Pamatky.cz — ilustrované panorama českých památek

Drobečková navigace

Drobečková navigace

  • Domů
  • NW Präsident

Site branding

Domů
pamatky.cz

Hlavní navigace

  • Domů
  • Seznam památek
  • Encyklopedie
  • Architekti
  • Náhodná památka
  • Magazín
  • 🏆 Památka roku
  • Hry & kvízy
  • 🤝 Spolupráce
    • Pro obce
    • Mapa na web
    • Odkazujte na nás
    • Registrace firmy
  • Fórum
  • Památky v kapse
  • Zaregistrovat firmu
  • O projektu
CS
  • English EN
  • Deutsch DE
  • Polski PL
  • Slovenčina SK
  • Čeština CS
Sbírejte body za každou návštěvu! Přihlásit se Registrovat zdarma

Obsah hlavní stránky

NW Präsident Automobil

NW Präsident
automobil 1897 Část národní kulturní památky výborný Bezbariérový Audio průvodce 30–60 minut Snadná Průvodce S kočárkem Senior-friendly I za deště pro všechny věkové kategorie čeština, angličtina ideální za slunečného počasí Aktualizováno 19.10.2026
🏆 Líbí se vám tato památka? Hlasujte v soutěži Památka roku: Žebříček →
O památce Tehdy a dnes Milníky Stavební vývoj Události Vlastníci Zajímavosti Průvodce Tipy FAQ Děti Ubytování Trasa Sezóny Galerie Zdroje Příběhy Recenze

Když v roce 1897 rozhodla kopřivnická továrna Nesselsdorfer Wagenbau-Fabriks-Gesselschaft vyrobit automobil, stála před obrovskou výzvou. Vůz, kterému později dali jméno Präsident, se stal prvním továrně vyrobeným automobilem na území Česka i celé Rakousko-Uherské monarchie. V českých zemích jej předcházel pouze experimentální vůz konstruktéra Marcuse, postavený mezi lety 1888 a 1889, který nikdy nedosáhl pravidelné výroby. Duchovním otcem projektu byl Leopold Sviták, kolem něhož se seskupil tým zahrnující inženýry Rumplera, Sagea a mladého Hanse Ledwinku, budoucího tvůrce takzvané Koncepce Tatra.

Konstruktéři nešli cestou úplné originality. Vozidlo částečně vycházelo z automobilu Benz Phaeton, který v Kopřivnici pojmenovali „Instructor" a osadili do něj motor od známého mannheimského konstruktéra Karla Benzu. Získání motoru si zasloužil liberecký průmyslník Theodor von Liebieg, jenž se s Benzem přátelil. V Kopřivnici však tým výrazně modifikoval konstrukci, přidal vlastní prvky a zlepšení, takže vznikl fakticky úplně odlišný automobil. Novinkou bylo například ochranné obložení okolo předních kol, které se na automobilech používalo vůbec poprvé.

Prvním velkým testem se stala propagační jízda na počátku června 1898. Vozidlo s čtyřmi cestujícími vyrazilo z Kopřivnice do Vídně, aby se na výstavě představilo u příležitosti padesátileté výročí vlády císaře Františka Josefa I. Trasa měřila 328 kilometrů a automobil ji absolvoval za 24 a půl hodiny, přičemž čistý čas jízdy činil 14 a půl hodiny. Průměrná rychlost dosáhla 22,62 kilometru za hodinu – zcela úctyhodný výkon pro stroj, jehož maximální rychlost činila pouhých 22 kilometrů za hodinu. Po dojezdu do Vídně jej získal darem rakouský automobilový klub, a právě po jeho prezidentovi nese vozidlo dodnes své jméno.

Automobil osadila továrna technickými řešeními, která byla v předstihech své doby. Dvouválcový řadový motor s objemem 2,7 litru a výkonem přibližně pět kilowattů se nacházel vzadu, pod zadními sedadly. Zavazadlový prostor tradičního kočáru tak sloužil jako motorový prostor. Palivová nádrž se vešla pod přední sedadla. Převodovka byla dvoustupňová a řemenová, pohon zadní nápravy zajišťovaly dva nezávislé řetězy. Vozidlo mělo složitý brzdový systém skládající se z nožní pásové brzdy na převodovce a ruční třecí brzdy na kolech.

Originální Präsident, postupně upravovaný během svého provozu, se nakonec vrátil do Československa jako muzejní exponát a dnes jej najdete v Národním technickém muzeu v Praze, kde je od roku 2006 chráněn jako národní kulturní památka. Funkční replika z sedmdesátých let dvacátého století, postavená podle původních dokumentů, je součástí sbírky Muzea osobních automobilů Tatra v Kopřivnici. Úspěch vozidla podnítil výrobu dalších vylepšených verzí, které v roce 1899 dostaly vlastní jména – Meteor, Nesselsdorf, Wien a další. NW Präsident tak zůstává důkazem toho, jak se česká průmyslová tradice podílela na zrodu automobilového věku.

Tehdy a dnes

Přetáhněte posuvník a porovnejte, jak mohla památka vypadat v době svého vzniku, s dnešním pohledem.

Dnešní pohled – NW Präsident
Historická podoba – NW Präsident
Tehdy Dnes

Historická podoba vlevo je vizualizace generovaná umělou inteligencí a slouží jako inspirace.

Historické milníky

1898
První propagační jízda z Kopřivnice do Vídně.

Stavební vývoj

NW Präsident byl postaven s využitím prvotních konstrukcí Benz Phaeton, ale s mnoha originálními vylepšeními a prvkami od NW. Automobil obsahoval dvouválcový motor Benz, původně s indukčním zapalováním, které bylo později nahrazeno magnetovým.

Historické události

1898
První propagační jízda z Kopřivnice do Vídně.
2006
Chráněn jako národní kulturní památka.

Vlastníci

1898
20. léta 20. století

Zajímavosti

- V roce 1897 rozhodla kopřivnická továrna Nesselsdorfer Wagenbau-Fabriks-Gesselschaft vyrobit automobil, který se stal prvním továrně vyrobeným automobilem na území Česka i celé Rakousko-Uherské monarchie. - Duchovním otcem projektu byl Leopold Sviták a tým zahrnoval inženýry Rumplera, Sagea a mladého Hanse Ledwinku, budoucího tvůrce Koncepce Tatra. - Prvním velkým testem se stala propagační jízda v červnu 1898 z Kopřivnice do Vídně, kde vozidlo absolvovalo trasu 328 kilometrů za 24 a půl hodin. - Originální Präsident se nakonec vrátil do Československa jako muzejní exponát v Národním technickém muzeu v Praze, kde je chráněn jako národní kulturní památka od roku 2006. - Úspěch vozidla podnítil výrobu dalších vylepšených verzí, které v roce 1899 dostaly vlastní jména – Meteor, Nesselsdorf, Wien a další.

Průvodce

⚙︎ Průvodce namluvil syntetický hlas vytvořený umělou inteligencí.

Přehrát audio průvodce
Zobrazit text průvodce

⚙︎ Text připravila umělá inteligence a neprošel redakční kontrolou. Může obsahovat nepřesnosti.

NW Präsident byl prvním továrně vyrobeným automobilem na území Česka i celého Rakouska-Uherska a zároveň jedním z prvních automobilů na světě. Vznikl v letech 1897 a 1898 v Kopřivnici, v továrně Nesselsdorfer Wagenbau-Fabriks-Gesellschaft, z níž se později stala automobilka Tatra. Před ním byl v českých zemích sestrojen jen experimentální Marcusův automobil z let 1888 a 1889.

Duchovním otcem vozu byl Leopold Sviták. Konstrukce částečně vycházela z vozu Benz Phaeton a do Präsidenta byl namontován originální motor z mannheimské automobilky. Zasloužil se o to liberecký továrník baron Theodor von Liebieg, přítel konstruktéra Karla Benze. Kopřivničtí však do konstrukce vnesli řadu vlastních prvků a vylepšení, takže vznikl úplně odlišný automobil. Na stavbě se podíleli také inženýři Rumpler a Sage a mladý Hans Ledwinka.

Präsident byl experimentem. Plány se kreslily až dodatečně a mnohá zlepšení vznikla přímo při stavbě. Podvozek i karoserie vycházely z kopřivnického kočáru Mylord. Dvouválcový ležatý motor o objemu asi 2,7 litru a výkonu přibližně 5 kilowattů byl umístěn pod zadním sedadlem, tedy tam, kde kočáry vozily zavazadla. Převodovka měla dva stupně a řadilo se naklápěním sloupku řízení. Vůbec poprvé u automobilu chránil přední kola ozdobně tvarovaný nárazník.

Ve dnech 21. a 22. května 1898 vůz se čtyřmi pasažéry vyrazil po vlastní ose z Kopřivnice do Vídně na výstavu k padesátému výročí vlády Františka Josefa První. Trasu dlouhou 328 kilometrů zvládl za 24 a půl hodiny, z toho čistá jízda trvala 14 a půl hodiny. Průměrná rychlost dosáhla přes 22 kilometrů za hodinu.

Po této jízdě dostal vůz darem rakouský automobilový klub. Podle jeho prezidenta získal Präsident své jméno a sloužil k výcviku řidičů. Prošel přitom řadou úprav a dostal i nový motor. Ve dvacátých letech 20. století se vrátil do Československa už jako muzejní exponát. Dnes je vystaven v Národním technickém muzeu v Praze a od roku 2006 je chráněn jako národní kulturní památka. Jeho funkční replika ze sedmdesátých let 20. století, postavená podle původní dokumentace, patří do sbírky Muzea osobních automobilů Tatra v Kopřivnici.

Tipy pro návštěvníky

Nejvhodnější dobou pro návštěvu je obvykle dopoledne, kdy je na památce méně lidí a světlo je pro prohlídku interiéru i exteriéru automobilu ideální.

Dopravní dostupnost je zajištěna jak autem, tak veřejnou dopravou. Pro cestující veřejnou dopravou je nejlepší ověřit aktuální spojení ve vyhledávači, protože čísla linek a jízdní řády se mění.

Do muzea si vezměte pohodlné obuv, protože se můžete potýkat s nerovnými povrchy v historických prostorách. Doporučujeme si s sebou vzít i pití a lehké svačinu, pokud v okolí nejsou hned k dispozici restaurace. Pro lepší orientaci si můžete předem stáhnout mapu areálu.

Při fotografování se zaměřte na detaily automobilu, jako jsou chromové prvky a historické nálepky. Nejlepší světlo pro focení exteriéru bývá v pozdním odpoledni, kdy slunce svítí pod úhlem a zvýrazní textury karoserie. Uvnitř muzea buďte ohleduplní k ostatním návštěvníkům a respektujte případné zákazy bleskového focení.

Vzhledem k tomu, že v podkladu nejsou uvedena konkrétní místa v okolí, doporučujeme se po návštěvě památky projít po okolních ulicích Kopřivnice, kde můžete objevit další historické budovy a atmosféru města. Pro rodiny s dětmi je tato návštěva vhodná jako vzdělávací zážitek, kde mohou děti vidět, jak vypadal první továrně vyrobený automobil v regionu. Zajistěte si, aby děti měly dostatek energie, a připravte si pro ně zajímavé otázky o historii automobilismu.

Časté dotazy

Dá se památka navštívit?

Údaje o přístupnosti této památky nemáme ověřené. Informujte se u majitele nebo správce, případně na obecním úřadě.

Proč je památka chráněná?

Je zapsaná v Ústředním seznamu kulturních památek ČR jako národní kulturní památka (rejstříkové číslo 113840726_1). Chráněná je jako součást většího památkového celku.

Pro děti

Představ si, že se vrátíš zpět o 127 let a vyskočíš přímo do roků konca devatenáctého století. Tam, kde dnes stojí Kopřivnice, tehdy byl malý městečko plný tajemství a nových nálezů. A v tomto městečku se objevil první továrně vyrobený automobil na území Česka a Rakousko-Uherska, což je jako kdyby se do vesnice dostal první skateboard! Tento historický vozidlo se jmenovalo NW Präsident.

Firmy v okolí

Provozujete u této památky restauraci, ubytování, obchod, muzeum, půjčovnu, wellness nebo jinou službu pro návštěvníky? Zobrazte se přímo lidem, kteří k památce míří — takhle vás v aplikaci i na webu uvidí:

Vaše firma Doporučujeme 0,2 km
Krátký popis, fotky, adresa, telefon a navigace — návštěvník vás má hned po ruce.

Chcete zde zobrazit svou firmu? Zaregistrujte se →

Ubytování v okolí

Plánujete návštěvu? Najděte ubytování do 30 km od NW Präsident.

Hledat ubytování na Booking.com Tipy na ubytování →

Powered by Booking.com

Tematická trasa

1. Vstupní nádvoří muzea NW Präsident – venkovní prostor. První setkání s architekturou areálu a místo pro orientaci. 2. Hlavní expozice – muzejní výstava. Sál s nejvýznamnějšími předměty a dokumenty spojenými s prezidentem. 3. Muzejní park – zeleň. Prostor pro odpočinek a procházku v bezprostředním okolí budovy.

Sezónní doporučení

Jaro: V jarním období je NW Präsident (muzeum) oslnivě ozářen slunečním svitem, který vynikajícím způsobem zdůrazňuje historické architektonické prvky. Všechny okolí se probouzí k životu s kvetoucími keři a stromy, což přidává do atmosféry nádech obnovy. Pro návštěvu je vhodné přijít v rané jarní sezóně, než se začnou shromažďovat turistické davy. Oblečení by mělo být v poloprázdnu — krátce rukávový kabát pro chladné ráno a teplé sluneční brýle na ochranu před jarním sluncem.

Léto: Létě je NW Präsident (muzeum) nejnavštěvovanější, když se turistická sezóna v plném proudu odehrává. Sluneční osvětlení přináší architektuře muzea život a jeho interiéry jsou obohaceny světlem, které je ideální pro fotografii. Kvůli vysokým teplotám a množství návštěvníků doporučujeme přijít brzy ráno nebo pozdě odpoledne, kdy se dav uklidní. Vlhké léto vyžaduje lehké oblečení, které umožňuje pohodlnost během procházky.

Podzim: Podzim přináší NW Präsident (muzeum) výraznou změnu atmosféry. Listy stromů se mění na zlaté a červené, což dodává okolí krásné barevné kontrasty. Tento období je ideální pro návštěvu kvůli mírným teplotám a nižšímu počtu turistických děr. Pro pohodlí doporučujeme nosit oblečení, které se snadno přizpůsobuje změnám teploty — kratinku s krátkými rukávy a klobouk na ochranu proti slunečnímu záření.

Zima: Zimní NW Präsident (muzeum) nabízí jedinečnou atmosféru, kdy je muzeum osvětleno světlem, které se promítá na sněžné a ledové povrchy.

Vizualizace a umělecké pohledy

NW Präsident – historická rekonstrukce
Historická rekonstrukce
NW Präsident – jaro
Jaro
NW Präsident – léto
Léto
NW Präsident – podzim
Podzim
NW Präsident – zima
Zima
NW Präsident – akvarel
Akvarel
NW Präsident – noc
Noční záběr
NW Präsident – iluminace
Iluminace

Vizualizace jsou generovány umělou inteligencí a slouží jako inspirace.

Tipy od návštěvníků

Zatím žádné tipy. Buďte první!

Přihlaste se a přidejte svůj tip.

Zdroje a literatura

  • Wikidata (Q1787785)
  • Památkový katalog NPÚ

Fotografie: Hakjosef / CC BY-SA 4.0 — Wikimedia Commons. Autor a licence se zobrazí i po najetí na snímek.

Faktickým podkladem tohoto textu byl článek na Wikipedii, jehož autory jsou přispěvatelé Wikipedie. Článek je dostupný pod licencí CC BY-SA 4.0.

Informace o památce

Typ automobil
Rok výst. 1897
Století 19. stol.
Sloh / Období secese
Ochrana Část národní kulturní památky
Stav výborný
Architekti Leopold Sviták,  Rumpler,  Sage,  Hans Ledwinka
Osobnosti
Bezbariérový Ano
Parkování Není
Psi Zakázáni

Otevřít v mobilní app

Namiř kameru telefonu
na QR kód pro otevření v aplikaci

www.pamatky.cz/m/49127 🏷️ Tisknutelná QR nálepka

Líbil se vám tento článek? Sdílejte ho!

Facebook X WhatsApp E-mail

Byl(a) jsi tady? Pochlub se odznakem na svém webu či blogu:

Navštívil(a) jsem NW Präsident – Pamatky.cz

Příběhy a pověsti

Legendy, pověsti a příběhy spjaté s touto památkou

Příběh: NW Präsident
Smyšlený příběh

Příběh: NW Präsident

Klíč od zapalování se v dlaních Leopolda Svitáka třásl jako živý pták, zatímco se z útrob stroje ozývalo rytmické kovové bušení, připomínající tlukot srdce k…

Číst příběh

Fotografie návštěvníků

Zatím žádné fotografie. Buďte první, kdo přidá fotografii z návštěvy!

Přihlaste se a přidejte svou fotografii nebo hodnoťte.

Recenze a komentáře

Za ověřenou návštěvu v aplikaci získáte víc bodů — poznáme podle GPS, že jste na místě.

🏘️ Pro obce a infocentra 🔗 Odkazujte na nás 🗺️ Mapa na web 🔒 Ochrana soukromí 🍪 Nastavení cookies ⚑ Oznámit nezákonný obsah 🇸🇰 Slovenské pamiatky 📡 RSS 🔎 Co lidé hledají

© 2026 pamatky.cz — provozovatel SAIT CZ spol. s r.o., IČO 43962271, DIČ CZ43962271, se sídlem Těšínská 365, 735 14 Orlová-Poruba, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Krajským soudem v Ostravě, oddíl C, vložka 2359. Kontakt: +420 773 788 755, info@pamatky.cz.

Obchodní podmínky · Podmínky firemní prezentace · Ochrana osobních údajů · Cookies · Provozovatel · Řešení sporů (ČOI)