Pamatky.cz — ilustrované panorama českých památek

Drobečková navigace

Ścieżka nawigacyjna

  • Strona Główna
  • Radnice (Frenštát Pod Radhoštěm)
  • Radnice (Frenštát pod Radhoštěm)

Site branding

Strona główna
pamatky.cz

Hlavní navigace

  • Strona główna
  • Lista zabytków
  • Encyklopedia
  • Architekci
  • Losowy zabytek
  • Magazín
  • 🏆 Zabytek roku
  • Gry i quizy
  • 🤝 Współpraca
    • Dla gmin
    • Mapa na stronę
    • Linkuj do nas
    • Rejestracja firmy
  • Forum
  • Zabytki w kieszeni
  • Zarejestruj firmę
  • O projekcie
PL
  • English EN
  • Deutsch DE
  • Polski PL
  • Slovenčina SK
  • Čeština CS
Zdobywaj punkty za każdą wizytę! Zaloguj się Zarejestruj się za darmo

Obsah hlavní stránky

Radnice (Frenštát pod Radhoštěm) Ratusz

Radnice (Frenštát pod Radhoštěm)
radnice 1890 Zabytek kultury výborný Snadná Przyjazny seniorom Nawet w deszczu pro všechny věkové kategorie Zaktualizowano 14.10.2026
🏆 Podoba ci się ten pomnik? Głosowanie w Memorial of the Year: Drabinka →
O zabytku Kamienie milowe Rozwój budowlany Wydarzenia Właściciele Ciekawostki Przewodnik Wskazówki FAQ W okolicy Nocleg Trasa Pory roku Galeria Zdjęcia z okolicy Źródła Mapa Historie Recenzje

Frenstát Town Hall jest reprezentantem Neorenesansowego budynku na Placu Pokoju w Frenštát pod Radhoště. Budynek został zbudowany w latach 1889-1890 i służy jako siedziba urzędu miejskiego. Od 1993 roku znajduje się na liście zabytków kultury Republiki Czeskiej. Konstrukcja zachwyca architekturą i zachowaną dekoracją stucco. Oryginalny posąg Boga Radegast autorstwa rzeźbiarza Albino Poláška znajduje się również w holu.

Historia administracji miejskiej we Frenštácie sięga XIV wieku. Już w 1382 roku przypomina się o dziedzicznej prędkości i Fojt Biersack. Oryginalna fotografia, która pełniła funkcje administracyjne, została odkupiona przez miasto w 1584 roku. Pierwsza wzmianka o ratuszu pochodzi z roku 1614, ale niewiele jest informacji o jej formie lub lokalizacji. W 1788 roku ratusz nabył dom nr 25 na placu. Klasyczny budynek rozwinął się w latach 1789-1797. Budynek ten służył do końca 1880 roku, kiedy został zburzony z powodu budowy nowego budynku.

Obecny ratusz został ustanowiony w latach 1889-1890 według projektu budowniczego Brno Antonín Tebich. Wdrożenie budowy zapewnił Antonín Staněk z Valašské Meziríčí i koszt był 80 000 złota. Dwupiętrowy budynek we włoskim stylu neorenesansowym jest uzupełniony podłużną i wysoką wieżą pryzmatyczną. Fasada zdobiona jest okrągłymi medalami ze stucco reliefami osobowości: Jan Amos Komensky, Franz Palacký, Josef Jungmann i Bohdan Jablonski. Nad głównym wejściem znajduje się kartusz ze znakiem piaskowca św. Marcina, patrona miasta.

W XX wieku wnętrze uległo wielu modyfikacjom, jednak oryginalna dekoracja stucco została zachowana w sali wejściowej. Budynek w przeszłości nie tylko służył administracji miejskiej. Do 1927 r. istniała szkoła ogólna, a w latach 1959-2002 lokale były wykorzystywane przez muzeum miejskie. Dziś w budynku znajduje się ratusz, a na parterze znajduje się Centrum Kultury i Informacji.

Kluczowym momentem była parapetówka i ceremonia poświęcenia, która została wykonana w maju 1891 roku przez księdza Frenstát Josef Fusek. Oryginalny posąg Boga Radegasta Albino Poláška jest ważnym elementem wnętrza. Na szczycie góry Radhosti goście mogą zobaczyć tylko jego kopię. Wieża ratusza oferuje widoki na panoramę Beskidów i jest otwarta dla zwiedzających w sezonie turystycznym.

Ratusz miasta Frenštětská stanowi cenny dowód historii i ambicji administracji miejskiej pod koniec XIX wieku. Wizyta w budynku oferuje widok na architekturę związaną z odrodzeniem narodowym i możliwość zobaczenia znaczącego dzieła sztuki w autentycznym środowisku.

Dokąd dalej

Dům čp. 2 (Frenštát pod Radhoštěm) 18 m kostel svatého Jana Křtitele (Frenštát pod Radhoštěm) 208 m boží muka (Tichá) 1,7 km Kostel svatého Mikuláše (Tichá) 2,7 km

Kamienie milowe historii

1889
Budowa nowego budynku ratusza.
1891
Kolacja i uroczyste poświęcenie ratusza.
1993
Pisanie budynku do listy zabytków kultury.

Rozwój budowlany

Budynek został zbudowany w stylu neorenesansowym, jako dwupiętrowy obiekt z łukiem. Fasada ozdobiona jest okrągłym medalionem z ulgą wybitnych osobistości i piaskowym znakiem św. Marcina. Wnętrza przeszły liczne modyfikacje w XX wieku, ale oryginalna dekoracja stucco holu została zachowana.

Wydarzenia historyczne

1584 odkupienie dziedzicznej fotografii przez miasto, 1889 rozbiórka starego ratusza, 1891 parapetówki i poświęcenie nowego ratusza, 1993 wpis do listy zabytków kultury.

Właściciele

Miasto Frenštát pod Radhoštěm

Ciekawostki

- Budynek od 1993 r. znajduje się na liście zabytków kultury Republiki Czeskiej. - W holu ratusza znajduje się oryginalny posąg Boga Radegasta od rzeźbiarza Albino Poláška, natomiast na górze Radhosti znajduje się tylko kopia. - Fasada zdobiona jest okrągłym medalionem z reliefami stucco takich osobowości jak Jan Amos Komenský, František Palacký, Josef Jungmann i Bohdan Jablonský. - Nad głównym wejściem znajduje się kartusz ze znakiem piaskowca św. Marcina, patrona miasta. - Wieża ratuszowa oferuje widoki na panoramę Beskidów i jest otwarta dla publiczności w sezonie turystycznym.

Przewodnik

Pokaż tekst przewodnika

⚙︎ Tekst przygotowała sztuczna inteligencja i nie przeszedł kontroli redakcyjnej. Może zawierać nieścisłości.

Witamy w Frenštát pod Radhošt. Zatrzymaj się na chwilę, weź oddech i rozejrzyj się. Stoisz w samym sercu miasta na Placu Pokoju, a tuż przed tobą jest jeden z najważniejszych lokalnych budynków. To budynek, który zarówno pod względem wielkości, jak i wyglądu emituje godność i autorytet. Spójrz na nią uważnie. To jest ratusz Frenštět, miejsce gdzie przez wiele dekad zadecydowany los miasta i gdzie miejski urząd jeszcze mieszka.

Kiedy patrzysz na jej fasadę, widzisz ducha końca XIX wieku. Ten reprezentatywny budynek w stylu neorenesansowym został zbudowany w latach 1889-1890. Żeby zrozumieć dlaczego tak to wygląda, musimy cofnąć się w czasie na jakiś czas. Przed utworzeniem tego budynku był inny ratusz, który był wykonywany w klasycznym stylu. Ale nie było to już wystarczające, być może już stare lub po prostu zgodne z rosnącymi ambicjami i potrzebami powstającego miasta. Dlatego zdecydował się zbudować nową, bardziej reprezentatywną rezydencję.

Cały proces budowy rozpoczął się w 1889 roku i był prowadzony przez dwóch architektów, którzy byli Antonín Tebich i Antonín Staněk. Ci twórcy chcieli stworzyć obiekt, który nie tylko byłby praktycznym biurem, ale także estetycznym skwerem klejnotu. Ich praca zakończyła się sukcesem, a w 1891 roku ratusz został oficjalnie skoordynowany i ceremonialnie poświęcony. Od tego czasu służy jako centrum administracyjne, a jego wygląd określa charakter całego obszaru.

Chcę cię prosić o zwrócenie uwagi na szczegóły, które widzisz przed sobą. Najpierw patrz w górę. Dominantą całego budynku jest wysoka wieża pryzmy, która przypomina podatnego obserwatora tradycyjnych wież ratuszowych starych miast europejskich. To symbol władzy, ale to punkt orientacyjny dla każdego, kto przyjeżdża do miasta.

Następnie przesuń swój widok poniżej, na samej fasadzie budynku. Zauważcie bogatą dekorację stucco fasady. Stucco, drobna plastikowa dekoracja, daje głębokość budynku i elegancję. Jeśli podejdziecie lub przyjrzycie się bardzo uważnie, zobaczycie okrągłe medaliony na fasadzie. To reliefy, które sprawiają, że twarze wybitnych osobowości są niespokojne. Jednym z nich jest Jan Amos Komenský, który przypomina nam o połączeniu miasta z wielką czeską edukacją i tradycją duchową. Te szczegóły nie są tylko ozdobą, ale opowiadają historię o wartościach, jakie miasto miało w czasie budowy.

Zastanówmy się nad wejściem do budynku. Nawet jeśli możesz być tam teraz, wiem, że będziesz zainteresowany tym, co jest w środku. Jak tylko wejdziecie do przedsionka wejścia, wasza uwaga natychmiast przyciągnie jedną niezwykłą rzecz. To tutaj posąg boga Radegasta jest na stałe umieszczony. To dzieło słynnego rzeźbiarza Albino Poláška.

Oto jedna z największych atrakcji tego miejsca. Wiele osób, które odwiedzą ten obszar, pójdzie na górę Radhosti, aby spojrzeć na posąg Radegasty, który stoi tam jako symbol pogańskich korzeni i natury. Ale wiedz, że posąg na górze to tylko kopia. Prawdziwy oryginalny, prawdziwy, oryginalny posąg z rąk Albino Poláška, znajduje się tutaj, bezpieczny w lobby Frenstát Town Hall. Jest to fascynujący kontrast, że bóg gór i lasów ma swoje prawdziwe miejsce spoczynku w administracyjnym budynku miasta.

Kiedy myślimy o ludziach, którzy byli połączeni z tym budynkiem, oprócz architektów Tebicha i Staňka oraz rzeźbiarza Poláška, nie możemy zapominać o innych osobach, takich jak Josef Fusek. Wszyscy ci ludzie przyczynili się do tego, że ratusz jest nie tylko kupą kamienia i zaprawy, ale żywym świadectwem historii.

Ważne jest, aby zrealizować wartość tego budynku dla całej Republiki. W 1993 roku ratusz został oficjalnie wpisany na listę zabytków kultury Republiki Czeskiej. Wpis ten jest nie tylko formalnym potwierdzeniem, ale uznaniem, że architektura i historia tego miejsca są unikalne i muszą być chronione dla przyszłych pokoleń. Jest to dowód, że styl neorenesansowy, który był nowoczesny i reprezentatywny w czasie budowy, jest obecnie postrzegany jako cenne dziedzictwo historyczne.

Teraz spróbuj ponownie odwiedzić cały budynek z daleka. Poczuj jego symetrię, stabilność i sposób, w jaki kontroluje przestrzeń Placu Pokoju. Wyobraź sobie, jak wiele pokoleń ludzi przez nie przeszło, jak wiele ważnych dokumentów zostało tu podpisanych i ile uroczystości odbyło się za jej drzwiami. Ten ratusz jest jak cichy świadek, który widział nadjeżdżające samochody, zmienia reżim i codzienne życie tysięcy ludzi.

To fascynujące, jak jeden budynek może łączyć tak różne elementy. Z jednej strony mamy ścisłe funkcje administracyjne urzędu miejskiego, z drugiej strony neorenesansową estetykę z medalionami i wieżami, a w samym sercu wszystkiego, tajemniczy bóg Radegast, który strzeże wejścia do budynku. To połączenie porządku, sztuki i mitów.

Skoro już znacie historię tego budynku, jego szczegóły architektoniczne i sekrety ukryte w holu, proponuję, żebyście jeszcze raz obejrzeli ratusz. Zauważ, jak wpływ światła zmienia się na stucco dekorowanie w zależności od strony budynku. Spójrz jeszcze raz na tą wysoką wieżę i spróbuj sobie wyobrazić, jaki widok musi być na miasto i okoliczne wzgórza.

Dziękuję za towarzyszenie mi w tym krótkim wstępie do ratusza w Frenštáta pod Radhošt. Mam nadzieję, że interesuje cię ten budynek i że teraz widzisz w nim coś więcej niż tylko oficjalny budynek. To kawałek historii, który wciąż żyje i oddycha. Teraz zapraszam do dalszego badania piękna tego miasta i jego otoczenia. Może teraz zostaniesz zwabiony do Radhostiego, by porównać kopię posągu z oryginałem, który właśnie odwiedziłeś. Życzę miłej reszty dnia i wspaniałego doświadczenia w następnym odkryciu. Do widzenia.

Wskazówki dla zwiedzających

Najlepszym czasem do odwiedzenia jest rano, kiedy słońce oświetla fasadę budynku na Placu Pokoju. W miesiącach letnich plac tętni życiem i oferuje przyjemną atmosferę do obserwacji architektury historycznej.

Użyj sieci drogowej lub transportu publicznego, aby dotrzeć do miasta. W centrum miasta, chodzić pieszo, pozwalając lepiej zrozumieć szczegóły neorenesansowej fasady ratusza.

Dla fotografii zalecamy korzystanie z obiektywu widekątnego z przeciwległej strony placu, z którego wyróżnia się cały budynek. Najlepszym światłem do zdjęć detali i elementów dekoracyjnych jest podczas jasnych dni, kiedy cienie w architekturze wyróżniają.

W pobliżu Frenštát pod Radhoštěm można odwiedzić Górę Radhosti, która oferuje piękne widoki na krajobraz, lub wybrać się na spacer wzdłuż rzeki Lubiny. Cały obszar Beskydu jest idealny dla miłośników przyrody.

Polecamy rodzinom z dziećmi spacer wzdłuż placu, gdzie dzieci mogą zobaczyć historyczne domy. W pobliżu znajduje się mnóstwo miejsca na odpoczynek i łatwe wycieczki do otaczającej przyrody Beskyd.

Często zadawane pytania

Czy zabytek można zwiedzić?

Niektóre obiekty tego typu są udostępnione do zwiedzania, inne pełnią inną funkcję lub są prywatne. Nie sprawdziliśmy, czy i kiedy ten zabytek jest dostępny – zapytaj zarządcę.

Jakie są godziny otwarcia i ceny biletów?

Nie sprawdziliśmy godzin otwarcia ani cen biletów. Aktualne informacje publikuje zarządca zabytku.

Gdzie znajduje się zabytek?

Lokalizacja: Frenštát pod Radhoštěm. Dokładne miejsce pokazuje mapa na tej stronie.

Dlaczego zabytek jest chroniony?

Zabytek jest wpisany do Centralnego Wykazu Zabytków Kultury Republiki Czeskiej jako zabytek kultury (nr rejestru 1000120472).

Firmy w okolicy

Prowadzisz przy tym zabytku restaurację, nocleg, sklep, muzeum, wypożyczalnię, wellness lub inną usługę dla odwiedzających? Pokaż się bezpośrednio osobom, które tu zmierzają — tak zobaczą Cię w aplikacji i w sieci:

Twoja firma Polecamy 0,2 km
Krótki opis, zdjęcia, adres, telefon i nawigacja — odwiedzający mają Cię od razu pod ręką.

Chcesz pokazać tu swoją firmę? Zarejestruj się →

W okolicy

Hora Radhošť, město Frenštát pod Radhoštěm, řeka Lubina, Beskydy.

Nocleg w okolicy

Planujesz wizytę? Znajdź nocleg w promieniu 30 km od Radnice (Frenštát pod Radhoštěm) w Moravskoslezský kraj.

Szukaj noclegu na Booking.com Porady dotyczące noclegów →

Powered by Booking.com

Trasa tematyczna

1. Miasto Frenštát pod Radhoštěm, gmina. Spacer przez centrum wioski stanowi idealny początek podróży. Ratusz Radnice (Frenštát pod Radhoštěm). Głównym celem podróży, która uchwyci jej architekturę i historię. 3. Lubina Rzeka, przepływ wody. Oferuje spokojną podróż wzdłuż wody i możliwość relaksu w przyrodzie. 4. Góra Radhosti, szczyt. Miejsce z pięknym widokiem i ważnym charakterem kulturowym. 5. Beskidy, góry. Szeroki obszar z głębokimi lasami i ścieżkami dla miłośników ruchu.

Zalecenia sezonowe

Wiosna: W okresie wiosennym ratusza we Frenštět pod Radhostí oferuje gościom słodkie światło południa, który ożywia kamienne fasady i zwiększa kolor otaczającej przyrody. Kwiaty na trawie zaczynają kwitnąć i drzewa ubierać się w nowe liście, tworząc komfortową i żywą atmosferę do zwiedzania. Zaleca się, aby odwiedzić ratusz we wczesnym sezonie wiosennym, gdy jest mniej osób, i nosić lekki garnitur z parasolem lub hełmem w celu ochrony przed nagłym deszczem.

Lato: W okresie letnim ratusz we Frenštět pod Radhoště świętuje długie słoneczne dni i ciepłe powietrze, które są idealne do zwiedzania zabytków na świeżym powietrzu. Słońce oświetla zabytkowe budynki w pełnym blasku, co pozwala na uzyskanie pięknych zdjęć. Zaleca się, aby przynieść okulary przeciwsłoneczne i krem silikonowy ochronny do ochrony UV w tym sezonie. Goście powinni również zaplanować wczesne poranki lub późne popołudnia, aby uniknąć gorących i pracowitych godzin.

Jesień: Jesienią Ratusz oferuje unikalne doświadczenia dzięki zmianie koloru liści drzew wokół pomnika. Słoneczne popołudnia tworzą magiczną atmosferę, gdzie kolorowe liście odbijają się na kamiennych fasadach budynku. O tej porze roku jest idealny do relaksującej wycieczki bez obawy przed ciepłem lub deszczem. Zaleca się, aby odwiedzić jesienią w ciepły garnitur i kapelusz, który chroni przed zimnym wiatrem.

Zima: W miesiącach zimowych ratusza we Frenštět pod Radhostí oferuje cichą atmosferę z kocem śnieżnym, który dodaje romantyczny dotyk. Słoneczne światło świeci na białych powierzchniach, a sławne budynki tworzą widoki pełne pokoju. Odwiedzający powinni przyjąć ciepły garnitur, klip lub buty na wycieraczce śnieżnej i ochronnych pomocy oczu przed zimnym wiatrem. Ten czas roku jest idealny na spokojne spacery, gdzie komfort historycznego środowiska bez hałasu można cieszyć.

Wizualizacje i widoki artystyczne

Radnice (Frenštát pod Radhoštěm) – letecký pohled
Widok z lotu ptaka

Wizualizacje są generowane przez sztuczną inteligencję i służą jako inspiracja.

Zdjęcia z okolicy

Prawdziwe zdjęcia wykonane w pobliżu zabytku

Radnice (Frenštát pod Radhoštěm)

Zdroj a licence jsou uvedeny u každého snímku.

Wskazówki od odwiedzających

Brak wskazówek. Bądź pierwszy!

Zaloguj się i dodaj swoją wskazówkę.

Źródła i literatura

Zdjęcia: David Paloch (Caroig) / CC BY-SA 2.5 — Wikimedia Commons. Autor i licencja pojawią się także po najechaniu na zdjęcie.

Faktickým podkladem tohoto textu byl článek na Wikipedii, jehož autory jsou přispěvatelé Wikipedie. Článek je dostupný pod licencí CC BY-SA 4.0.

Informacje o zabytku

Gmina Frenštát pod Radhoštěm
Region Moravskoslezský kraj
Typ ratusz
Rok bud. 1890
Wiek 19 w.
Styl / Okres historismus
Ochrona Zabytek kultury
Stan výborný
Architekci Antonín Tebich,  Antonín Staněk
Osobistości
Parking Brak
Psy Zabronione

Otwórz w aplikacji mobilnej

Skieruj aparat telefonu
na kod QR, aby otworzyć w aplikacji

www.pamatky.cz/m/71103 🏷️ Tisknutelná QR nálepka

Lokalizacja na mapie

Podobał Ci się ten artykuł? Udostępnij go!

Facebook X WhatsApp E-mail

Byłeś tutaj? Pochwal się odznaką na swojej stronie lub blogu:

Navštívil(a) jsem Radnice (Frenštát pod Radhoštěm) – Pamatky.cz

Więcej zabytków – Frenštát pod Radhoštěm

Pokaż wszystkie w gminie
Dům čp. 2 (Frenštát pod Radhoštěm) Dům čp. 2 (Frenštát pod Radhoštěm) kostel svatého Jana Křtitele (Frenštát pod Radhoštěm) kostel svatého Jana Křtitele (Frenštát pod Radhoštěm) Venkovská usedlost (Heřmanovice) Venkovská usedlost (Heřmanovice) Dům čp. 294 Dům čp. 294 Kostel svaté Markéty (Bludovice) Kostel svaté Markéty (Bludovice) kostel svatého Mikuláše v Osoblaze kostel svatého Mikuláše v Osoblaze
Dalej: Dům čp. 2 (Frenštát pod Radhoštěm) · kostel svatého Jana Křtitele (Frenštát pod Radhoštěm) · boží muka (Tichá) · Kostel svatého Mikuláše (Tichá)

Příběhy a pověsti

Legendy, pověsti a příběhy spjaté s touto památkou

Příběh: Radnice (Frenštát pod Radhoštěm)
Smyšlený příběh

Příběh: Radnice (Frenštát pod Radhoštěm)

Podejte mi to kladivo, ať už je ten kámen na svém místě, než mě z toho ranního oparu začnou bolet klouby, vyštěkl mistr zedník a prach z čerstvě otesaného pí…

Číst příběh

Fotografie návštěvníků

Zatím žádné fotografie. Buďte první, kdo přidá fotografii z návštěvy!

Zaloguj się a přidejte svou fotografii nebo hodnoťte.

Recenzje i komentarze

Za ověřenou návštěvu v aplikaci získáte víc bodů — poznáme podle GPS, že jste na místě.

Nawiguj do: Radnice (Frenštát pod Radhoštěm)
Google Maps Waze Apple Maps Mapy.cz
🏘️ Dla gmin i centrów informacji 🔗 Zobacz nas 🗺️ Mapa do strony internetowej 🔒 Prywatność 🍪 Nastavení cookies ⚑ Oznámit nezákonný obsah 🇸🇰 Słowackie zabytki 📡 RSS 🔎 Co lidé hledají

© 2026 pamatky.cz — provozovatel SAIT CZ spol. s r.o., IČO 43962271, DIČ CZ43962271, se sídlem Těšínská 365, 735 14 Orlová-Poruba, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Krajským soudem v Ostravě, oddíl C, vložka 2359. Kontakt: +420 773 788 755, info@pamatky.cz.

Obchodní podmínky · Podmínky firemní prezentace · Ochrana osobních údajů · Cookies · Provozovatel · Řešení sporů (ČOI)