Pamatky.cz — ilustrované panorama českých památek

Drobečková navigace

Drobečková navigace

  • Domů
  • Ďáblický Hřbitov
  • Ďáblický hřbitov

Site branding

Domů
pamatky.cz

Hlavní navigace

  • Domů
  • Seznam památek
  • Encyklopedie
  • Architekti
  • Náhodná památka
  • 🏆 Památka roku
  • Hry & kvízy
  • 🤝 Spolupráce
    • Pro obce
    • Mapa na web
    • Odkazujte na nás
    • Registrace firmy
  • Fórum
  • Pamatky v kapse
  • Zaregistrovat firmu
  • O projektu
CS
  • English EN
  • Deutsch DE
  • Polski PL
  • Slovenčina SK
  • Čeština CS
Sbírejte body za každou návštěvu! Přihlásit se Registrovat zdarma

Obsah hlavní stránky

Ďáblický hřbitov
hřbitov 1914 NKP Bez bezbar. přístupu Audio průvodce Vstup zdarma. Zdarma 1–2 hodiny Celoročně volně přístupno. Psi vítáni pro všechny věkové kategorie ideální za slunečného počasí Aktualizováno 26.07.2026
🏆 Líbí se vám tato památka? Hlasujte v soutěži Památka roku: Žebříček →
O památce Milníky Stavební vývoj Události Zajímavosti Průvodce Firmy V okolí Ubytování Trasa Sezóny Galerie Fotografie z okolí Zdroje Mapa Příběhy Recenze

Ďáblický hřbitov, známý jako Ďáblický hřbitov v češtině, je významnou historickou památkou, která se nachází v severní části Prahy v Městské části Dáblice v Praze 8. Založena mezi lety 1912 a 1914, vyniká svou velikostí - jako druhý největší hřbitov v Praze po hřbitově Olšany - a svým architektonickým významem jako jeden z mála příkladů kubistického designu, který se na hřbitov vztahuje. Stránka pokrývá přes 29 hektarů (72 akrů) a slouží jak jako cenná kulturní památka, tak i historická památka různých období, včetně druhé světové války a komunistické éry v Československu.

Původ Ďáblický hřbitov je zakořeněn na počátku 20. století v úsilí o rozvoj měst zaměřené na modernizaci pražské infrastruktury. V roce1912 byly vypracovány plány na nové městské hřbitovy v okolí Prahy, které by zmírnily dopravní zácpy v centru Olšanských hřitých. Přestože byla realizována pouze část tohoto plánu, Ďáblický hřbitov se objevil jako klíčová součást při řešení otázek veřejného zdraví týkajících se stávajících pohřebišť. Hřbitov navržený architektem Vlastislav Hofman odráží kubistický architektonický styl převládající během jeho výstavby v letech1912 až1914.

Architektonicky se Ďáblický hřbitov vyznačuje svými vstupními pavilony navrženými v kubistickém stylu, dokladem Hofmanovy inovativní vize. Tato lokalita obsahuje několik pozoruhodných prvků, jako je les památek (Les vzpomínek), který byl založen v roce 2015, kde jsou urny obsahující popel pohřbeny na základně rostoucích stromů. Kromě toho bylo v roce 2023 zavedeno ekologické pohřebiště, které odráží současné přístupy k udržitelným pohřebním praktikám.

V průběhu své historie byl Ďáblický hřbitov místem odpočinku pro významné postavy a oběti z různých období. Od roku 1943 slouží jako poslední místo odpočinku pro české jedince popravených nacisty nebo kteří zemřeli při boji proti nim během druhé světové války. Hřbitov také obsahuje neoznačené hroby válečných zločinců popravených poválečnými procesy, vedle masových hrobů držících tisíce obětí nacismu a komunismu, včetně těch, jejichž ostatky byly použity při akademické pitvě.

V roce 2017 byl Ďáblický hřbitov prohlášen za národní kulturní dědictví České republiky, což podtrhuje její historický a architektonický význam. Toto označení zdůrazňuje nejen svou roli pohřebiště, ale také význam památníku odrážející turbulentní historii regionu. Status hřbitova jako chráněné kulturní památky od roku 1958 dále zdůrazňuje jeho trvalou hodnotu.

Dnes zůstává Ďáblický hřbitov přístupným místem pro návštěvníky, kteří mají zájem prozkoumat historické i architektonické aspekty. Jeho význam přesahuje pouhou pohřebiště; slouží jako bodavá připomínka minulých bojů a obětí mnoha jedinců. Jedinečný design hřbitova a jeho bohatá historie z něj činí přesvědčivou destinaci pro ty, kteří se snaží více pochopit pražské kulturní dědictví.

Návštěva Ďáblický hřbitov nabízí možnost zamyslet se nad složitými vrstvami historie vloženými do jeho areálu, od jeho architektonické inovace až po jeho roli památníku. Je to důkaz odolnosti a vzpomínky, zve návštěvníky k prozkoumání a ocenění jeho významu v české historii.

Historické milníky

1946
K. H. Frank tu byl pohřben poté, co byl odsouzen za válečné zločiny během druhé světové války.
NONE
Na hřbitově je památník pro bojovníky z květnového povstání v roce 1945 a oběti komunismu v 50. letech 20. století.

Stavební vývoj

Ďáblický hřbitov byl postaven v letech1912 až1914 v kubistickém architektonickém stylu. Má roztroušenou oblast s novým obřadním sálem, Les vzpomínek (Les of Remembrance), který byl založen v roce2015, a ekologické pohřebiště otevřené v roce2023.

Historické události

V roce 1925 městský úřad schválil umístění a velikost tří velkých hřbitovů po Praze, aby zmírnil centrální Olšanské hřbitovy. Avšak pouze část tohoto plánu byla realizována.

Hřbitov se stal národním kulturním dědictvím v roce2017.

Zajímavosti

- Ďáblický hřbitov má unikátní Les vzpomínek založený v roce 2015, kde urny jsou pohřbeny na základně rostoucích stromů, symbolizující život a kontinuitu uprostřed vzpomínky.

- Přestože byl Ďáblický hřbitov navržen na počátku 20. století, byl realizován pouze částečně od původního plánu po modernizaci pražské pohřební infrastruktury, což podtrhuje posun v prioritách rozvoje měst v čase.

Průvodce

Zobrazit text průvodce

Vítejte na Ďáblický hřbitov, pozoruhodném historickém místě uhnízděném v severní části Prahy na Střížkově. Jak tu stojíte, udělejte si chvilku na vstřebání klidné atmosféry, která obklopuje tento unikátní hřbitov. Krajina se před vámi rozvine svým promyšleným designem a zajímavými památníky - závětí jak architektonické inovace, tak hlubokého kulturního významu.

Ďáblický hřbitov, původně známý jako Ďáblický hřbitov, byl počat v období velkých změn na počátku 20. století. Navrženo vizionářským architektem Vlastislav Hofman mezi lety 1912 a 1914, odráží kubistický styl, který označuje éru modernosti a experimentování v umění a architektuře. Vytvoření hřbitova bylo poháněno potřebou nového pohřebiště sloužit rostoucí populaci Prahy, která nabízí funkčnost i krásu.

Jak budete zkoumat tento prostor, všimněte si, jak architektonické prvky hladce mísí s přírodou. Hofmanův design klade důraz na jednoduchost a harmonii a vytváří prostředí, kde se návštěvníci mohou v klidu zamyslet. Rozvržení zve k rozjímání, s cestami vedoucí opatrně manikúrou krajiny, která vede váš pohled k významným památkám a památkám.

Mezi mnoha příběhy vyrytými do historie tohoto webu je pohřeb K. H. Franka, postavy odsouzené za válečné zločiny během druhé světové války, který byl uložen k odpočinku zde v roce 1946. Hřbitov také slouží jako dojemná připomínka odporu a obětování se svým pomníkem věnovaným bojovníkům z květnového povstání v roce 1945 a obětem komunismu v 50. letech 20. století.

Jedním z nejvíce okouzlujících rysů, které potkáte, je Les vzpomínek, založený v roce 2015. Tento inovativní prostor umožňuje pohřbít urny na základně rostoucích stromů, symbolizovat život a kontinuitu uprostřed vzpomínky - silný důkaz cyklu života a paměti, který hluboce rezonuje s návštěvníky.

Jak vaše cesta přes Ďáblický hřbitov pokračuje, na chvíli ocenit souhru mezi historií, architekturou a přírodou. Každý krok odhaluje více příběhů a životů spojených s touto posvátnou zemí. Zveme vás k dalšímu zkoumání, objevování skrytých rohů a reflexe na vyprávění, které toto místo formovaly.

Děkuji za návštěvu Ďáblický hřbitov. Ať vás váš průzkum zde nechá s hlubším oceněním jeho historického významu a architektonické krásy.

Firmy v okolí

Průvodce Prahou — Jan Novák Doporučujeme 7,7 km
Licencovaný průvodce s 15 lety praxe. Individuální prohlídky Pražského hradu, Starého Města a Josefova v češtině, angličtině a němčině.
Hradčanské náměstí 1, Praha · +420 775 123 456
Navigovat

Chcete zde zobrazit svou firmu? Zaregistrujte se →

V okolí

➜ Zobrazit interaktivní přehled okolí – restaurace, ubytování, půjčovny a další místa v okruhu 15 km.

Data: OpenStreetMap contributors, okruh 15 km.

🏰 Historické památky

  • Kobyliská střelnice [v okolí] (1.3 km)
  • menhir Zkamenělý slouha (2.1 km)
  • První rozhlasové vysilání (3.7 km)
  • Emil Zátopek (4.3 km)
  • Vojenský historický ústav Praha (6.0 km – U Památníku 1600/2)
  • Galerie Troba (6.5 km – Velehradská 1320/24)
  • Dům U Kohouta [v okolí] (6.9 km)
  • Clam-Gallasův palác v Praze [v okolí] (7.1 km – Husova 156/21)

🍽️ Restaurace a stravování

  • Pizzerie Giovanni (1.2 km – Střelničná)
  • U Jeníka (1.8 km – Tupolevova 608)
  • Pizza Dolce (1.9 km)
  • Minus (2.0 km)
  • Pizzeria Cerreto (3.3 km)
  • Šnyt (3.3 km – Kovářská 16)
  • Švejk restaurant U Brázdů (3.4 km – U Svobodárny 18)
  • Yi Xiang Ge (3.5 km)

🏨 Ubytování

  • Astra (2.4 km)
  • Arlington (3.4 km)
  • Carol (3.5 km)
  • Plus Prague (3.6 km)
  • Plaza Prague Hotel (3.8 km)
  • Siesta (4.6 km)
  • Hotel AXA (6.0 km – Na Poříčí 40)
  • Hotel Olšanka (6.2 km)

🚲 Půjčovny a sport

  • VM-SPORT (3.5 km)
  • Harfa sport (4.2 km)
  • Velox Sport (5.4 km)
  • JUN (5.4 km – Haškova 629/7)
  • Pavé Cycles (6.3 km – Chvalova 1577/12)
  • U Tyrše (7.0 km – Jaselská 464/38)
  • Kieser Training (7.0 km)
  • Florbal expert (7.0 km)

🥾 Turistika a příroda

  • Ládví (1.1 km)
  • Vyhlídka Emy Destinnové (2.1 km)
  • Odjezdová tabule Nádraží Vysočany (3.2 km – Sokolovská 202/314)
  • Informační a rezervační centrum (6.8 km – Maiselova 38/15)
  • Pražský hrad (7.7 km)
  • Masarykova vyhlídka (7.8 km)
  • Petřínka (8.3 km)
  • Vyšehrad (9.2 km)

Ubytování v okolí

Plánujete návštěvu? Najděte ubytování do 30 km od Ďáblický hřbitov v Hlavní město Praha.

Hledat ubytování na Booking.com Tipy na ubytování →

Powered by Booking.com

Výlety a aktivity v okolí

Průvodcovské výlety, vstupenky a aktivity v okolí od GetYourGuide

Hledat výlety a aktivity →

Tematická trasa

Ďáblický hřbitov a nedaleké atrakce

1. Debáblický hřbitov (hřbitov) Začněte s prohlídkou na Děhádlickém hřbitově, jednom z nejstarších a nejznámějších hřbitovů v Praze. Tato památka je známá svými historickými náhrobky a památkami představujícími různé architektonické styly od baroka po modernismus. Zkoumáním hřbitova si můžete vychutnat klidné procházky mezi historickými památkami a ponořit se do bohaté kulturní a historické minulosti Prahy.

2. Kostel sv. Lawrence (Kostel) Pokračovat ve své návštěvě kostela sv. Lawrence, který se nachází v blízkosti hřbitova Debáblického. Tento barokní kostel je známý svou jednoduchostí a historickým významem pro komunitu Střížkova. Jeho interiér nabízí klidnou atmosféru, která doplňuje návštěvu hřbitova.

3. Památník obětí Tyranny (památník) Kamkoliv se vrátíte z kostela sv. Lawrence, můžete navštívit památník obětí Tyrannyho. Tento pomník je věnován obětem komunistických režimů a symbolizuje boj za svobodu a lidská práva. Je to místo pro přemýšlení a uctění památky těch, kteří stáli proti nespravedlnosti.

4. Střížkov rybník (rybník) Závěrečnou zastávkou vaší prohlídky může být Střížkovský rybník, který nabízí možnost odpočinku v klidném přirozeném prostředí. Jezírko je ideální pro krátkou procházku nebo vychutnat si okolní scenérii, perfektní uzavření návštěvní den v obci Střížkov.

Tato trasa nabízí kombinaci historických a klidných zastávek, které vám umožní pochopit jak bohatou minulost, tak přítomnost ďáblického hřbitov a jeho okolí.

Sezónní doporučení

Jaro: Ďáblický hřbitov ožívá s pulzujícími barvami a kvetoucími květy během jara, což vytváří malebné prostředí, které zvyšuje historické prostředí hřbitova. Tato sezóna se vyznačuje mírnými teplotami a delšími denními hodinami, což z ní dělá ideální čas pro poklidný průzkum. Návštěvníci si mohou vychutnat svěží vůni kvetoucí flóry a zároveň ocenit klidnou atmosféru. Je vhodné nosit pohodlné pěší boty a vrstvy, protože ráno může být v pohodě, ale odpoledne se zahřeje. Příjezd brzy ráno nebo později odpoledne pomáhá vyhnout se větší davy, které mají tendenci shromažďovat během poledne.

Léto: Léto v Ďáblický hřbitov nabízí svěží zeleň a dostatek slunečního světla, odlije zlatý odstín na historické náhrobky. Teplejší počasí zve návštěvníky, aby strávili více času venku a ocenili přírodu i historii pod jasným nebem. Nicméně, to je také špička turistické sezóny, takže je moudré navštívit brzy ráno nebo pozdě odpoledne, aby se zabránilo davu. Doporučuje se nosit světlo, prodyšné oblečení a ochranu proti slunci, stejně jako zůstat hydratovaný během vaší návštěvy.

Podzim: Jak přichází podzim, Ďáblický hřbitov transformuje s ohromující zobrazení podzimní listí, malování krajiny v odstínech oranžové, červené a zlaté. Chladnější teploty vytvářejí svěží a klidnou atmosféru ideální pro reflexi a fotografování. V této sezóně je v porovnání s létem méně návštěvníků, což umožňuje intimnější zážitek. Oblečení ve vrstvách se doporučuje, protože ráno může být chladné, zatímco odpoledne zůstávají mírné. Nosit deštník nebo pláštěnku může být také moudré vzhledem k nepředvídatelnému počasí.

Zima: Zima obklopuje Ďáblický hřbitov v klidné a klidné sněhové dece, která nabízí jedinečný a rozjímavý zážitek. Hřbitov má mystickou kvalitu se svými bílými náhrobky a holými stromy proti zimní obloze. Zatímco počet návštěvníků klesá, ti, kteří navštěvují často najít atmosféru obzvláště mírumilovné. Je důležité se vhodně oblékat do vrstev a nosit pevné boty pro chůzi po potenciálně ledových cestách. Návštěva během denního světla se doporučuje vzhledem k kratším dnům, zajištění máte dostatek času na prozkoumání bezpečně.

Vizualizace a umělecké pohledy

Ďáblický hřbitov – letecký pohled
Letecký pohled
Ďáblický hřbitov – spring
Jaro
Ďáblický hřbitov – summer
Léto
Ďáblický hřbitov – autumn
Podzim
Ďáblický hřbitov – winter
Zima

Vizualizace jsou generovány umělou inteligencí a slouží jako inspirace.

Fotografie z okolí

Reálné snímky pořízené v okolí památky

Ďáblický hřbitov
Ďáblický hřbitov
Ďáblický hřbitov

Snímky: Mapillary, licence CC BY-SA 4.0

Tipy od návštěvníků

Zatím žádné tipy. Buďte první!

Přihlaste se a přidejte svůj tip.

Zdroje a literatura

  • Wikidata (Q8079842)
  • Památkový katalog NPÚ

Informace o památce

Obec Střížkov
Kraj Hlavní město Praha
Typ hřbitov
Rok výst. 1914
Století 20. stol.
Sloh / Období kubismus
Stav
Architekti Vlastislav Hofman
Bezbariérový Ne
Otevírací doba Celoročně volně přístupno.
Parkování Není
Psi Povoleni

Otevřít v mobilní app

Namiř kameru telefonu
na QR kód pro otevření v aplikaci

www.pamatky.cz/m/49411

Poloha na mapě

Líbil se vám tento článek? Sdílejte ho!

Facebook X WhatsApp E-mail

Byl(a) jsi tady? Pochlub se odznakem na svém webu či blogu:

Navštívil(a) jsem Ďáblický hřbitov – Pamatky.cz

Další památky – Střížkov

Zobrazit vše v obci
Klášter voršilek v Praze Klášter voršilek v Praze Letenská Letenská Starý židovský hřbitov v Praze-Josefově Starý židovský hřbitov v Praze-Josefově Kostel Zvěstování Panny Marie Na trávníčku Kostel Zvěstování Panny Marie Na trávníčku Trauttmannsdorfský palác na Starém Městě Trauttmannsdorfský palác na Starém Městě Kostel Panny Marie Andělské na Hradčanech Kostel Panny Marie Andělské na Hradčanech

Příběhy a pověsti

Legendy, pověsti a příběhy spjaté s touto památkou

Smyšlený příběh

Příběh: Ďáblický hřbitov

Bylo to ve šerém úsvitu, kdy se Pavel Procházka pod jeho vážným kápem protáhl a zamračeně zasahoval do hlubokých výkopů Ďáblického hřbitova. Krok za krokem p…

Číst příběh

Recenze a komentáře

Navigovat k: Ďáblický hřbitov
Google Maps Waze Apple Maps Mapy.cz
🏘️ Pro obce a infocentra 🔗 Odkazujte na nás 🗺️ Mapa na web 🔒 Ochrana soukromí 🇸🇰 Slovenské pamiatky 📡 RSS

© 2026 pamatky.cz — provozovatel SAIT CZ spol. s r.o., IČO 43962271, DIČ CZ43962271, se sídlem Těšínská 365, 735 14 Orlová-Poruba, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Krajským soudem v Ostravě, oddíl C, vložka 2359. Kontakt: +420 773 788 755, info@pamatky.cz.

Obchodní podmínky · Podmínky firemní prezentace · Ochrana osobních údajů · Cookies · Provozovatel · Řešení sporů (ČOI)