Pamatky.cz — ilustrované panorama českých památek

Drobečková navigace

Ścieżka nawigacyjna

  • Strona Główna
  • Klášter Štěnovice

Site branding

Strona główna
pamatky.cz

Hlavní navigace

  • Strona główna
  • Lista zabytków
  • Encyklopedia
  • Architekci
  • Losowy zabytek
  • Magazín
  • 🏆 Zabytek roku
  • Gry i quizy
  • 🤝 Współpraca
    • Dla gmin
    • Mapa na stronę
    • Linkuj do nas
    • Rejestracja firmy
  • Forum
  • Zabytki w kieszeni
  • Zarejestruj firmę
  • O projekcie
PL
  • English EN
  • Deutsch DE
  • Polski PL
  • Slovenčina SK
  • Čeština CS
Zdobywaj punkty za każdą wizytę! Zaloguj się Zarejestruj się za darmo

Obsah hlavní stránky

Klášter Štěnovice Klasztor

Klášter Štěnovice
klášter 1753 Zabytek kultury dobrý Audioprzewodnik Snadná Nawet w deszczu pro všechny věkové kategorie Zaktualizowano 02.10.2026
🏆 Podoba ci się ten pomnik? Głosowanie w Memorial of the Year: Drabinka →
O zabytku Kiedyś i dziś Kamienie milowe Rozwój budowlany Wydarzenia Właściciele Ciekawostki Przewodnik Wskazówki FAQ Wydarzenia w okolicy W okolicy Nocleg Trasa Pory roku Galeria Zdjęcia z okolicy Źródła Mapa Historie Recenzje

🌐 Tę stronę przetłumaczył z czeskiego translator maszynowy. Tłumaczenie nie przeszło kontroli językowej i może zawierać błędy.

Klasztor Štěnovice jest znaczącym zabytkiem kultury w Czechach, położonym w miejscowości Štěnovice. Założona w 1753 r. przez hrabinę Marie Terezie von Pötting, z której pochodzi Michnová z Vacínova, początkowo należała do kościoła św. Prokopa, wybudowanego w 1747 r. w postaci krzyża do wczesnego barokowego spichlerza. Klasztor był krótko zamieszkany przez Zakon Trynitarny i posiada unikalną historię i architekturę.

Budynek jednoskrzydłowy, dwupiętrowy, wczesny barokowy, posiada centralne przejście i dzwonnicę. Wschodnia część jest mieszkalna, a zachodnia część mieści kościół. Historia budynku sięga okresu przedmorawskiego, czego dowodem są fragmenty ceramiczne odkryte w ostatnich latach. Architektura klasztoru odzwierciedla powszechny barokowy styl XVIII wieku.

Hrabina Marie Terezie von Pötting, z domu Michnová z Vacínova, założyła klasztor. Został zniesiony podczas reform Josephine w 1783 roku. Wieża zegarowa została usunięta podczas naprawy dachu w 1811 roku.

Klasztor znajduje się w pobliżu małego stawu i otoczony przez wieś Štěnovice, w regionie Plzeňský kraj. Jego historia jest ściśle powiązana z wydarzeniami z XVIII wieku, czasem znaczących zmian w Czechach.

Klasztor Štěnovice jest unikalnym przykładem wczesnobarokowej architektury w regionie. Jego historia i znaczenie sprawiają, że warto odwiedzić cenny zabytek kultury. Obecnie jest on wpisany do rejestru zabytków kultury i służy jako punkt orientacyjny w okolicy.

Dokąd dalej

Kostel svatého Prokopa (Štěnovice) 17 m Štěnovice 330 m Židovský hřbitov ve Štěnovicích 673 m Boží muka jižně od Černic 2,8 km

Kiedyś i dziś

Przeciągnij suwak i porównaj, jak zabytek mógł wyglądać w czasach swojego powstania, z dzisiejszym widokiem.

Dzisiejszy widok – Klášter Štěnovice
Wygląd historyczny – Klášter Štěnovice
Kiedyś Dziś

Wygląd historyczny po lewej to wizualizacja wygenerowana przez sztuczną inteligencję i służy jako inspiracja.

Kamienie milowe historii

1753
Założona przez hrabinę Marie Terezie von Pötting, née Michnová z Vacínova
1783
Zniesione podczas reform Josephine
1811
Wieża zegarowa usunięta podczas naprawy dachu

Rozwój budowlany

Klasztor to jednoskrzydłowy, dwupiętrowy, wczesny barokowy budynek z centralnym przejściem i dzwonnicą. Wschodnia część jest mieszkalna, a zachodnia część mieści kościół. W 1811 roku wieża zegarowa została usunięta podczas naprawy dachu.

Wydarzenia historyczne

1753: Założona przez hrabinę Marie Terezie von Pötting, z dnia Michnová z Vacínova

1783: Zniesienie podczas reform Josephine

Właściciele

Hrabina Marie Terezie von Pötting, z dnia Michnová z Vacínova

Ciekawostki

- Klasztor został krótko zasiedlony przez Zakon Trynitarny, który jest stosunkowo mało znanym faktem o miejscu.

- Fragmenty ceramiczne odkryte w ostatnich latach sugerują, że historia budynku sięga okresu przedmorawskiego, co jest zaskakującym objawieniem ze względu na wiek struktury.

- Wieża zegarowa została usunięta podczas naprawy dachu w 1811 roku, co jest niezwykłym wydarzeniem w historii miejsca.

- Hrabina Marie Terezie von Pötting, z domu Michnová z Vacínova, założyła klasztor, ale niewiele jest dostępnych informacji na temat jej życia i motywacji.

- Architektura klasztoru odzwierciedla powszechny barokowy styl XVIII wieku, który jest godną uwagi cechą terenu, ale nie jest szeroko dyskutowany.

Przewodnik

⚙︎ Przewodnika przeczytał syntetyczny głos stworzony przez sztuczną inteligencję.

Odtwórz przewodnik audio
Pokaż tekst przewodnika

⚙︎ Tekst przygotowała sztuczna inteligencja i nie przeszedł kontroli redakcyjnej. Może zawierać nieścisłości.

Witamy na jednym z najcenniejszych zabytków w okolicy Štěnovice. Stoisz przed klasztorem Štěnovice, założonym w 1753 roku przez hrabinę Marię Teresę von Pötting, z domu Michná z Vacínov, w ramach kościoła św. Prokopiusza. Kościół został zbudowany w 1747 roku w kształcie krzyża we wczesnym stylu barokowym.

Przejdźmy do kontekstu historycznego. Klasztor był krótko zamieszkany przez Zakon Trójcy Najświętszej, co jest relatywnie mniej znanym faktem o tym miejscu. W 1783 roku klasztor został rozwiązany podczas reform Josephine. A teraz zapraszam do patrzenia na dach. Zauważ, że brakuje wieży zegarowej, która została usunięta podczas odbudowy dachu w 1811 roku.

Teraz zwróć uwagę na architekturę. Klasztor zbudowany jest w stylu wczesnego baroku, który jest charakterystyczny dla tego obszaru. Spójrzcie na fasadę i zauważcie szczegóły projektu architektonicznego.

Kluczową historią związaną z tym miejscem jest założenie klasztoru przez hrabinę Marię Theresę von Pötting. Jej imię wiąże się z wieloma znacznymi wydarzeniami kulturalnymi i historycznymi w tym regionie.

Interesującym faktem jest to, że ostatnie wykopaliska archeologiczne odkryły fragmenty ceramiczne sugerujące, że budynek ma dużo starszą historię, sięgającą okresu przedmorawskiego. Jest to dość zaskakujące, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że sama struktura jest stosunkowo młoda.

Proszę pozwolić, że zapraszam do dalszego zbadania tego historycznego miejsca. Klasztor Štěnovice jest doskonałym miejscem do poznania historii i kultury tego obszaru. Mam nadzieję, że ten przewodnik pomoże Ci w pełni cieszyć się pobytem w tym pięknym miejscu. Niech ci towarzyszy piękna atmosfera tego miejsca i ciesz się tym, co tu widzisz.

Wskazówki dla zwiedzających

Najlepszym czasem do odwiedzenia klasztoru Štěnovice jest wiosną i latem, kiedy otaczające ogrody i staw są w pełnym rozkwicie.

To dobry pomysł, aby przynieść kamerę, aby uchwycić piękną architekturę i spokojne otoczenie klasztoru.

Niektóre z najlepszych miejsc fotografii obejmują główną fasadę klasztoru, klasztor i otaczające ogrody.

Jeśli szukasz czegoś do zrobienia w pobliżu, wieś Štěnovice ma kilka sklepów i restauracji, a w pobliskim mieście Plzeña ma bogatą historię i kulturę do zbadania.

Często zadawane pytania

Czy zabytek można zwiedzić?

Obiekty sakralne są zwykle otwarte głównie w czasie nabożeństw, poza nimi zwiedzanie uzgadnia się najczęściej z parafią lub zarządcą. Konkretnych godzin nie sprawdziliśmy.

Gdzie znajduje się zabytek?

Lokalizacja: Farní, Štěnovice, Plzeňský kraj. Dokładne miejsce pokazuje mapa na tej stronie.

Dlaczego zabytek jest chroniony?

Zabytek jest wpisany do Centralnego Wykazu Zabytków Kultury Republiki Czeskiej jako zabytek kultury (nr rejestru 37259/4-496).

Firmy w okolicy

Prowadzisz przy tym zabytku restaurację, nocleg, sklep, muzeum, wypożyczalnię, wellness lub inną usługę dla odwiedzających? Pokaż się bezpośrednio osobom, które tu zmierzają — tak zobaczą Cię w aplikacji i w sieci:

Twoja firma Polecamy 0,2 km
Krótki opis, zdjęcia, adres, telefon i nawigacja — odwiedzający mają Cię od razu pod ręką.

Chcesz pokazać tu swoją firmę? Zarejestruj się →

Wydarzenia w okolicy

Výstava NÁVRAT DOMŮ Alexandra Sádla
15. 8. 2026 – 1. 11. 2026
Výstava NÁVRAT DOMŮ Alexandra Sádla
🖼️ Výstava 5,1 km
Nebílovská zámecká Gallery Tuwora je spolu s Divadlem J. K. Tyla a Galerií Klatovy Klenová součástí tříletého projektu Návrat domů Alexandra Sádla. Dílo malíře s plzeňskými kořeny výrazně ovlivnilo moderní australskou malbu.
Nebílovy, Nebílovy
Stopy folklóru v barokní hudbě (Jiří Sycha a Filip Dvořák)
24. 10. 2026
Stopy folklóru v barokní hudbě (Jiří Sycha a Filip Dvořák)
🎵 Koncert 9,4 km
V sobotu 24.10.2026 vás srdečně zveme na koncert Stopy folklóru v barokní hudbě.
Kozel, Šťáhlavy
KONCERT Fenomén: Englichová Veverka
19. 11. 2026
KONCERT Fenomén: Englichová Veverka
🎵 Koncert 5,1 km
KONCERT Fenomén: Englichová Veverka
Nebílovy, Nebílovy

Zdroj akcí: otevřená data měst a obcí ČR (Národní katalog otevřených dat) a kalendář akcí Národního památkového ústavu.

W okolicy

Klasztor znajduje się w miejscowości Štěnovice, w pobliżu małego stawu.

Nocleg w okolicy

Planujesz wizytę? Znajdź nocleg w promieniu 30 km od Klášter Štěnovice w Plzeňský kraj.

Szukaj noclegu na Booking.com Porady dotyczące noclegów →

Powered by Booking.com

Wycieczki i atrakcje w okolicy

Wycieczki z przewodnikiem, bilety i atrakcje w okolicy od GetYourGuide

🔗 Link partnerski: jeśli dokonasz zakupu u partnera, możemy otrzymać prowizję. Cena dla Ciebie się nie zmienia.

Szukaj wycieczek i atrakcji →

Trasa tematyczna

Štěnovický Klášter i okolice

1. Štěnovický Klášter (główna atrakcja): Klasztor ten jest ważnym zabytkiem kultury i warto go odwiedzić ze względu na wartość historyczną i architektoniczną. 2. Staw Štěnovický: Mały staw w pobliżu klasztoru oferuje spokojne środowisko i wspaniałą okazję do relaksu. 3. Štěnovický Park: Mały park przy klasztorze zapewnia piękne zielone przestrzenie relaksu i wypoczynku.

Zalecenia sezonowe

Jaro

Wiosna jest idealnym czasem, aby odwiedzić klasztor Štěnovice, gdy natura wokół niego budzi się z zimowego snu i oferuje piękne zielone odcienie. Atmosfera jest spokojna i cicha, co pozwala na głębszą eksplorację historycznych budynków i dzieł sztuki. Oświetlenie jest naturalne, więc można cieszyć się pięknem architektury i sztuki w ich pierwotnej formie. Polecamy zwiedzanie klasztoru wcześnie rano lub późnym popołudniem, aby uniknąć tłumów turystów.

Léto

W sezonie letnim Štěnovice Klasztor jest bardzo popularny wśród turystów, więc zalecamy przyjazd wcześnie rano lub późno po południu, aby uniknąć dużych tłumów. Oświetlenie pozostaje naturalne, ale natura wokół klasztoru jest w pełnym rozkwicie. Atmosfera jest ciepła i przyjemna, ale proponujemy przynieść parasol lub okulary przeciwsłoneczne, aby chronić przed światłem słonecznym. Możesz połączyć swoją wizytę klasztoru z zwiedzanie otaczającej przyrody i spacer w okolicy.

Podzim

Jesienią klasztor Štěnovice otoczony jest piękną naturą, która zmienia się w wspaniałe kolory. Atmosfera jest spokojna i cicha, co pozwala na głębszą eksplorację historycznych budynków i dzieł sztuki. Oświetlenie pozostaje naturalne, ale zalecamy przynieść ciepłe ubrania, aby uniknąć zimnej pogody. Proponujemy odwiedzić klasztor wcześnie rano lub późnym popołudniem, aby uniknąć tłumów turystów.

Zima

Atmosfera jest spokojna i cicha, ale zalecamy przynieść ciepłe ubrania do ochrony przed zimnem. Oświetlenie jest sztuczne, ale pozwala cieszyć się pięknem architektury i dzieł sztuki.

Wizualizacje i widoki artystyczne

Klášter Štěnovice – historická rekonstrukce
Rekonstrukcja historyczna
Klášter Štěnovice – letecký pohled
Widok z lotu ptaka
Klášter Štěnovice – jaro
Wiosna
Klášter Štěnovice – léto
Lato
Klášter Štěnovice – podzim
Jesień
Klášter Štěnovice – zima
Zima
Klášter Štěnovice – akvarel
Akwarela
Klášter Štěnovice – noc
Ujęcie nocne
Klášter Štěnovice – iluminace
Iluminacja

Wizualizacje są generowane przez sztuczną inteligencję i służą jako inspiracja.

Zdjęcia z okolicy

Prawdziwe zdjęcia wykonane w pobliżu zabytku

Klášter Štěnovice

Zdroj a licence jsou uvedeny u každého snímku.

Wskazówki od odwiedzających

Brak wskazówek. Bądź pierwszy!

Zaloguj się i dodaj swoją wskazówkę.

Źródła i literatura

Zdjęcia: Josef Špiller / CC BY-SA 3.0, rozlišení zvýšeno umělou inteligencí — Wikimedia Commons. Autor i licencja pojawią się także po najechaniu na zdjęcie.

Faktickým podkladem tohoto textu byl článek na Wikipedii, jehož autory jsou přispěvatelé Wikipedie. Článek je dostupný pod licencí CC BY-SA 4.0.

Informacje o zabytku

Gmina Štěnovice
Region Plzeňský kraj
Typ klasztor
Rok bud. 1753
Wiek 18 w.
Styl / Okres baroko
Ochrona Zabytek kultury
Stan dobrý
Osobistości
Parking Brak
Psy Zabronione

Otwórz w aplikacji mobilnej

Skieruj aparat telefonu
na kod QR, aby otworzyć w aplikacji

www.pamatky.cz/m/55183 🏷️ Tisknutelná QR nálepka

Lokalizacja na mapie

Podobał Ci się ten artykuł? Udostępnij go!

Facebook X WhatsApp E-mail

Byłeś tutaj? Pochwal się odznaką na swojej stronie lub blogu:

Navštívil(a) jsem Klášter Štěnovice – Pamatky.cz

Więcej zabytków – Štěnovice

Pokaż wszystkie w gminie
Kostel svatého Prokopa (Štěnovice) Kostel svatého Prokopa (Štěnovice) Štěnovice Štěnovice Židovský hřbitov ve Štěnovicích Židovský hřbitov ve Štěnovicích Porodnice Slovany Porodnice Slovany Křížový kámen-Smírčí kříž Křížový kámen-Smírčí kříž U Ježíška U Ježíška
Dalej: Kostel svatého Prokopa (Štěnovice) · Štěnovice · Židovský hřbitov ve Štěnovicích · Boží muka jižně od Černic

Příběhy a pověsti

Legendy, pověsti a příběhy spjaté s touto památkou

Příběh: Klášter Štěnovice
Smyšlený příběh

Příběh: Klášter Štěnovice

Bylo to v pondělí ráno, kdy Martin zjistil na svém stole malý pergamenový list lemovaný červenou barvou. Jeho ruce byly studené, jako by pocházely ze skrytýc…

Číst příběh

Fotografie návštěvníků

Zatím žádné fotografie. Buďte první, kdo přidá fotografii z návštěvy!

Zaloguj się a přidejte svou fotografii nebo hodnoťte.

Recenzje i komentarze

Za ověřenou návštěvu v aplikaci získáte víc bodů — poznáme podle GPS, že jste na místě.

Nawiguj do: Klášter Štěnovice
Google Maps Waze Apple Maps Mapy.cz
🏘️ Dla gmin i centrów informacji 🔗 Zobacz nas 🗺️ Mapa do strony internetowej 🔒 Prywatność 🍪 Nastavení cookies ⚑ Oznámit nezákonný obsah 🇸🇰 Słowackie zabytki 📡 RSS 🔎 Co lidé hledají

© 2026 pamatky.cz — provozovatel SAIT CZ spol. s r.o., IČO 43962271, DIČ CZ43962271, se sídlem Těšínská 365, 735 14 Orlová-Poruba, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Krajským soudem v Ostravě, oddíl C, vložka 2359. Kontakt: +420 773 788 755, info@pamatky.cz.

Obchodní podmínky · Podmínky firemní prezentace · Ochrana osobních údajů · Cookies · Provozovatel · Řešení sporů (ČOI)