Pamatky.cz — ilustrované panorama českých památek

Drobečková navigace

Drobečková navigace

  • Domů
  • Kostel Nanebevzetí Panny Marie (Horní Maršov)

Site branding

Domů
pamatky.cz

Hlavní navigace

  • Domů
  • Seznam památek
  • Encyklopedie
  • Architekti
  • Náhodná památka
  • Magazín
  • 🏆 Památka roku
  • Hry & kvízy
  • 🤝 Spolupráce
    • Pro obce
    • Mapa na web
    • Odkazujte na nás
    • Registrace firmy
  • Fórum
  • Památky v kapse
  • Zaregistrovat firmu
  • O projektu
CS
  • English EN
  • Deutsch DE
  • Polski PL
  • Slovenčina SK
  • Čeština CS
Sbírejte body za každou návštěvu! Přihlásit se Registrovat zdarma

Obsah hlavní stránky

Kostel Nanebevzetí Panny Marie (Horní Maršov) Kostel

Kostel Nanebevzetí Panny Marie (Horní Maršov)
kostel 1899 Kulturní památka Audio průvodce Zdarma 15–30 minut Snadná pro všechny věkové kategorie ideální za slunečného počasí Aktualizováno 19.10.2026
🏆 Líbí se vám tato památka? Hlasujte v soutěži Památka roku: Žebříček →
O památce Tehdy a dnes Milníky Stavební vývoj Události Zajímavosti Průvodce Tipy FAQ Děti V okolí Ubytování Trasa Sezóny Galerie Fotografie z okolí Atmosféra Zdroje Mapa Příběhy Recenze

Kostel Nanebevzetí Panny Marie stojí ve středu obce Horní Maršov, při třídě Josefa II., a tvoří její dominantu. Jde o novogotickou stavbu z lícových cihel, která se stala jednou z nejdůležitějších staveb tohoto horského místa. Kostel patří mezi významné kulturní památky – je chráněn od 27. dubna 1982. Od počátku roku 2006 je součástí farnosti Janské Lázně, i když dlouhá léta sloužil jako farní kostel původní farnosti Maršov.

Potřeba postavit nový kostel vznikla dramatickou událostí. Původní hřbitovní kostel stejného zasvěcení byl postižen katastrofou: 3. června 1868 do něj třikrát za sebou uhodil blesk. Následkem výbojů se během krátké doby spálil celý krov a zvony, které pocházely ze 17. století, se zřítily a roztavily. Místní občané pak s podporou hraběnky Aloisie Czernin-Morzinové, majitelky zdejšího panství, rozhodli budovat kostel nový. Byl sestavován výbor osmnácti členů, který měl na starosti jak péči o zbytky starého kostela, tak sběr prostředků na stavbu nového chrámu.

Značný prestiž stavbě přidělila skutečnost, že ji projektoval Josef Schulze, jeden z nejvýznamnějších českých architektů své doby. Schulze byl autorem projektu Národního divadla, Rudolfina i Národní muzea. Stavbu vedl stavební inženýr Otto Fiedler z Hostinného. Základy byly položeny v roce 1894, slavnostní vložení základního kamene se konalo na svátek sv. Martina roku 1895. Stavba prošla vážnou zkouškou, když v roce 1897 přestál rozestavěný kostel bez úhony katastrofální povodeň, která se valila údolím Úpy. Stavbu podařilo dokončit a předat k užívání v roce 1899, což se stalo součástí oslav padesátiletého výročí vlády císaře Františka Josefa I.

Architektonicky je kostel zajímavý novogotickou skladbou se zajímavými detaily. Věž dosahuje výšky 53 metrů a od 2. července 1898 ji korunuje kříž vážící 385 kilogramů s korouhvičkou kohouta – tradicí symbolizujícím bdělost a ostražitost. Kostel měl původně historické zvony, leč ty bohužel kostel ztratil v průběhu obou světových válek. V souvislosti s obnovou vybavení kostela zaslal v roce 1998 pravnuk zakladatelky kostela Josef Czernin-Kinsky se svou manželkou Theresií darů nový zvon s nápisy v češtině a němčině – textem „Pro smíření a mír".

Dnes slouží kostel věřícím, s pravidelnými bohoslužbami v sobotu od 16.00. Jedním ze způsobů, jak si jej místní odmítají splést se starším hřbitovním kostelem, je jeho přezdívka „nový" nebo „dolní kostel". Stavba zůstává monumentálním svědectvím 19. století a snaze hornomaršovské komunity vybudovat si důstojný chrám, přestože v každé fázi stavby musela překonat vážné překážky.

Kam dál

kostel Nanebevzetí Panny Marie (Horní Maršov) 283 m Vodní mlýn (Horní Maršov) 516 m Bývalý pivovarský sklep v Horním Maršově 519 m Horní Maršov 557 m

Tehdy a dnes

Přetáhněte posuvník a porovnejte, jak mohla památka vypadat v době svého vzniku, s dnešním pohledem.

Dnešní pohled – Kostel Nanebevzetí Panny Marie (Horní Maršov)
Historická podoba – Kostel Nanebevzetí Panny Marie (Horní Maršov)
Tehdy Dnes

Historická podoba vlevo je vizualizace generovaná umělou inteligencí a slouží jako inspirace.

Historické milníky

1899
Dokončení a předání kostela k užívání.

Stavební vývoj

Kostel byl postaven podle projektu Josefa Schulze v novogotickém stylu. Věž, která je dominantní prvkem stavby, dosahuje výšky 53 metrů a je zakončena křížem s korouhvičkou. Stavba byla dokončena i přes katastrofální povodeň roku 1897.

Historické události

1868
Původní kostel v Horním Maršově třikrát uhodil blesk a shořel.
1895
Slavnostní vložení základního kamene do věže.
1899
Dokončení a předání kostela k užívání.

Zajímavosti

Kostel ztratil své zvony během obou světových válek.

Současný zvon daroval pravnuk zakladatelky kostela v roce 1998 s nápisem 'Pro smíření a mír'.

Průvodce

⚙︎ Průvodce namluvil syntetický hlas vytvořený umělou inteligencí.

Přehrát audio průvodce
Zobrazit text průvodce

⚙︎ Text připravila umělá inteligence a neprošel redakční kontrolou. Může obsahovat nepřesnosti.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie stojí ve středu Horního Maršova, při třídě Josefa II. ve směru na Temný Důl. Je dominantou celé obce. Říká se mu také nový nebo dolní kostel, aby se odlišil od staršího a menšího kostela se stejným zasvěcením.

Právě se starým kostelem začíná jeho příběh. Třetího června 1868 do původního hřbitovního kostela třikrát za sebou uhodil blesk. Během krátké doby shořel celý krov a zvony ze 17. století se zřítily a roztavily. Vznikl proto osmnáctičlenný výbor, který měl pečovat o obnovu starého kostela a zároveň sehnat peníze na stavbu nového.

Velkou zásluhu na novém kostele měla hraběnka Aloisie Czernin-Morzinová, majitelka zdejšího panství. Díky ní se podařilo získat jednoho z nejvýznamnějších českých architektů té doby, Josefa Schulze. Ten projektoval mimo jiné Národní divadlo, Rudolfinum a Národní muzeum. Stavbu vedl stavební inženýr Otto Fiedler z Hostinného.

Základ stavby byl položen roku 1894. Slavnost vložení základního kamene se konala o rok později na svátek svatého Martina. Kámen byl vložen do pravé strany podezdívky zdi vstupní haly věže. V roce 1897 zasáhla údolí Úpy katastrofální povodeň, rozestavěný kostel ji ale přestál bez úhony. Dokončen a předán k užívání byl v roce 1899, k jubileu padesáti let vlády císaře Františka Josefa Prvního.

Jde o novogotickou stavbu s fasádou z lícových cihel. Věž je vysoká 53 metrů. Od 2. července 1898 ji zakončuje kříž o váze 385 kilogramů s korouhvičkou v podobě kohouta, který je symbolem bdělosti a ostražitosti.

Za první i za druhé světové války přišel kostel o zvony. Současný zvon se jmenuje Duch svatý. Daroval ho 15. srpna 1998 pravnuk zakladatelky kostela Josef Czernin-Kinsky se svou manželkou Theresií. Je na něm český a německý nápis Pro smíření a mír.

Kostel býval farním kostelem maršovské farnosti, která později zanikla. Od začátku roku 2006 patří jako filiální kostel do farnosti Janské Lázně. Kulturní památkou je od 27. dubna 1982.

Tipy pro návštěvníky

Nejlepší čas pro návštěvu kostela Nanebevzetí Panny Marie v Horním Maršově je období raného jara nebo pozdní podzimu, kdy je počasí mírné a příroda nabízí krásné zážitky. Tento čas roka také umožňuje fotografování s ideálním světlem pro zachycení architektonických detailů kostela.

Místní veřejnou dopravou se můžete dostat do oblasti, konkrétní spojení a časy však je třeba zkontrolovat v aktuálním vyhledávači tras.

Při návštěvě kostela si vzpomeňte na vhodnou oblečení, zejména pokud navštívíte během chladnějších měsíců. Fotografové by měli přinést své vybavení a zvážit nákup mapy nebo brožury s informacemi o kostele, kterou lze obvykle zakoupit na místě.

Pro rodiny s dětmi je Horní Maršov vhodným cílem pro celodenní výlet. Děti si užijí přírodu a možnost bavit se venku, zatímco rodiče mohou ocenit historii a architekturu kostela. Navštivte také okolní oblasti, které jsou vzdálené asi 30 minut chůze nebo jízdy autem, pro další zábavné aktivity.

Časté dotazy

Dá se památka navštívit?

Tento údaj nemáme ověřený, a proto ho radši neuvádíme. Ověřte si ho prosím u správce památky.

Kde se památka nachází?

Poloha: Horní Maršov, Královéhradecký kraj. Přesné místo ukazuje mapa na této stránce.

Proč je památka chráněná?

Je zapsaná v Ústředním seznamu kulturních památek ČR jako kulturní památka (rejstříkové číslo 68448/6-4573).

Pro děti

Představ si, že se vrátíš zpět o 127 let. To znamená, že jsi teď v době, kdy ještě neexistoval náš známý svět. V té době byla naše země plná lesů a hvozdů, ale bylo tu také málo lidí.

V těchto místech, kde dnes stojí kostel Nanebevzetí Panny Marie ve Horním Maršově, žilo mnoho lidí z vesnice. Ti lidé se živili těžbou dřeva, chovem zvířat a zemědělstvím. Byli to praví loveci a rybáři.

Firmy v okolí

Provozujete u této památky restauraci, ubytování, obchod, muzeum, půjčovnu, wellness nebo jinou službu pro návštěvníky? Zobrazte se přímo lidem, kteří k památce míří — takhle vás v aplikaci i na webu uvidí:

Vaše firma Doporučujeme 0,2 km
Krátký popis, fotky, adresa, telefon a navigace — návštěvník vás má hned po ruce.

Chcete zde zobrazit svou firmu? Zaregistrujte se →

V okolí

Krajina v okolí Horního Maršova

Ubytování v okolí

Plánujete návštěvu? Najděte ubytování do 30 km od Kostel Nanebevzetí Panny Marie (Horní Maršov) v Královéhradecký kraj.

Hledat ubytování na Booking.com Tipy na ubytování →

Powered by Booking.com

Tematická trasa

Tematická výletní trasa: Kostel Nanebevzetí Panny Marie (Horní Maršov)

1. Kostel Nanebevzetí Panny Marie (Kostel) - Tento kostel je hlavním cílem naší trasy a stojí za návštěvu svou historickou architekturou a významem pro místní obyvatelstvo. Je to příklad barokního umění, které odráží bohatou kulturní tradici regionu.

2. Obecní úřad Horní Maršov (Administrativní budova) - Po návštěvě kostela se podíváme na obecní úřad, který slouží jako centrum místní správy. Zajímavé je prozkoumat jeho architekturu a pochopit, jak funguje místní samospráva v malém obci.

3. Staré domy ve vesnici (Historický areál) - Procházka kolem starých domů nám umožní cítit atmosféru minulosti a pochopit životní styl předchozích generací. Tyto budovy jsou často vybudovány z tradičních materiálů, což dodává obci jedinečný charakter.

4. Lesní procházka kolem kostela (Přírodní okolí) - Krátká procházka v blízkosti kostela nám umožňuje uvolnit se a ocenit přírodní krásy oblasti. Lesní cesta nabízí klidné chvíle k reflektování po návštěvě historických míst.

Tato trasa vám poskytne komplexní pohled na kulturní a přírodní bohatství Horního Maršova, zatímco se ponoříte do jeho historie a současného života.

Sezónní doporučení

Jaro – V březnu a dubnu se kostel zahaluje do jemného jarního světla, které proniká skrze vitráže a rozzáří barvy svatých obrazů. Okolní lesy se probouzejí, květy podél cesty k chrámu rozkvétají a vůně čerstvé trávy doplňuje klidnou atmosféru. Doporučujeme přijít brzy ráno, kdy je ještě málo návštěvníků a zvuky ptáků doplňují rozjímání. Oblečte se do lehkého svršku a voděodolné obuvi, protože po dešti může být cesta kluzká.

Léto – V letních měsících slunce svítí na kamenné zdi kostela a vytváří kontrasty mezi teplými paprsky a stíny podél sloupů. Okolní louky jsou zelené a v dálce se rozprostírá panoráma Krkonoš, což dodává návštěvě romantický nádech. V hlavní letní sezóně se kolem chrámu tvoří delší fronty, proto je vhodné dorazit před polednem, aby se vyhnuli největšímu proudu lidí. Doporučujeme nosit sluneční čepici, lehké oblečení a dostatek tekutin, protože vnitřní prostory mohou být v poledne horké.

Podzim – V říjnu a listopadu se listí stromů kolem kostela mění na zlaté a červené odstíny, což vytváří malebnou kulisu pro duchovní rozjímání. Slabší sluneční světlo proniká vitrážemi a dává interiéru teplý, téměř medový nádech. V tomto období je návštěvnost menší, takže můžete prozkoumat kapli v klidu. Doporučujeme obléknout se do vrstveného oblečení – svetr a lehkou bundu – protože počasí může být proměnlivé. V adventním čase se kostel připravuje na vánoční období, proto jsou vnitřní prostory částečně osvětlené svíčkami, což podtrhuje mystickou atmosféru.

Zima – V prosinci a lednu kostel v Horním Maršově získává pod sněhem bílý plášť, vitráže se odrážejí v ledových krystalech a zvuk zvonů se nese chladným vzduchem. Přijďte v pozdním odpoledni, kdy je méně lidí a můžete si v klidu poslechnout vánoční koledy. Oblékněte se do teplé zimní bundy, čepice, rukavic a pevné obuvi s protiskluzovou podrážkou, protože cesty mohou být zasněžené. V zimním období je vhodné mít u sebe i malý deštník, protože občasné mrazy přinášejí i mírné srážky.

Vizualizace a umělecké pohledy

Kostel Nanebevzetí Panny Marie (Horní Maršov) – historická rekonstrukce
Historická rekonstrukce
Kostel Nanebevzetí Panny Marie (Horní Maršov) – letecký pohled
Letecký pohled
Kostel Nanebevzetí Panny Marie (Horní Maršov) – jaro
Jaro
Kostel Nanebevzetí Panny Marie (Horní Maršov) – léto
Léto
Kostel Nanebevzetí Panny Marie (Horní Maršov) – podzim
Podzim
Kostel Nanebevzetí Panny Marie (Horní Maršov) – zima
Zima
Kostel Nanebevzetí Panny Marie (Horní Maršov) – akvarel
Akvarel
Kostel Nanebevzetí Panny Marie (Horní Maršov) – noc
Noční záběr
Kostel Nanebevzetí Panny Marie (Horní Maršov) – iluminace
Iluminace

Vizualizace jsou generovány umělou inteligencí a slouží jako inspirace.

Fotografie z okolí

Reálné snímky pořízené v okolí památky

Kostel Nanebevzetí Panny Marie (Horní Maršov)
Snímek: Mapillary, autor maxim752, licence CC BY-SA 4.0
Kostel Nanebevzetí Panny Marie (Horní Maršov)
Snímek: Mapillary, autor maxim752, licence CC BY-SA 4.0

Zdroj a licence jsou uvedeny u každého snímku.

Atmosféra místa

⚙︎ Atmosférickou vizualizaci prostředí a doby vytvořila umělá inteligence. Nejde o skutečný záznam místa.

Tipy od návštěvníků

Zatím žádné tipy. Buďte první!

Přihlaste se a přidejte svůj tip.

Zdroje a literatura

  • https://books.google.cz/books?id=U9oEAAAQAAAJ
  • https://www.turistika.cz/mista/horni-marsov
  • Wikidata (Q28741098)
  • Památkový katalog NPÚ

Fotografie: GeXeS / CC BY-SA 4.0 — Wikimedia Commons. Autor a licence se zobrazí i po najetí na snímek.

Faktickým podkladem tohoto textu byl článek na Wikipedii, jehož autory jsou přispěvatelé Wikipedie. Článek je dostupný pod licencí CC BY-SA 4.0.

Informace o památce

Obec Horní Maršov
Kraj Královéhradecký kraj
Typ kostel
Rok výst. 1899
Století 19. stol.
Sloh / Období historismus
Ochrana Kulturní památka
Stav Kostel Nanebevzetí Panny Marie (Horní Maršov)
Architekti Josef Schulz
Parkování Není
Psi Zakázáni

Otevřít v mobilní app

Namiř kameru telefonu
na QR kód pro otevření v aplikaci

www.pamatky.cz/m/50207 🏷️ Tisknutelná QR nálepka

Poloha na mapě

Líbil se vám tento článek? Sdílejte ho!

Facebook X WhatsApp E-mail

Byl(a) jsi tady? Pochlub se odznakem na svém webu či blogu:

Navštívil(a) jsem Kostel Nanebevzetí Panny Marie (Horní Maršov) – Pamatky.cz

Další památky – Horní Maršov

Zobrazit vše v obci
kostel Nanebevzetí Panny Marie (Horní Maršov) kostel Nanebevzetí Panny Marie (Horní Maršov) Vodní mlýn (Horní Maršov) Vodní mlýn (Horní Maršov) Horní Maršov Horní Maršov Bývalý pivovarský sklep v Horním Maršově Bývalý pivovarský sklep v Horním Maršově kostel Narození Panny Marie (Nové Město nad Metují) kostel Narození Panny Marie (Nové Město nad Metují) hrad Potštejn hrad Potštejn
Pokračujte: kostel Nanebevzetí Panny Marie (Horní Maršov) · Vodní mlýn (Horní Maršov) · Bývalý pivovarský sklep v Horním Maršově · Horní Maršov

Příběhy a pověsti

Legendy, pověsti a příběhy spjaté s touto památkou

Příběh: Kostel Nanebevzetí Panny Marie (Horní Maršov)
Smyšlený příběh

Příběh: Kostel Nanebevzetí Panny Marie (Horní Maršov)

**Když se zvonky zastavily** Kostel stál v mlze jako ztracený v časovém proudu, jen jeho špička věže se rýsovala proti tmavnu, jako by se drápala k nebi, ab…

Číst příběh

Fotografie návštěvníků

Zatím žádné fotografie. Buďte první, kdo přidá fotografii z návštěvy!

Přihlaste se a přidejte svou fotografii nebo hodnoťte.

Recenze a komentáře

Za ověřenou návštěvu v aplikaci získáte víc bodů — poznáme podle GPS, že jste na místě.

Navigovat k: Kostel Nanebevzetí Panny Marie (Horní Maršov)
Google Maps Waze Apple Maps Mapy.cz
🏘️ Pro obce a infocentra 🔗 Odkazujte na nás 🗺️ Mapa na web 🔒 Ochrana soukromí 🍪 Nastavení cookies ⚑ Oznámit nezákonný obsah 🇸🇰 Slovenské pamiatky 📡 RSS 🔎 Co lidé hledají

© 2026 pamatky.cz — provozovatel SAIT CZ spol. s r.o., IČO 43962271, DIČ CZ43962271, se sídlem Těšínská 365, 735 14 Orlová-Poruba, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Krajským soudem v Ostravě, oddíl C, vložka 2359. Kontakt: +420 773 788 755, info@pamatky.cz.

Obchodní podmínky · Podmínky firemní prezentace · Ochrana osobních údajů · Cookies · Provozovatel · Řešení sporů (ČOI)