Pamatky.cz — ilustrované panorama českých památek

Drobečková navigace

Ścieżka nawigacyjna

  • Strona Główna
  • Kostel Svatého Jakuba (Jílovice)
  • Kostel svatého Jakuba (Jílovice)

Site branding

Strona główna
pamatky.cz

Hlavní navigace

  • Strona główna
  • Lista zabytków
  • Encyklopedia
  • Architekci
  • Losowy zabytek
  • 🏆 Zabytek roku
  • Gry i quizy
  • 🤝 Współpraca
    • Dla gmin
    • Mapa na stronę
    • Linkuj do nas
    • Rejestracja firmy
  • Forum
  • Zabytki w kieszeni
  • Zarejestruj firmę
  • O projekcie
PL
  • English EN
  • Deutsch DE
  • Polski PL
  • Slovenčina SK
  • Čeština CS
Zdobywaj punkty za każdą wizytę! Zaloguj się Zarejestruj się za darmo

Obsah hlavní stránky

Kostel svatého Jakuba (Jílovice)
kostel KOSTELY Brak dostępu bez barier Audioprzewodnik Zaktualizowano 27.07.2026
🏆 Podoba ci się ten pomnik? Głosowanie w Memorial of the Year: Drabinka →
O zabytku Kamienie milowe Rozwój budowlany Wydarzenia Ciekawostki Przewodnik Wskazówki Nocleg Trasa Pory roku Galeria Zdjęcia z okolicy Mapa Historie Recenzje

Kościół św. Jakuba Starszego w Jílovice jest zabytkiem kultury położonym w sercu wsi w regionie Jihočeský kraj. Pierwotnie zbudowany jako wczesny gotycki jednonawy kościół przez lokalną społeczność w połowie XIV wieku, stoi dziś jako testament historycznej ewolucji architektonicznej i znaczenia religijnego. Cechą charakterystyczną dla ochrony dziedzictwa od 3 maja 1958 roku jest mieszanka gotyckiego pochodzenia i barokowych ozdoby wnętrz.

Zbudowany w okresie, gdy Czechy były częścią Świętego Cesarstwa Rzymskiego, Kościół św. Jakuba Starszego odzwierciedla znaczący rozwój kulturowy i architektoniczny. W powszechnym stylu gotyckim w tym czasie w architekturze kościelnej w całej Europie znajdowały się łuki szpiczaste i sklepienia żebrowane. Zbudowany w połowie XIV wieku, początkowo służył jako synowski zakład pod Borovany Kościół Nawiedzenia Maryi Panny do 1481 roku. W 1650 roku stała się częścią parafii Suchdol, a później uzyskała własną administrację duchową od 1786 roku.

Architektownie kościół rozpoczął się jako prosty gotycki budynek jednonawy. Posiada trójstronną prezbiterium z nieregularnym zakończeniem sześciokątnym, zdobionym sufitem krzyżowym, w którym znajduje się sześciokątne okno z różą - symbol gotyckiego wzornictwa. W 1891 jego nawa została rozszerzona o osiem metrów w kierunku zachodnim, aby zaspokoić rosnące potrzeby kongregacyjne. Znaczący dodatek w 1695 r. obejmował dzwonnicę z bulwiastą kopułą i latarnią po stronie północnej, obok ganku z drewnianymi podwójnymi drzwiami i dachem dachowym. Południowy portal, pochodzący z przejścia od XIII do XIV wieku, pozostaje oryginalną cechą kościoła.

Wnętrze zostało poddane barokowej renowacji, odzwierciedlającej zmiany w gustach artystycznych. Jest zdobiona ambonem z 1720 roku i pseudobarokowymi ołtarzami z rzeźbami świętych i kamienną chrzcielnicą. Znakomite dzieła sztuki obejmują obrazy Františka Čermáka i Eduarda Schallera, które wzmacniają duchową i estetyczną atrakcję kościoła.

W swojej historii Kościół św. Jakuba Starszego odnotował różne zmiany administracyjne. Początkowo część parafii Borovany została przeniesiona do Suchdol w 1650 roku, a następnie uzyskała niezależną administrację w 1786 roku. W kościele znajdują się również istotne historyczne artefakty, takie jak srebrny gotycki kielich z końca XVI wieku oraz miedziana monstracja epoki meblarskiej.

Wieża dzwonowa kościoła miała kiedyś trzy dzwony: jeden przedstawiający św. Jakuba, drugi przedstawiający Jezusa na krzyżu, a trzeci obraz Maryi Dziewicy trzymającej Dzieciątko Jezus. Zostały one wykonane przez A. Pernera & Syna w České Budějovice, odzwierciedlając rzemiosło epoki.

Dzisiaj Kościół św. Jakuba Starszego pozostaje tętniącą życiem częścią krajobrazu kulturowego Jílovice. Organizuje coroczne imprezy, takie jak trzydniowa pielgrzymka w święto św. Jakuba Apostoła 25 lipca, z koncertami i różnymi atrakcjami. Kościół ten to nie tylko architektoniczny cud, ale także żywy pomnik, który nadal służy swojej społeczności.

Zapraszamy do zwiedzania tego historycznego klejnotu, w którym mieszanka gotyckich fundamentów i barokowego artyzmu oferuje unikalny wgląd w przeszłość. Kościół św. Jakuba Starszego jest świadectwem trwałego dziedzictwa wiary i rzemiosła w Jílovice, co czyni go wartościowym miejscem dla zainteresowanych historią i architekturą.

Kamienie milowe historii

1650
Kościół został przeniesiony do parafii Suchdol.
1786
Przy kościele zbudowano nowy barokowy parsonat.

Rozwój budowlany

Kościół rozpoczął się jako prosty gotycki budynek jednonawy. W 1891 jego nawa została przedłużona o osiem metrów w kierunku zachodnim. Wieża dzwonowa z bulwiastą kopułą i latarnią została dodana na północną stronę w 1695 roku wraz z gankiem z drewnianymi podwójnymi drzwiami i dachem dachowym. Wnętrze zostało poddane barokowej renowacji wraz z dodatkiem ambony i ołtarzy.

Wydarzenia historyczne

W połowie XIV wieku społeczność lokalna zbudowała pierwotną strukturę kościoła.

W 1650 został przeniesiony do parafii Suchdol.

Od 3 maja 1958 roku jest pod ochroną dziedzictwa.

Ciekawostki

- Kościół św. Jakuba Starszego był początkowo kościołem synowskim pod Kościołem Borovany do 1481 r., podkreślając jego ewoluującą rolę administracyjną w regionalnej historii kościelnej.

- W 1650 roku kościół stał się częścią parafii Suchdol, wykazując zmiany w zarządzaniu religijnym przed uzyskaniem niezależnej administracji w 1786 roku.

- Oryginalny portal południowy sięga przejścia od XIII do XIV wieku, co czyni go jednym z najstarszych elementów architektonicznych w strukturze kościoła.

Przewodnik

Pokaż tekst przewodnika

Zapraszamy do kościoła św. Jakuba Starszego w Jílovice, niezwykły zabytek kultury położony w samym sercu tej uroczej wioski. Kiedy tu stoisz, wyobraź sobie, że cofnąłeś się w czasie, otoczony spokojnym pięknem i głębokością historyczną, którą ta strona uosabia.

Początki kościoła sięgają połowy XIV wieku, kiedy został zbudowany jako wczesna gotycka struktura jednonawowa przez lokalną społeczność. Jego stworzenie oznaczało znaczący okres w historii Jílovice, odzwierciedlający duchowe potrzeby i wspólne wysiłki mieszkańców w średniowieczu. Początkowo służąc jako kościół synowski pod Kościołem Borovany do 1481 roku, podkreśla ona ewoluującą rolę tego świętego miejsca w ramach regionalnego zarządzania kościelnego.

Jak wziąć w swoim otoczeniu, zauważyć szczegóły architektoniczne, które mówią wiele o jego podróży historycznej. Szczególnie uderzająca jest trzystronna prezbiteria z nieregularnym zakończeniem sześciokątnym, zachęcająca do zastanowienia się nad umiejętnościami i wizją jej nieznanych architektów. Podziwiaj sufit z krzyżowymi sklepieniami, w którym znajduje się oczarowany sześcioplecione okno z różą - świadectwo artystycznego wyrazu czasu.

Kościół widział kilka modyfikacji na przestrzeni wieków, w tym znaczące zmiany administracyjne w 1650 roku, kiedy został przeniesiony do parafii Suchdol. Zmiana ta odzwierciedla szersze wzorce zarządzania religijnego i dostosowania społeczności w tym okresie. W 1786 roku w pobliżu kościoła zbudowano nowy barokowy parsonat, dodając kolejną warstwę do jego narracji architektonicznej.

Choć wiele historycznych postaci związanych z tą stroną pozostaje nieznane, ich wkład niewątpliwie ukształtował jej dziedzictwo. Historia kościoła jest wypełniona opowieściami czekającymi na odkrycie i docenienie przez odwiedzających.

Intrygującym aspektem tego kościoła jest przejście z kościoła synowskiego pod kościołem Borovany na część parafii Suchdol w 1650 roku. Ta zmiana nie tylko podkreśla zmiany w administracji kościelnej, ale także zachęca do zaciekawienia, jak takie przejścia wpłynęły na życie duchowe społeczności lokalnej.

Kontynuując swoje poszukiwania, zagłębiajcie się głębiej w bogactwo tej strony historii i architektury. Poświęć chwilę na zastanowienie się nad jego trwałą obecnością i niezliczonymi historiami, które trzyma w swoich murach. Dziękuję za dołączenie do mnie w odkrywaniu warstw czasu w kościele św. Jakuba Starszego. Niech Twoja wizyta zainspiruje dalsze odkrycie i uznanie dziedzictwa kulturowego Jílovice.

Wskazówki dla zwiedzających

Najlepszym czasem na odwiedzenie kościoła św. Jakuba Starszego w Jílovice jest późna wiosna lub wczesna jesień, kiedy pogoda jest przyjemna, co pozwala na wygodne odkrywanie zarówno kościoła jak i jego otoczenia. Sezony te oferują łagodne temperatury i piękne naturalne krajobrazy, które zwiększają doświadczenie. Ponadto wizyta poza szczytowym sezonem turystycznym oznacza mniej tłumów, zapewniając bardziej intymne otoczenie, aby docenić szczegóły architektoniczne i historyczne znaczenie tego zabytku kulturowego.

Parkowanie i transport są wygodne dla odwiedzających Jílovice. Istnieje parking dostępny w centrum wsi, co ułatwia dostęp do kościoła samochodem. Dla tych, którzy preferują transport publiczny, lokalne autobusy służą okolicy, choć wskazane jest, aby sprawdzić aktualne harmonogramy online lub w pobliskim centrum informacji turystycznej. Bliskość kościoła do serca Jílovice zapewnia, że odwiedzający mogą łatwo chodzić z miejsca parkingowego lub przystanku autobusowego na miejscu.

Planując swoją wizytę, rozważyć wprowadzenie wygodne buty spacerowe i odpowiednie do pogody ubrania, jak możesz chcieć zwiedzić wieś poza samym kościołem. Kamera jest zalecana do uchwycenia pięknej gotyckiej architektury i spokojnej atmosfery kościoła. Dla miłośników fotografii, wczesne światło rano zapewnia miękki blask, który pięknie oświetla cechy kościoła, podczas gdy późne popołudnie oferuje dramatyczne cienie, które podkreślają jego zawiłe szczegóły.

Dla rodzin z dziećmi odwiedzających Kościół Świętego Jakuba Starszego, Jílovice oferuje spokojne środowisko do wspólnego zbadania. Centrum wsi jest kompaktowe i przyjazne rodzinie, co ułatwia rodzicom mieć oko na swoje dzieci, jak wędrują wokół. Chociaż w samym kościele nie ma specjalnych atrakcji dla dzieci, okolica zapewnia możliwości spokojnego spaceru i korzystania z lokalnej przyrody. W pobliżu, w ciągu 30 minut jazdy, odwiedzający mogą zwiedzić dodatkowe zabytki lub krajobrazy przyrodnicze, które oferują doświadczenia edukacyjne odpowiednie dla wszystkich grup wiekowych.

Firmy w okolicy

Prowadzisz przy tym zabytku restaurację, nocleg, sklep, muzeum, wypożyczalnię, wellness lub inną usługę dla odwiedzających? Pokaż się bezpośrednio osobom, które tu zmierzają — tak zobaczą Cię w aplikacji i w sieci:

Twoja firma Polecamy 0,2 km
Krótki opis, zdjęcia, adres, telefon i nawigacja — odwiedzający mają Cię od razu pod ręką.

Chcesz pokazać tu swoją firmę? Zarejestruj się →

Nocleg w okolicy

Plánujete návštěvu? Najděte ubytování do 30 km od Kostel svatého Jakuba (Jílovice) v Jihočeský kraj.

Hledat ubytování na Booking.com Tipy na ubytování →

Powered by Booking.com

Wycieczki i atrakcje w okolicy

Wycieczki z przewodnikiem, bilety i atrakcje w okolicy od GetYourGuide

Szukaj wycieczek i atrakcji →

Trasa tematyczna

Tematyczne zwiedzanie: Odkrywanie uroku Jílovice

1. Kostel svatého Jakuba (Kościół św. Jakuba) - Typ: Kościół historyczny - Dlaczego Wizyta: Rozpocząć podróż w tym ikonowym barokowym kościele, centrum dziedzictwa kulturowego Jílovice. Podziwiaj jego oszałamiającą architekturę i skomplikowane detale wewnętrzne, które odzwierciedlają ducha artystycznego XVIII wieku.

2. Obecní úřad (Urząd Miejski) - Typ: Budynek historyczny - Dlaczego Wizyta: Położony zaledwie kilka kroków od kościoła, ten budynek oferuje wgląd w historię administracyjną Jílovice. Jego dobrze zachowana fasada jest doskonałym przykładem lokalnych stylów architektonicznych.

3. Nádvoří kostela (Dziedziniec Kościoła) - Typ: Strona historyczna - Dlaczego Wizyta: Poznaj spokojne dziedziniec wokół kościoła św. Jakuba. Obszar ten zapewnia spokojną przestrzeń do refleksji nad historycznym znaczeniem kościoła i cieszyć się spokojem centrum miasta Jílovice.

4. Stará škola (Stara Szkoła) - Typ: Budynek historyczny - Dlaczego Wizyta: Krótki spacer od dziedzińca kościoła, ten budynek kiedyś służył jako szkoła dla lokalnych dzieci. Jego zachowana struktura oferuje wgląd w edukacyjną historię Jílovice i jej rolę w rozwoju społeczności.

5. Místní tržiště (Rynek lokalny) - Typ: Przestrzeń Wspólnoty - Dlaczego Odwiedź: Zakończ swoją wycieczkę na tym tętniącym życiem placu, gdzie miejscowi zbierają się na rynki i wydarzenia. Jest to idealne miejsce, aby doświadczyć lokalnej kultury i może cieszyć się niektórych regionalnych przysmaków.

Ten spacer oferuje kompleksową eksplorację historycznych skarbów Jílovice, zapewniając zarówno wzbogacenie kulturowe i głębsze uznanie dla jego dziedzictwa architektonicznego.

Zalecenia sezonowe

Wiosna: Zwiedzanie kościoła św. Jakuba w Jílovice wiosną oferuje wyjątkowe doświadczenie, gdy natura budzi się wokół tego zabytkowego miejsca. Krajobraz otaczający kościół pęka w żywe kolory z kwitnącymi kwiatami i świeżą zielenią, tworząc idylliczne tło dla miłośników fotografii. Ten sezon jest idealny do uchwycenia współdziałania światła, ponieważ filtruje się przez drzewa, rzucając delikatne cienie na architekturę kościoła. Goście powinni być przygotowani do łagodnych warunków pogodowych; wygodne buty spacerowe i lekka kurtka są wskazane ze względu na okazjonalne wiosenne prysznice. Chłodniejsze poranki mogą również przynieść spokojną atmosferę, zanim dzień się rozgrzeje, co sprawia, że wczesne wizyty są szczególnie satysfakcjonujące.

Lato: Lato jest szczytowym sezonem do zwiedzania kościoła św. Jakuba w Jílovice, charakteryzującego się długimi dniami wypełnionymi ciepłym słońcem, który wzmacnia zabytkowy urok kościoła. W tym okresie bujna zieleń i żywe dzikie kwiaty tworzą malownicze otoczenie dla zwiedzających. Jednakże ważne jest, aby planować naprzód ze względu na zwiększoną liczbę odwiedzających; przyjazd wcześniej może pomóc uniknąć tłumów i zapewnić bardziej spokojne doświadczenie. Komfortowe buty spacerowe są zalecane, jak zwiedzanie okolic, i nie zapomnij krem do opalania i kapelusz do ochrony przed letnim słońcem. Ciepłe wieczory to przyjemna okazja dla spokojnych spacerów po terenie kościoła.

Jesień: Jesień w Jílovice przynosi wspaniały gobelin kolorów, jak liście zmieniają się z zielonego na odcienie pomarańczy, czerwieni i złota, zapewniając zapierające dech w piersiach tło do kościoła św. Jakuba. Ten sezon jest idealny dla tych, którzy cenią piękno przemian natury, z chrupiącym powietrzem wzmacniającym doświadczenie sensoryczne. Chłodniejsze temperatury sprawiają, że jest to idealny czas na zajęcia na świeżym powietrzu bez letniego ciepła. Odwiedzający powinni nosić warstwy, aby pomieścić zmienne warunki pogodowe i rozważyć wprowadzenie lekkiej kurtki jak wieczory mogą być chłodne. Zmniejszona liczba turystów w porównaniu z latem pozwala na bardziej intymne badania tego zabytkowego miejsca.

Zima: Zima przekształca Kościół św Jakuba w Jílovice w spokojne, niemal mistyczne miejsce z jego pokryty śniegiem otoczenie oferujące spokojną ucieczkę. Architektura kościoła jest szczególnie uderzająca o gwiezdny krajobraz zimowy, a zwiedzanie w tym czasie może czuć się jak wejście w scenę pocztówki. Należy jednak przygotować gości na zimną pogodę; ciepłe ubrania, w tym rękawiczki i kapelusze, są niezbędne do zapewnienia komfortu podczas zwiedzania. Ważne jest również, aby sprawdzić godziny otwarcia, ponieważ mogą się zmieniać w zimie z powodu krótszych godzin dziennych. Spokojność sezonu zapewnia wyjątkową okazję do docenienia spokoju kościoła z dala od zgiełku innych czasów roku.

Wizualizacje i widoki artystyczne

Kostel svatého Jakuba (Jílovice) – letecký pohled
Letecký pohled

Vizualizace jsou generovány umělou inteligencí a slouží jako inspirace.

Zdjęcia z okolicy

Prawdziwe zdjęcia wykonane w pobliżu zabytku

Kostel svatého Jakuba (Jílovice)
Kostel svatého Jakuba (Jílovice)
Kostel svatého Jakuba (Jílovice)

Zdjęcia: Mapillary, licencja CC BY-SA 4.0

Wskazówki od odwiedzających

Brak wskazówek. Bądź pierwszy!

Zaloguj się i dodaj swoją wskazówkę.

Informacje o zabytku

Gmina Jílovice
Region Jihočeský kraj
Typ kostel
Styl / Okres gotický
Stan
Dostępny Nie
Parking Brak
Psy Zabronione

Otwórz w aplikacji mobilnej

Skieruj aparat telefonu
na kod QR, aby otworzyć w aplikacji

www.pamatky.cz/m/51201

Lokalizacja na mapie

Podobał Ci się ten artykuł? Udostępnij go!

Facebook X WhatsApp E-mail

Byłeś tutaj? Pochwal się odznaką na swojej stronie lub blogu:

Navštívil(a) jsem Kostel svatého Jakuba (Jílovice) – Pamatky.cz

Więcej zabytków – Jílovice

Pokaż wszystkie w gminie
kostel svatého Petra a Pavla (Kaplice) kostel svatého Petra a Pavla (Kaplice) Kostel Navštívení Panny Marie (Borovany) Kostel Navštívení Panny Marie (Borovany) Kostel svatého Víta (Rudolfov) Kostel svatého Víta (Rudolfov) Kostel svatých Petra a Pavla (Prachatice II) Kostel svatých Petra a Pavla (Prachatice II) Sady Sady Kostel svatého Filipa a Jakuba (Tábor) Kostel svatého Filipa a Jakuba (Tábor)

Příběhy a pověsti

Legendy, pověsti a příběhy spjaté s touto památkou

Smyšlený příběh

Příběh: Kostel svatého Jakuba (Jílovice)

Bylo to v pondělí ráno, kdy Jindřich zjistil, že jeho cesta je o něco složitější než si myslel. Židlice kostela svatého Jakuba v Jílovicích se tajemně otáčel…

Číst příběh

Recenzje i komentarze

Nawiguj do: Kostel svatého Jakuba (Jílovice)
Google Maps Waze Apple Maps Mapy.cz
🏘️ Dla gmin i centrów informacji 🔗 Zobacz nas 🗺️ Mapa do strony internetowej 🔒 Prywatność 🇸🇰 Słowackie zabytki 📡 RSS

© 2026 pamatky.cz — provozovatel SAIT CZ spol. s r.o., IČO 43962271, DIČ CZ43962271, se sídlem Těšínská 365, 735 14 Orlová-Poruba, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Krajským soudem v Ostravě, oddíl C, vložka 2359. Kontakt: +420 773 788 755, info@pamatky.cz.

Obchodní podmínky · Podmínky firemní prezentace · Ochrana osobních údajů · Cookies · Provozovatel · Řešení sporů (ČOI)