Pamatky.cz — ilustrované panorama českých památek

Drobečková navigace

Omrvinka

  • Domov
  • Budilova Vila
  • Budilova vila

Site branding

Domov
pamatky.cz

Hlavní navigace

  • Domov
  • Zoznam pamiatok
  • Encyklopédia
  • Architekti
  • Náhodná pamiatka
  • 🏆 Pamiatka roka
  • Hry a kvízy
  • 🤝 Spolupráca
    • Pre obce
    • Mapa na web
    • Odkazujte na nás
    • Registrácia firmy
  • Fórum
  • Pamiatky vo vrecku
  • Zaregistrovať firmu
  • O projekte
SK
  • English EN
  • Deutsch DE
  • Polski PL
  • Slovenčina SK
  • Čeština CS
Zbierajte body za každú návštevu! Prihlásiť sa Registrovať zadarmo

Obsah hlavní stránky

Budilova vila
vila NKP Bez bezbariérového prístupu Audio sprievodca Aktualizované 26.07.2026
🏆 Páči sa ti tento monument? Hlasujte na pamiatku roka: Rebrík →
O pamiatke Míľniky Stavebný vývoj Udalosti Zaujímavosti Sprievodca Tipy Ubytovanie Trasa Sezóny Galéria Fotografie z okolia Mapa Príbehy Recenzie

Budilova vila je pozoruhodná funkcionalistka vila, ktorá sa nachádza v Bezručově ulice, v Kolíne, v Středočeskom kraji. Postavené v rokoch 1928 až 1929 architektom Jaroslav Fragner pre inžiniera Václav Budil, stojí ako príkladný kus začiatkom 20. storočia modernistickej architektúry v Čechách. Vila sa vyznačuje nielen svojím zachovalým exteriérom, ale aj historickým významom. Od roku 1958 je vyhlásená za kultúrnu pamiatku a v roku 1987 je zapísaná do Ústredného zoznamu Nepohybovateľných kultúrnych pamiatok.

Počiatky Budilova vila sú zakorenené v neskorých 1920s, obdobie označené rastúci záujem o moderné architektonické štýly, ako je funkcionalizmus. Táto éra bola svedkom významného priemyselného a technologického pokroku v celej Európe, ktorý ovplyvnil nové prístupy k obytnej architektúre. Vila bola objednaná spoločnosťou Václav Budil, inžinierom a riaditeľom Kolínskej elektrárne ESSO, ktorá odráža osobné ambície a širšie spoločenské trendy smerom k modernosti.

Architektonické, Budilova vila ilustruje funkcionalistické konštrukčné princípy prostredníctvom železobetónovej konštrukcie, ktorá je doplnená murovaním, plochou strechou a fasádou opláštenou cementovou omietkou. Stavba dispozične disponuje mierne nepravidelným podlhovastým pôdorysom s vyvýšeným prízemím a čiastočne zatopeným suterénom. Medzi unikátne prvky patrí rohový stĺp podopierajúci verandu, pôvodné drevené okná pravidelne usporiadané po oboch podlažiach a asymetrické aspekty, ako je južná záhrada a sklená kuchyňa, ktoré vedú k hornej terase.

Vlastníctvo Budilova vila zostáva súkromné od jeho výstavby, bez dramatických zmien v správe zdokumentované. Historický význam vily podčiarkuje jej označenie za kultúrnu pamiatku v roku 1958, po ktorej nasleduje jej zápis do Ústredného zoznamu Nepohybovateľných kultúrnych pamiatok po revízii chráneného územia v roku 1987.

Kľúčové udalosti spojené s Budilova vila patrí uznanie a zachovanie úsilie, ktoré začalo v polovici 20. storočia. Interiér vily si zachováva niekoľko originálnych prvkov, ako sú drevené dvere a čiastočne zachované drevené okenice, ktoré odrážajú dizajnové princípy začiatku 20. storočia. Architekt Jaroslav Fragner navrhol nielen budovu, ale aj jej vnútorné prvky, vrátane vstavaného nábytku a kuchyne organizovanej podľa amerických štandardov a Taylorizmu, spolu s detailným sprievodcom pre efektívne využitie.

Dnes Budilova vila zostáva v súkromnom vlastníctve, pričom si zachováva veľkú časť svojho pôvodného charakteru a zároveň prechádza malými úpravami. Jeho historický a architektonický význam je hodnotnou návštevou pre záujemcov o modernú architektúru a kultúrne dedičstvo Kolínu. Vila ponúka hmatateľné spojenie s minulosťou, predvádza inovatívneho ducha svojej doby a poskytuje pohľad na začiatku 20. storočia rezidenčný dizajn. Návštevníci sú vyzvaní, aby preskúmali túto pozoruhodnú pamiatku a ocenili jej pretrvávajúce dedičstvo.

Historické míľniky

1928
Začátek stavby Budilovy vile.
1929
Dokončení stavby Budilovy vile.
1958
Budilova vila byla vyhlášena kulturním památkou.
1987
Zahrnutí Budilovy vile do Centrálního seznamu nemovitých kulturních památek.

Stavebný vývoj

Stavba vily sa konala od roku 1928 do roku 1929. Má železobetónovú konštrukciu doplňovanú murovaním, s plochou strechou a fasádou s cementovou omietkou. Dizajn obsahuje charakteristické prvky, ako je rohový stĺp podopierajúci verandu a pôvodné drevené okná pravidelne usporiadané po oboch podlažiach.

Historické udalosti

V roku 1958 bol dom číslo 408 spolu s okolitým pozemkom označený za kultúrnu pamiatku.

Dňa 23. novembra 1987 bola po revízii chráneného územia (okrem časti pozemku a oplotenia) zapísaná do Ústredného zoznamu Nepohybovateľných kultúrnych pamiatok.

Zaujímavosti

- Napriek tomu, že Budilova vila je od roku 1958 označená za kultúrnu pamiatku a eviduje sa v centrálnom zozname Nepohybovateľných kultúrnych pamiatok v roku 1987, Budilova vila zostáva pozoruhodne nezmenený v dôsledku nepretržitého súkromného vlastníctva, zachováva svoj pôvodný charakter s minimálnymi úpravami.

- Vila kuchyňa je skorým príkladom amerických štandardov a Taylorizmus aplikovaný na obytný dizajn. Je vybavený vstavaným nábytkom a podrobným sprievodcom pre efektívne využívanie, ktorý odráža inovatívny duch 20-tych rokov v domácich priestoroch.

Sprievodca

Zobraziť text sprievodcu

Vitajte v Budilova vila, pozoruhodnom závete funkcionalistického architektonického štýlu v Bezručově ulice, Kolín. Ako stojíte pred touto elegantnou štruktúrou, zažite chvíľku, aby ste ocenili jej pokojnú prítomnosť a ako harmonicky splýva s okolím.

Príbeh Budilova vila začína koncom 1920s, kedy inžinier Václav Budil poveril architekta Jaroslav Fragner navrhnúť svoj domov. Výstavba sa začala v roku 1928, ktorá vyvrcholila v roku 1929, v období, keď sa funkcionalizmus stával významným architektonickým hnutím zameraným na jednoduchosť a úžitkovosť. Táto vila nie je len osobným sídlom, ale aj reprezentáciou inovatívneho ducha éry.

Keď sa pozriete na budovu, všimnite si jej železobetónovú konštrukciu zdobenú murovaním, ktorá jej dáva silu aj estetickú príťažlivosť. Rovná strecha a fasáda obložená cementovou omietkou sú charakteristické znaky, ktoré definujú jej funkcionalistické korene. Napriek tomu, že čas plynie, exteriér zostáva pozoruhodne nezmenený a zachováva originálne videnie vytvorené Fragnerom.

Medzi kľúčové postavy spojené s touto lokalitou patrí Václav Budil, ktorého vízia oživila tento architektonický drahokam, a Jaroslav Fragner, ktorého dizajnové znalosti zabezpečili jeho trvalé dedičstvo. Ich spolupráca vyústila do domova, ktorý bol moderný pre svoj čas aj pred svojou krivkou.

Zaujimavým aspektom Budilova vila je jeho status kultúrnej pamiatky od roku 1958, pričom do Ústredného zoznamu Nepohybovateľných kultúrnych pamiatok bol zaradený v roku 1987. Je pozoruhodné, že vďaka nepretržitému súkromnému vlastníctvu zostala do značnej miery nezmenená, čo umožňuje návštevníkom, ako ste vy, dnes zažiť svoj pôvodný charakter.

Ako uzatvárame túto sluchovú cestu, pozývam vás, aby ste ďalej skúmali a ponorili sa do bohatej histórie, ktorú Budilova vila predstavuje. Ďakujem, že ste sa ku mne pripojili pri skúmaní architektonického dedičstva a kultúrneho významu.

Tipy pre návštevníkov

Najlepší čas na návštevu Budilova vila je koncom jari alebo začiatkom jesene, kedy je počasie príjemné pre prechádzky po Kolíne a objavovanie okolia. Tieto ročné obdobia ponúkajú mierne teploty a krásne prírodné scenérie, čo je ideálne pre ocenenie architektonických detailov vily bez nepohodlia letného tepla alebo zimnej zimy.

Parkovanie pri Budilova vila môže byť obmedzené, takže návštevníci sú nabádaní používať verejnú dopravu, ak je to možné. Najbližšie parkovisko nájdete v centre Kolína, odkiaľ sa môžete prechádzať na Bezručově ulice. Pre tých, ktorí šoférujú, je vhodné skontrolovať miestne označenie pre všetky možnosti parkovania pri príchode. Verejná doprava je výhodnou alternatívou, autobusy a vlaky obsluhujúce oblasť; konkrétne trasy by sa však mali overiť prostredníctvom nástroja na vyhľadávanie prepravy.

Pri návšteve Budilova vila, zvážte priniesť pohodlné vychádzkové topánky, ako by ste mohli chcieť preskúmať ako vily a blízke oblasti pešo. Odporúča sa fotoaparát alebo smartfón na fotografovanie, najmä ak máte záujem o zachytenie architektonickej krásy funkcionalistického dizajnu. Okrem toho môže byť užitočné nosiť svetelnú bundu, pretože poveternostné podmienky sa môžu nečakane zmeniť.

Milovníci fotografií nájdu niekoľko miest okolo Budilova vila ideálnych pre zachytenie svojej jedinečnej architektúry, najmä počas zlatých hodín skorého rána alebo neskorého popoludnia, keď slnečné svetlo zlepší vlastnosti budovy. Predná fasáda a záhradné plochy ponúkajú malebný výhľad, ktorý zvýrazňuje vily dizajnové prvky.

Z hľadiska neďalekých atrakcií v okruhu 30 minút jazdy si návštevníci môžu prezrieť ďalšie historické pamiatky v Kolíne alebo sa môžu venovať prírodným krajinkám pre outdoorové aktivity. Hoci tu nie sú poskytnuté konkrétne odporúčania, skúmanie miestnych kultúrnych pamiatok alebo parkov by mohlo obohatiť vašu návštevu Budilova vila.

Firmy v okolí

Prevádzkujete pri tejto pamiatke reštauráciu, ubytovanie, obchod, múzeum, požičovňu, wellness alebo inú službu pre návštevníkov? Zobrazte sa priamo ľuďom, ktorí k pamiatke mieria — takto vás v aplikácii aj na webe uvidia:

Vaša firma Odporúčame 0,2 km
Krátky popis, fotky, adresa, telefón a navigácia — návštevník vás má hneď poruke.

Chcete tu zobraziť svoju firmu? Zaregistrujte sa →

Ubytovanie v okolí

Plánujete návštěvu? Najděte ubytování do 30 km od Budilova vila v Středočeský kraj.

Hledat ubytování na Booking.com Tipy na ubytování →

Powered by Booking.com

Výlety a aktivity v okolí

Sprievodcovské výlety, vstupenky a aktivity v okolí od GetYourGuide

Hľadať výlety a aktivity →

Tematická trasa

Tematická Výletní Trasa: Budilova vila a okolí

1. Budilova vila *Typ:* Historická vila *Proč stojí za námštěvu:* Budilova vila je architektonická perli ve Středočeském kraji, známá svým klasicistom dizajnem a bohatou historií. Vila sloužila jako sídlo uvedených osobných údajov a dní hostí různé kulturní akce a výstavy.

2. Kolínská zahrada *Typ:* Městská zahrada *Proč stojí za nástěvu:* Tato zahradní oáza je ideálním místem pro relaxaci a procházku. Zahrada nabízí krásné kvetoucí sady, klidná místa k odpočinku a pohled na historický okruh Kolína.

3. Kolínské náměstí *Typ:* Historické náměstí *Proč stojí za nástěvu:* Srdce města, Kolínské náměstí je bohaté na historii a architekturu. Zde se nachází identifikované pamiatky ako kostel svatého Jakuba a radnice s jejím charakteristickým getickým zhledem.

4. Kolínske muzeum *Typ:* Historické muzeum *Proč stojí za nástěvu:* Muzeum nabízí pohled na historii a kulturu Kolína, s výstavami zaměřenémi na mistní dějiny, umění a průmysl. Je to skvělé místo pro poznání bohaté minulosti regionu.

5. Kolínská radnica *Typ:* Historický architektonický objekt *Proč stojí za nástěvu:* Tato getická radnice je jedním z nejznámějších a nejvýznamnějších historických budov v Kolíně. Její architektura a historie přitahují mnoho návštěvníků, kteří se zajímají o dědiktíví města.

Tato trasa nabízí komplexní pohled na kulturní a historické bohatství Kolína, s jeho výstavou architektou a zajímami místy.

Sezónne odporúčania

Jar: Návšteva Budilova vila počas jari ponúka živé zobrazenie kvitnúcich kvetov a bujnej zelene, čím vytvára malebnú atmosféru ideálnu pre milovníkov fotografií. Jemné prirodzené osvetlenie zvyšuje krásu záhrad vily, čo je vynikajúci čas preskúmať svoje vonkajšie priestory. Keď sa počasie začína zohrievať, návštevníkom sa odporúča nosiť vrstvy, ktoré možno upravovať počas celého dňa. Skoré dopoludnie alebo neskoré popoludnie sa odporúča, aby sa zabránilo väčšie davy a plne oceniť pokojné prostredie.

Leto: Letná sezóna v Budilova vila sa vyznačuje dlhými dennými hodinami a teplými teplotami, ideálnymi pre oddychové prechádzky cez svoje expanzívne záhrady. Toto obdobie často vidí vyšší počet návštevníkov vďaka školským sviatkom a priaznivým poveternostným podmienkam. Aby ste čo najlepšie využili svoju návštevu, zvážte príchod skoro ráno alebo neskôr popoludní, keď je chladnejší a menej preplnený. Pohodlné vychádzkové topánky a ľahké oblečenie sú vhodné spolu s ochranou pred slnkom, ako sú klobúky a opaľovací krém.

Jeseň: Jeseň prináša jedinečné čaro Budilova vila, s jeho krajinou sa transformuje do tapisérie teplých farieb z červených, pomarančov a žltých. Miernejšie teploty robia z neho ideálny čas na vonkajšie aktivity, ako je piknikovanie alebo fotografovanie bez nepohodlia letného tepla. Ako sa dni začínajú skracovať, plánovanie vašej návštevy počas denného svetla sa odporúča plne si vychutnať krásu vily. Vrstva oblečenie pomôže prispôsobiť chladnejšie ráno a večery.

Zima: Počas zimy ponúka Budilova vila pokojný a pokojný zážitok ako sneh prikrýva svoje okolie a mení ho na pokojný ústup. Kratšie dni znamenajú, že návštevníci by mali plánovať svoju návštevu počas denného svetla, aby čo najlepšie využili svoj čas. Je vhodné nosiť teplé oblečenie, vrátane kabáty, klobúky a rukavice, aby zostali pohodlné pri skúmaní. Zatiaľ čo niektoré vonkajšie oblasti môžu byť menej prístupné vďaka snehu alebo ľadu, vila stále poskytuje jedinečnú zimnú atmosféru pre tých, ktorí hľadajú uniknúť zhonu a zhonu viac preplnených turistických destinácií v tejto sezóne.

Vizualizácie a umelecké pohľady

Budilova vila – letecký pohled
Letecký pohled
Budilova vila – spring
Jaro
Budilova vila – summer
Léto
Budilova vila – autumn
Podzim
Budilova vila – winter
Zima
Budilova vila – akvarel
Akvarel
Budilova vila – noc
Noční záběr
Budilova vila – iluminace
Iluminace

Vizualizace jsou generovány umělou inteligencí a slouží jako inspirace.

Fotografie z okolia

Reálne snímky z okolia pamiatky

Budilova vila
Budilova vila
Budilova vila

Snímky: Mapillary, licencia CC BY-SA 4.0

Tipy od návštevníkov

Zatiaľ žiadne tipy. Buďte prví!

Prihláste sa a pridajte svoj tip.

Informácie o pamiatke

Kraj Středočeský kraj
Typ vila
Sloh / Obdobie funkcionalismus
Stav
Architekti Jaroslav Fragner
Osobnosti
Bezbariérový Nie
Parkovanie Nie je
Psy Zakázané

Otvoriť v mobilnej app

Namier kameru telefónu
na QR kód pre otvorenie v aplikácii

www.pamatky.cz/m/45965

Poloha na mape

Páčil sa vám tento článok? Zdieľajte ho!

Facebook X WhatsApp E-mail

Bol si tu? Pochváľ sa odznakom na svojom webe či blogu:

Navštívil(a) jsem Budilova vila – Pamatky.cz

Ďalšie pamiatky – Středočeský kraj

Zobraziť všetko v kraji
Kostel svatého Bartoloměje (Dobrovice) Kostel svatého Bartoloměje (Dobrovice) Kostel svatého Mikuláše (Běleč) Kostel svatého Mikuláše (Běleč) Kaple Nanebevzetí Panny Marie (Postupice) Kaple Nanebevzetí Panny Marie (Postupice) Kostel svatého Václava a Božího Těla Kostel svatého Václava a Božího Těla kaple Nejsvětější Trojice (Bělá pod Bezdězem) kaple Nejsvětější Trojice (Bělá pod Bezdězem) Kostel svatého Mikuláše (Jince) Kostel svatého Mikuláše (Jince)

Příběhy a pověsti

Legendy, pověsti a příběhy spjaté s touto památkou

Smyšlený příběh

Příběh: Budilova vila

Bylo to ve středu podzimního rána v roce 1929, kdy Ludvík, mladý a ambiciózní učedník architektury, se ocitl opatrně postupující po schodišti vedoucím do skr…

Číst příběh

Recenzie a komentáre

Navigovať k: Budilova vila
Google Maps Waze Apple Maps Mapy.cz
🏘️ Pre obce a infocentrá 🔗 Pozrite sa na nás 🗺️ Mapa na webe 🔒 Ochrana súkromia 🇸🇰 Slovenské pamiatky 📡 RSS

© 2026 pamatky.cz — provozovatel SAIT CZ spol. s r.o., IČO 43962271, DIČ CZ43962271, se sídlem Těšínská 365, 735 14 Orlová-Poruba, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Krajským soudem v Ostravě, oddíl C, vložka 2359. Kontakt: +420 773 788 755, info@pamatky.cz.

Obchodní podmínky · Podmínky firemní prezentace · Ochrana osobních údajů · Cookies · Provozovatel · Řešení sporů (ČOI)