Pamatky.cz — ilustrované panorama českých památek

Drobečková navigace

Ścieżka nawigacyjna

  • Strona Główna
  • Horní Jelení

Site branding

Strona główna
pamatky.cz

Hlavní navigace

  • Strona główna
  • Lista zabytków
  • Encyklopedia
  • Architekci
  • Losowy zabytek
  • Magazín
  • 🏆 Zabytek roku
  • Gry i quizy
  • 🤝 Współpraca
    • Dla gmin
    • Mapa na stronę
    • Linkuj do nas
    • Rejestracja firmy
  • Forum
  • Zabytki w kieszeni
  • Zarejestruj firmę
  • O projekcie
PL
  • English EN
  • Deutsch DE
  • Polski PL
  • Slovenčina SK
  • Čeština CS
Zdobywaj punkty za każdą wizytę! Zaloguj się Zarejestruj się za darmo

Obsah hlavní stránky

Horní Jelení Zamek

Horní Jelení
hrad 1865 uspokojivý Audioprzewodnik Zdarma Snadná Psy mile widziane pro všechny věkové kategorie Zpracováno člověkem Zaktualizowano 19.10.2026
🏆 Podoba ci się ten pomnik? Głosowanie w Memorial of the Year: Drabinka →
O zabytku Kiedyś i dziś Kamienie milowe Rozwój budowlany Wydarzenia Właściciele Ciekawostki Przewodnik FAQ W okolicy Nocleg Trasa Pory roku Galeria Zdjęcia z okolicy Źródła Mapa Historie Recenzje

🌐 Tę stronę przetłumaczył z czeskiego translator maszynowy. Tłumaczenie nie przeszło kontroli językowej i może zawierać błędy.

Nestled in Horní Jelení, within the Pardubice District of the Czech Republic, lies Zámek Horní Jelení. Ta skromna, ale historycznie znacząca struktura została zbudowana w 1865 roku. Przede wszystkim służy jako centrum administracyjne dla lokalnych posiadłości, posiada prosty styl architektoniczny typowy dla okresu historycznego. Mimo że nie jest tradycyjnym zamkiem, jego historyczne znaczenie wynika ze związku z rodziną Bubnů od 1573 roku.

Początki Zámek Horní Jelení pochodzą z czasów, gdy obszar należał do majątku Litice pod Jiří z Poděbrad. W 1573 roku Heřman z Bubna a na Skášově nabył posiadłość, co oznaczało długotrwałe połączenie z rodziną Bubnů. Z biegiem czasu nastąpiły znaczące zmiany; w szczególności, drewniana twierdza na miejscu została zburzona w 1817 roku z powodu uszkodzenia. Obecna struktura, ukończona w 1865 roku przez Bubnůs, odzwierciedla średniowieczne trendy architektoniczne charakteryzujące się prostotą i funkcjonalnością.

Architektownie Zámek Horní Jelení jest skromny, z małym balkonem i dachówką ozdobioną rzeźbą głowy jelenia. Chociaż nie ma w nim znaczącej wartości historycznej czy artystycznej, jego stała własność rodziny Bubnů czyni z niej integralną część lokalnego dziedzictwa. Po nacjonalizacji po 1948 roku, została zwrócona rodzinie w 1994 roku, co potwierdza jej trwałe dziedzictwo.

W całej swojej historii Zámek Horní Jelení doświadczył różnych zmian administracyjnych i własności, ale pozostaje stabilnym elementem w regionie. Jego związek z ważnymi rodzinami takimi jak Bubnůs podkreśla swoją rolę jako ważny lokalny punkt orientacyjny, a nie miejsce dramatycznych wydarzeń historycznych lub bitew.

Dziś Zámek Horní Jelení jest świadectwem historii i ewolucji architektonicznej regionu. Chociaż nie jest wymieniony jako zabytek kultury, jego bliskość do wybitnego kościoła Nejsvětější Trojice dodaje do jego lokalnego znaczenia. Goście mogą docenić kontekst historyczny budynku i jego rolę w administracyjnym krajobrazie Horní Jelení.

Zámek Horní Jelení oferuje unikalny wgląd w przeszłość, odzwierciedlając zarówno trendy architektoniczne jego czasu i trwałe dziedzictwo rodziny Bubnů. Jego zaniżona elegancja i ciągłość historyczna sprawiają, że warto odwiedzić osoby zainteresowane odkryciem czeskiej historii.

Dokąd dalej

📖 Horní Jelení Pověst kostel svatého Mikuláše (Veliny) 3,5 km Socha svatého Jana Nepomuckého s palladiem 4,2 km kostel Zvěstování Panny Marie (Ostřetín) 4,2 km

Kiedyś i dziś

Przeciągnij suwak i porównaj, jak zabytek mógł wyglądać w czasach swojego powstania, z dzisiejszym widokiem.

Dzisiejszy widok – Horní Jelení
Wygląd historyczny – Horní Jelení
Kiedyś Dziś

Wygląd historyczny po lewej to wizualizacja wygenerowana przez sztuczną inteligencję i służy jako inspiracja.

Kamienie milowe historii

1573
Nieruchomość należała do Heřman z Bubna a na Skášově.
1817
Drewniana twierdza na miejscu została zburzona z powodu uszkodzenia.
1865
Budowa obecnego budynku, znanego jako Zámek Horní Jelení, została ukończona.

Rozwój budowlany

Pierwotna twierdza i zamek z X wieku z czasem zostały zastąpione. Drewniana twierdza istniała aż do jej rozbiórki w 1817 roku z powodu awarii. Obecna struktura, zbudowana w 1865 roku, odzwierciedla prosty styl architektoniczny bez znaczącej wartości historycznej czy artystycznej.

Wydarzenia historyczne

1573: Nieruchomość należała do Heřman z Bubna a na Skášově, co oznaczało początek związku z rodziną Bubnů.

1817: Drewniana forteca na miejscu została zburzona z powodu uszkodzenia.

1865: Budowa obecnego budynku, znanego jako Zámek Horní Jelení, została ukończona przez Bubnůs.

Właściciele

Początkowo posiadłość była związana z Jiří z Poděbrad. W 1573 roku należał do Heřman z Bubna a na Skášově i od tego czasu pozostawał z rodziną Bubnů. Posiadłość została nacjonalizowana po 1948 roku, ale została zwrócona do Bubnůs w 1994 roku.

Ciekawostki

- Pomimo skromnego wyglądu Zámek Horní Jelení jest jedną z niewielu struktur, które od 1573 roku pozostają w posiadaniu jednej rodziny - Bubnůs, podkreślając wyjątkową ciągłość linii w historii Czech.

- Miejsce pierwotnie znajdowało się w drewnianej twierdzy, zanim została zburzona w 1817 z powodu uszkodzenia. To przejście od średniowiecznej struktury do obecnego budynku w połowie XIX wieku odzwierciedla szersze zmiany architektoniczne i społeczne tej epoki.

- Zámek Horní Jelení, choć nie jest wymieniony jako zabytek kultury, jest architektonicznie istotny ze względu na prostotę i funkcjonalność, uosabiając trendy epoki historycyzmu takimi cechami, jak rzeźba głowy jelenia na swojej żyłce - subtelne skinienie na miejscową symbolikę.

- Po nacjonalizacji w 1948 roku zamek powrócił do rodziny Bubnů w 1994 roku. Ta restytucja podkreśla nie tylko odporność własności prywatnej, ale także szerszą postkomunistyczną renowację nieruchomości swoim pierwotnym właścicielom w historii Czech.

- Bliskość zamku w Kościele Nejsvětější Trojice dodaje warstwy lokalnego znaczenia religijnego i kulturowego, mimo że Zámek Horní Jelení sam nie ma większych wydarzeń historycznych lub bitew z nim związanych. To zestawienie wzbogaca jego rolę jako części krajobrazu dziedzictwa regionu.

Przewodnik

⚙︎ Przewodnika przeczytał syntetyczny głos stworzony przez sztuczną inteligencję.

Odtwórz przewodnik audio
Pokaż tekst przewodnika

⚙︎ Tekst przygotowała sztuczna inteligencja i nie przeszedł kontroli redakcyjnej. Może zawierać nieścisłości.

W Horním Jelení da się wytropić szlachecką siedzibę, której już dawno nie ma, oraz budynek nazywany zamkiem, choć w zwykłym znaczeniu tego słowa nigdy nim nie był.

Na północnym krańcu dzisiejszego rynku stała, być może już od dziesiątego wieku, twierdza, a później zamek. Przypominają o tym kamienne piwnice domów, które na tym miejscu stoją do dziś. Za pierwszego znanego właściciela jeleńskich dóbr uważa się Jiřího z Poděbrad.

W roku tysiąc pięćset siedemdziesiątym trzecim dobra te zdobył rycerz Heřman z Bubna a na Skášově. Od tego czasu należały do rodu Bubnů z Litic. Za Heřmana z Bubna powstała drewniana twierdza, która jednak z czasem tak podupadła, że w roku tysiąc osiemset siedemnastym ją rozebrano.

W roku tysiąc osiemset sześćdziesiątym piątym Bubnowie kazali wznieść w miejscu zwanym Na Sádkách prostą, jednopiętrową budowlę, którą zaczęto nazywać zamkiem. Służyła przede wszystkim jako ośrodek zarządu gospodarczego jeleńskich majątków. Być może wykorzystywano ją także jako myśliwski zameczek. Siedzibą rodu hrabiowskiego jednak nigdy nie była, tą był zamek Doudleby. Po roku tysiąc dziewięćset czterdziestym ósmym majątki Bubnů zostały wywłaszczone. W restytucji w roku tysiąc dziewięćset dziewięćdziesiątym czwartym rodowi zwrócono także budynek w Horním Jelení.

Tak zwany zamek leży na wschód od centrum miasta. Jest to prostokątna, piętrowa budowla, która głównym, północnym frontem zwraca się ku ulicy. Od tyłu, po stronie południowej, ma krótkie skrzydło środkowe. Nad głównym wejściem na piętrze znajduje się balkon. Niepozorny ryzalit środkowy z oknem na wysokości dachu wieńczy trójkątny szczyt, a w nim rzeźba jeleniej głowy, będąca nawiązaniem do nazwy miasta.

Z punktu widzenia historii i sztuki budynek niczym się nie wyróżnia i nie został wpisany na listę zabytków kultury. Ciekawsza jest budowla po drugiej stronie ulicy Pátého května. Jest to chroniony jako zabytek kościół Najświętszej Trójcy, prosta neogotycka budowla z lat tysiąc osiemset sześćdziesiątego czwartego do tysiąc osiemset sześćdziesiątego szóstego. Powstawał więc niemal w tym samym czasie co zamek.

Często zadawane pytania

Czy zabytek można zwiedzić?

Niektóre obiekty tego typu są udostępnione do zwiedzania, inne pełnią inną funkcję lub są prywatne. Nie sprawdziliśmy, czy i kiedy ten zabytek jest dostępny – zapytaj zarządcę.

Jakie są godziny otwarcia i ceny biletów?

Nie sprawdziliśmy godzin otwarcia ani cen biletów. Aktualne informacje publikuje zarządca zabytku.

Gdzie znajduje się zabytek?

Lokalizacja: Horní Jelení, Pardubický kraj. Dokładne miejsce pokazuje mapa na tej stronie.

Firmy w okolicy

Prowadzisz przy tym zabytku restaurację, nocleg, sklep, muzeum, wypożyczalnię, wellness lub inną usługę dla odwiedzających? Pokaż się bezpośrednio osobom, które tu zmierzają — tak zobaczą Cię w aplikacji i w sieci:

Twoja firma Polecamy 0,2 km
Krótki opis, zdjęcia, adres, telefon i nawigacja — odwiedzający mają Cię od razu pod ręką.

Chcesz pokazać tu swoją firmę? Zarejestruj się →

W okolicy

W pobliżu, po drugiej stronie ulicy, stoi bardziej zauważalny i chroniony kościół Nejsvětější Trojice, niepretensjonalna struktura neogotycka zbudowana w latach 1864-1866.

Nocleg w okolicy

Planujesz wizytę? Znajdź nocleg w promieniu 30 km od Horní Jelení w Pardubický kraj.

Szukaj noclegu na Booking.com Porady dotyczące noclegów →

Powered by Booking.com

Trasa tematyczna

Wycieczka tematyczna: Horní Jelení

1. Zamek Horní Jelení - Typ: Zamek historyczny - Dlaczego Wizyta: Rozpocząć podróż na majestatycznym zamku Horní Jelení, kwintesentnym przykładem architektury renesansowej w regionie Pardubický kraj. Poznaj jego bogatą historię i architektoniczne piękno, które zostało zachowane przez wieki.

2. Kościół Nejsvětější Trojice - Typ: Kościół neogotycki - Dlaczego Wizyta: W odległości krótkiego spaceru po ulicy od zamku znajduje się uroczy Kościół Nejsvětější Trojice. Zbudowany w latach 1864-1866, ten niepretensjonalny, ale elegancki neogotycki struktura oferuje wgląd w lokalną historię religijną i styl architektoniczny.

3. Ogrody zamkowe - Typ: Ogród historyczny - Dlaczego Wizyta: Przylegające do terenów zamku są skrupulatnie utrzymane ogrody, które odzwierciedlają tradycyjne techniki krajobrazu epoki. Te spokojne przestrzenie zapewniają spokojne schronienie, idealne do doceniania piękna przyrody splecione z historycznym wzornictwem.

Ta wycieczka oferuje zwięzłe, a jednocześnie wzbogacające doświadczenie, skupiające się na dziedzictwie kulturowym i architektonicznym otaczającym Horní Jelení Castle.

Zalecenia sezonowe

Wiosna: Zwiedzanie Horní Jelení Zamek wiosną oferuje zapierający dech w piersiach pokaz kwitnącej flory, z otaczającymi łąkami i lasami pękającymi w żywe kolory. Miękkie poranne światło wzmacnia malownicze piękno architektury zamku, tworząc czarującą atmosferę idealną do fotografii. Goście powinni być przygotowani do sporadycznych pryszniców, więc wodoodporny obuwie jest zalecane do komfortowego zwiedzania terenu. O tej porze roku widzi umiarkowane liczby odwiedzających, co pozwala na bardziej spokojne doświadczenie; jednak, przyjazd na początku dnia może pomóc uniknąć nieoczekiwanych tłumów i zapewnić wystarczająco dużo czasu, aby cieszyć się naturalnym blaskiem.

Lato: W miesiącach letnich na zamku Horní Jelení charakteryzują się długimi godzinami dziennymi, które oświetlają historyczne cechy zamku, oferując idealne miejsce na wycieczki z przewodnikiem lub spokojne spacery. Bujna zieleń otaczającego krajobrazu jest w pełnym rozkwicie, zapewniając odświeżające tło do wizyty. Ze względu na szczyt sezonu turystycznego, wskazane jest, aby przyjechać wcześnie pokonać tłumy i bezpieczne dobre miejsca do oglądania lub fotografii. Ubranie się w świetle, oddychająca odzież zwiększy komfort, jak odkrywać, i noszenie wody może pomóc pozostać nawadniane pod słońcem.

Jesień: Jesień w Horní Jelení Zamek jest ucztą dla zmysłów, z liśćmi przekształcającymi się w bogate barwy czerwony, pomarańczowy i złoty. Chłodniejsze temperatury sprawiają, że jest to idealny czas, aby wędrować po terenie zamku bez letniego ciepła. Miękkie światło filtrujące przez kolorowe liście tworzy magiczną atmosferę idealną do uchwycenia niezapomnianych zdjęć. Podczas gdy liczba odwiedzających jest na ogół niższa niż w lecie, niektóre dni mogą być nadal zajęte, dlatego planowanie wizyty w dni powszednie i przyjazd wcześnie jest zalecane. Odzież warstwowa zapewni ci komfort, gdy temperatura się zmieni.

Zima: Zimowe miesiące oczarować Horní Jelení Zamek w spokojnym koc śniegu, oferując unikalną perspektywę na jego historycznej architektury przeciwko gwiezdne piękno śnieżnego krajobrazu. W tym sezonie tereny zamku mogą być zupełnie inne, a niektóre obszary mogą być niedostępne z powodu opadów śniegu. Goście powinni ubrać się ciepło w warstwach i nosić solidne buty do chodzenia po potencjalnie lodowych ścieżek. Z powodu krótszych godzin dziennych i potencjalnych zamknięć lub skróconych godzin niektórych obiektów, sprawdzenie czasu otwarcia z wyprzedzeniem ma kluczowe znaczenie. Pomimo zimna, zima zapewnia spokojne otoczenie dla tych, którzy chcą cieszyć się cichym urokiem zamku z dala od letnich tłumów.

Wizualizacje i widoki artystyczne

Horní Jelení – historická rekonstrukce
Rekonstrukcja historyczna
Horní Jelení – letecký pohled
Widok z lotu ptaka
Horní Jelení – jaro
Wiosna
Horní Jelení – léto
Lato
Horní Jelení – podzim
Jesień
Horní Jelení – zima
Zima
Horní Jelení – akvarel
Akwarela
Horní Jelení – noc
Ujęcie nocne
Horní Jelení – iluminace
Iluminacja

Wizualizacje są generowane przez sztuczną inteligencję i służą jako inspiracja.

Zdjęcia z okolicy

Prawdziwe zdjęcia wykonane w pobliżu zabytku

Horní Jelení
Horní Jelení
Horní Jelení

Zdroj a licence jsou uvedeny u každého snímku.

Wskazówki od odwiedzających

Brak wskazówek. Bądź pierwszy!

Zaloguj się i dodaj swoją wskazówkę.

Źródła i literatura

Zdjęcia: Matyas.bubna / CC BY-SA 4.0 — Wikimedia Commons. Autor i licencja pojawią się także po najechaniu na zdjęcie.

Faktickým podkladem tohoto textu byl článek na Wikipedii, jehož autory jsou přispěvatelé Wikipedie. Článek je dostupný pod licencí CC BY-SA 4.0.

Informacje o zabytku

Gmina Horní Jelení
Region Pardubický kraj
Typ zamek
Rok bud. 1865
Wiek 19 w.
Styl / Okres historismus
Stan uspokojivý
Osobistości
Parking Brak
Psy Dozwolone

Otwórz w aplikacji mobilnej

Skieruj aparat telefonu
na kod QR, aby otworzyć w aplikacji

www.pamatky.cz/m/47353 🏷️ Tisknutelná QR nálepka

Lokalizacja na mapie

Podobał Ci się ten artykuł? Udostępnij go!

Facebook X WhatsApp E-mail

Byłeś tutaj? Pochwal się odznaką na swojej stronie lub blogu:

Navštívil(a) jsem Horní Jelení – Pamatky.cz

Więcej zabytków – Horní Jelení

Pokaż wszystkie w gminie
Kříž v Jenišovicích u Chrudimi Kříž v Jenišovicích u Chrudimi Nový dvůr Nový dvůr synagoga v Jevíčku synagoga v Jevíčku kostel svaté Anny (Boršov) kostel svaté Anny (Boršov) Krucifix v Dašicích Krucifix v Dašicích Kohnův most Kohnův most
Dalej: Horní Jelení · kostel svatého Mikuláše (Veliny) · Socha svatého Jana Nepomuckého s palladiem · kostel Zvěstování Panny Marie (Ostřetín)

Příběhy a pověsti

Legendy, pověsti a příběhy spjaté s touto památkou

Příběh: Horní Jelení
Smyšlený příběh

Příběh: Horní Jelení

Bylo to v pondělí ráno, kdy Martin zjistil, že květiny na severním balkonu začínají kvést nespočetných očí červeně a modře. Nikdo jiný nebyl uvnitř hradního …

Číst příběh
Pověst: Horní Jelení
Pověst

Pověst: Horní Jelení

Staří obyvatelé Horního Jelení vyprávějí, že kamenné sklepy tamních domů poblíž náměstí pamatují časy, kdy tu stával hrad starý jako sama česká země. Hluboko…

Číst příběh

Fotografie návštěvníků

Zatím žádné fotografie. Buďte první, kdo přidá fotografii z návštěvy!

Zaloguj się a přidejte svou fotografii nebo hodnoťte.

Recenzje i komentarze

Za ověřenou návštěvu v aplikaci získáte víc bodů — poznáme podle GPS, že jste na místě.

Nawiguj do: Horní Jelení
Google Maps Waze Apple Maps Mapy.cz
🏘️ Dla gmin i centrów informacji 🔗 Zobacz nas 🗺️ Mapa do strony internetowej 🔒 Prywatność 🍪 Nastavení cookies ⚑ Oznámit nezákonný obsah 🇸🇰 Słowackie zabytki 📡 RSS 🔎 Co lidé hledají

© 2026 pamatky.cz — provozovatel SAIT CZ spol. s r.o., IČO 43962271, DIČ CZ43962271, se sídlem Těšínská 365, 735 14 Orlová-Poruba, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Krajským soudem v Ostravě, oddíl C, vložka 2359. Kontakt: +420 773 788 755, info@pamatky.cz.

Obchodní podmínky · Podmínky firemní prezentace · Ochrana osobních údajů · Cookies · Provozovatel · Řešení sporů (ČOI)