes slouží kostel spolu s přilehlým hřbitovem svému účelu. Představuje cenný doklad stavebního vývoje venkovské sakrální architektury. Návštěva tohoto místa nabízí pohled do historie regionu a přináší setkání s chráněnou kulturní památkou, jejíž kořeny sahají až do období středověku.

Kam dál

Okrouhlík 796 m Přistoupim 2,1 km evangelický kostel ve Kšelích 2,2 km Městské opevnění v českém Brodě 3,4 km

Tehdy a dnes

Přetáhněte posuvník a porovnejte, jak mohla památka vypadat v době svého vzniku, s dnešním pohledem.

Dnešní pohled – Kostel svatého Bartoloměje (Bylany)
Historická podoba – Kostel svatého Bartoloměje (Bylany)
Tehdy Dnes

Historická podoba vlevo je vizualizace generovaná umělou inteligencí a slouží jako inspirace.

Historické milníky

1300
Založení původní gotické stavby.
1364
První doložení stavby v písemných pramenech.
1714
Provedení úprav kostela.
1770
Dokončení radikální přestavby do pozdně barokní podoby a vznik hřbitovního areálu.

Stavební vývoj

Původně středověká gotická stavba z doby kolem roku 1300 prošla dílčí úpravou v roce 1714. Později, v letech 1769 až 1770, byla radikálně přestavěna a získala charakteristický pozdně barokní vzhled. Součástí areálu je vedle samotného kostela také hřbitov, márnice a historické ohrazení.

Historické události

Kolem roku 1300 byla založena původní gotická stavba. V roce 1364 proběhla první písemná zmínka v pramenech. V roce 1714 byl kostel upraven. V letech 1769–1770 proběhla radikální přestavba do pozdně barokní podoby.

Zajímavosti

– Kostel svatého Bartoloměje v Bylanech je hodnotná sakrální památka pozdně barokního původu. – Původně středověká gotická stavba byla založena kolem roku 1300 a v písemných pramenech se poprvé objevuje v roce 1364. – K radikální přestavbě, která dala objektu dnešní pozdně barokní podobu, došlo v letech 1769 až 1770. – Celý areál zahrnuje chrám, funkční hřbitov, márnici a historické ohrazení.

Průvodce

⚙︎ Průvodce namluvil syntetický hlas vytvořený umělou inteligencí.

Přehrát audio průvodce
Zobrazit text průvodce

⚙︎ Text připravila umělá inteligence a neprošel redakční kontrolou. Může obsahovat nepřesnosti.

Kostel svatého Bartoloměje stojí v Bylanech na Kolínsku ve Středočeském kraji. Je chráněn jako kulturní památka České republiky.

Původně šlo o gotickou stavbu, založenou kolem roku 1300. V písemných pramenech se kostel poprvé objevuje v roce 1364.

V roce 1714 prošel úpravami. Zásadní proměna přišla v letech 1769 až 1770, kdy byl radikálně přestavěn. Od té doby má pozdně barokní podobu, kterou si zachoval dodnes.

Tipy pro návštěvníky

Pro nejlepší zážitek doporučujeme návštěvu v dopoledních nebo odpoledních hodinách, kdy sluneční světlo nejlépe osvětluje gotické prvky a interiérové detaily kostela svatého Bartoloměje.

S sebou doporučujeme vzít si pitnou vodu a případně zápisník pro historické poznámky. Pro fotografování jsou nejvhodnější vnitřní prostory sakrální stavby za dobrého denního světla, které zvýrazní její architekturu.

Pro rodiny s dětmi je vhodné připravit si krátké vyprávění o historii stavby založené kolem roku 1300. V okolí nejsou v poskytnutých informacích uvedeny žádné další turistické cíle.

Časté dotazy

Dá se památka navštívit?

Tento údaj nemáme ověřený, a proto ho radši neuvádíme. Aktuální informace najdete na oficiálním webu památky.

Kde se památka nachází?

Poloha: Bylany, Středočeský kraj. Přesné místo ukazuje mapa na této stránce.

Proč je památka chráněná?

Je zapsaná v Ústředním seznamu kulturních památek ČR jako kulturní památka (rejstříkové číslo 46595/2-3122).

Pro děti

Představ si, že se vrátíš zpět o 256 let a stojíš před malým kostelem v Bylanech. Je to jako poklopit se do času a objevit starobylé tajemství! Kostel svatého Bartoloměje byl kdysi gotickou krásou, která se vztyčila kolem roku 1300. Ale v roce 1770 se stal něčím úplně jiným, jako když se tvůj oblíbený hračkový tank promění ve velkolepý vojenský vozidlo.

Firmy v okolí

Provozujete u této památky restauraci, ubytování, obchod, muzeum, půjčovnu, wellness nebo jinou službu pro návštěvníky? Zobrazte se přímo lidem, kteří k památce míří — takhle vás v aplikaci i na webu uvidí:

Vaše firma Doporučujeme 0,2 km
Krátký popis, fotky, adresa, telefon a navigace — návštěvník vás má hned po ruce.

Chcete zde zobrazit svou firmu? Zaregistrujte se →

V okolí

kostel se nachází na jihovýchodním okraji Bylany. Součástí areálu je funkční hřbitov, pohřební kaple a historické oplocení.

Ubytování v okolí

Plánujete návštěvu? Najděte ubytování do 30 km od Kostel svatého Bartoloměje (Bylany) v Středočeský kraj.

Hledat ubytování na Booking.com Tipy na ubytování →

Powered by Booking.com

Výlety a aktivity v okolí

Průvodcovské výlety, vstupenky a aktivity v okolí od GetYourGuide

🔗 Partnerský odkaz: nakoupíte-li u partnera, můžeme obdržet provizi. Cena pro vás se tím nemění.

Hledat výlety a aktivity →

Tematická trasa

Tematická prohlídková trasa areálem památky:

1. Vnější areál a ohradní zeď Typ: historický areál Tento výchozí bod představuje ohrazený prostor kolem stavby, jenž nabízí ucelený pohled na architekturu chrámu a jeho zasazení do obce. Místo zaujme dochovaným kamenným ohrazením a poklidnou atmosférou venkovského sakrálního okrsku.

2. Vstupní portál a věž Typ: architektonická část Vstupní prostor s věží tvoří dominantu celé stavby a poutá pozornost svými proporcemi i historickým řemeslným zpracováním. Prohlídka této části přibližuje stavební vývoj objektu a slouží jako symbolický přechod do duchovního světa.

3. Hlavní chrámová loď Typ: církevní interiér Vnitřní prostor lodi nabízí působivý vhled do tradičního uspořádání venkovského kostela a jeho akustiky. Návštěvník zde může vnímat prostorové řešení klenby, rozmístění lavic a tiché prostředí určené k rozjímání.

4. Presbytář s hlavním oltářem Typ: sakrální prostor Závěr chrámu představuje duchovní i umělecké těžiště celé památky, zasvěcené svatému Bartoloměji. Zdejší oltářní výzdoba a liturgické vybavení dokumentují úctu k patronovi a dotvářejí celkový historický význam tohoto místa.

Sezónní doporučení

Jaro přináší k bylanckému kostelu svěží probuzení okolní venkovské přírody, kdy rašící stromy a rozkvetlé keře vytvářejí působivý kontrast s historickou stavbou. Měkké jarní slunce nabízí jasné, rozptýlené světlo, které dává vyniknout zachovalým architektonickým detailům v poklidném a tichém prostředí. Návštěvnost je v tomto období velmi nízká, takže si památku prohlédnete zcela nerušeni. Vzhledem k proměnlivému počasí a vlhké trávě v okolí je vhodné zvolit vrstvené oblečení a nepromokavou obuv. Nejlepším časem pro návštěvu jsou dopolední hodiny, kdy bývá nejčistší vzduch a příznivé podmínky pro fotografování.

Léto ozařuje kostel svatého Bartoloměje ostrým sluncem, které na světlých venkovních zdech vytváří hluboké stíny a nechává plně vyniknout jeho siluetu uprostřed vzrostlé zeleně. Zatímco venku panuje horko, uvnitř kamenného chrámu najdete blahodárný stín a chladivou, ztišenou atmosféru. Během hlavní letní sezóny se zde můžete setkat s občasnými cyklisty a pěšími výletníky, přesto místo netrpí žádnými masovými davy. Prohlídku je nejlepší naplánovat na časné ráno nebo pozdní odpoledne, abyste se vyhnuli polednímu žáru. K letnímu oděvu nezapomeňte přibalit lehkou vrstvu přes ramena, která přijde vhod při vstupu do studenějšího interiéru.

Podzim zahaluje okolí kostela do nostalgických odstínů žluté, rezavé a hnědé, přičemž opadávající listí postupně odkrývá pohledy, které byly v létě skryté. Nízké slunce kreslí dlouhé stíny a ranní opar dodává celému místu až tajuplnou atmosféru. Cestovatele v této době potkáte jen vzácně, což ocení milovníci samoty a klidného rozjímání. Doporučuje se teplejší větruodolná bunda a pevné boty s dobrou podrážkou, protože spadané vlhké listí a polní cesty mohou klouzat. Ideální dobou k příchodu je časné odpoledne, kdy zlatavé paprsky nejlépe hřejí a příjemně osvětlují stavbu.

Zima odhaluje strohou a čistou krásu kostela, jehož kamenné linie vynikají na pozadí holých větví a případného sněhového poprašku. Opuštěné venkovské prostranství nabízí absolutní ticho a zvláštní, hluboký klid, který je v adventním čase ještě umocněn. Davy návštěvníků jsou v zimních měsících nulové, na místě budete velmi pravděpodobně úplně sami. Vzhledem k časnému stmívání a nízké intenzitě světla naplánujte svůj výlet kolem poledne, kdy získáte nejvíce denního jasu pro prohlídku exteriéru.

Vizualizace a umělecké pohledy

Kostel svatého Bartoloměje (Bylany) – historická rekonstrukce
Historická rekonstrukce
Kostel svatého Bartoloměje (Bylany) – letecký pohled
Letecký pohled
Kostel svatého Bartoloměje (Bylany) – jaro
Jaro
Kostel svatého Bartoloměje (Bylany) – léto
Léto
Kostel svatého Bartoloměje (Bylany) – podzim
Podzim
Kostel svatého Bartoloměje (Bylany) – zima
Zima
Kostel svatého Bartoloměje (Bylany) – akvarel
Akvarel
Kostel svatého Bartoloměje (Bylany) – noc
Noční záběr
Kostel svatého Bartoloměje (Bylany) – iluminace
Iluminace

Vizualizace jsou generovány umělou inteligencí a slouží jako inspirace.

Fotografie z okolí

Reálné snímky pořízené v okolí památky

Kostel svatého Bartoloměje (Bylany)
Snímek: Wikimedia Commons, licence viz stránka souboru
Kostel svatého Bartoloměje (Bylany)
Snímek: Wikimedia Commons, licence viz stránka souboru
Kostel svatého Bartoloměje (Bylany)
Snímek: Wikimedia Commons, licence viz stránka souboru

Zdroj a licence jsou uvedeny u každého snímku.

Tipy od návštěvníků

Zatím žádné tipy. Buďte první!

Přihlaste se a přidejte svůj tip.

Zdroje a literatura

  • Wikidata (Q12030670)
  • Památkový katalog NPÚ

Fotografie: Petr Vilgus / CC BY-SA 3.0, rozlišení zvýšeno umělou inteligencí — Wikimedia Commons. Autor a licence se zobrazí i po najetí na snímek.

Informace o památce

Obec Bylany
Kraj Středočeský kraj
Typ kostel
Rok výst. 1770
Století 18. stol.
Sloh / Období baroko
Ochrana Kulturní památka
Stav dobrý
Parkování Není
Psi Zakázáni

Otevřít v mobilní app

Namiř kameru telefonu
na QR kód pro otevření v aplikaci

www.pamatky.cz/m/50994 🏷️ Tisknutelná QR nálepka

Poloha na mapě

Líbil se vám tento článek? Sdílejte ho!

Facebook X WhatsApp E-mail

Byl(a) jsi tady? Pochlub se odznakem na svém webu či blogu:

Navštívil(a) jsem Kostel svatého Bartoloměje (Bylany) – Pamatky.cz

Další památky – Bylany

Zobrazit vše v obci
Okrouhlík Okrouhlík evangelický kostel v Libčicích nad Vltavou evangelický kostel v Libčicích nad Vltavou Kostel Nejsvětější Trojice (Rakovník II) Kostel Nejsvětější Trojice (Rakovník II) Šibice Šibice Kostel svatého Vavřince (Veliká Ves) Kostel svatého Vavřince (Veliká Ves) Kostel svatého Jiří (Libušín) Kostel svatého Jiří (Libušín)
Pokračujte: Okrouhlík · Přistoupim · evangelický kostel ve Kšelích · Městské opevnění v českém Brodě

Příběhy a pověsti

Legendy, pověsti a příběhy spjaté s touto památkou

Příběh: Kostel svatého Bartoloměje (Bylany)
Smyšlený příběh

Příběh: Kostel svatého Bartoloměje (Bylany)

**Kostelní dveře se za ním zavřely s takovým hlasitým třeskem, že se zdi zdály vrzat jako staré dřevo, které už dlouho neslo tajemství.** Václav Kovář, býval…

Číst příběh

Fotografie návštěvníků

Zatím žádné fotografie. Buďte první, kdo přidá fotografii z návštěvy!

Přihlaste se a přidejte svou fotografii nebo hodnoťte.

Recenze a komentáře

Za ověřenou návštěvu v aplikaci získáte víc bodů — poznáme podle GPS, že jste na místě.

Navigovat k: Kostel svatého Bartoloměje (Bylany)
Google Maps Waze Apple Maps Mapy.cz
🏘️ Pro obce a infocentra 🔗 Odkazujte na nás 🗺️ Mapa na web 🔒 Ochrana soukromí 🍪 Nastavení cookies ⚑ Oznámit nezákonný obsah 🇸🇰 Slovenské pamiatky 📡 RSS 🔎 Co lidé hledají

© 2026 pamatky.cz — provozovatel SAIT CZ spol. s r.o., IČO 43962271, DIČ CZ43962271, se sídlem Těšínská 365, 735 14 Orlová-Poruba, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Krajským soudem v Ostravě, oddíl C, vložka 2359. Kontakt: +420 773 788 755, info@pamatky.cz.

Obchodní podmínky · Podmínky firemní prezentace · Ochrana osobních údajů · Cookies · Provozovatel · Řešení sporů (ČOI)