Pamatky.cz — ilustrované panorama českých památek

Drobečková navigace

Ścieżka nawigacyjna

  • Strona Główna
  • Kostel Nanebevzetí Panny Marie (Bystřice)

Site branding

Strona główna
pamatky.cz

Hlavní navigace

  • Strona główna
  • Lista zabytków
  • Encyklopedia
  • Architekci
  • Losowy zabytek
  • Magazín
  • 🏆 Zabytek roku
  • Gry i quizy
  • 🤝 Współpraca
    • Dla gmin
    • Mapa na stronę
    • Linkuj do nas
    • Rejestracja firmy
  • Forum
  • Zabytki w kieszeni
  • Zarejestruj firmę
  • O projekcie
PL
  • English EN
  • Deutsch DE
  • Polski PL
  • Slovenčina SK
  • Čeština CS
Zdobywaj punkty za każdą wizytę! Zaloguj się Zarejestruj się za darmo

Obsah hlavní stránky

Kostel Nanebevzetí Panny Marie (Bystřice) Kościół

Kostel Nanebevzetí Panny Marie (Bystřice)
kostel 1350 Zabytek kultury dobrý Audioprzewodnik Zdarma Snadná pro všechny věkové kategorie čeština Zaktualizowano 05.09.2026
🏆 Podoba ci się ten pomnik? Głosowanie w Memorial of the Year: Drabinka →
O zabytku Kiedyś i dziś Kamienie milowe Rozwój budowlany Wydarzenia Ciekawostki Przewodnik Wskazówki FAQ W okolicy Nocleg Trasa Pory roku Galeria Zdjęcia z okolicy Źródła Mapa Historie Recenzje

🌐 Tę stronę przetłumaczył z czeskiego translator maszynowy. Tłumaczenie nie przeszło kontroli językowej i może zawierać błędy.

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Bystřice jest znakomitym gotyckim kościołem położonym na wzgórzu nad miejscowością Bystřice w regionie Královéhradecký kraj Republiki Czeskiej. Zbudowany w połowie XIV wieku, kościół ten ma bogatą historię, został uszkodzony podczas wojen husyckich i odbudowany w XVI wieku. Dziś stanowi on świadectwo architektonicznego dziedzictwa regionu, z unikalnym pseudogotyckim wnętrzem i rzadkim cínová křtitelnice z 1572 roku.

Kościół został zbudowany około 1350, kiedy Królestwo Czech było potężnym państwem w Europie Środkowej. Niewiele wiadomo o jego najwcześniejszej historii, ale odnotowano, że kościół został uszkodzony podczas wojen husyckich, a następnie odbudowany w XVI wieku. Kościół przeszedł kilka remontów, w tym dodanie wieży w 1857 roku i nowy dach w XIX wieku.

Kościół Wniebowzięcia Maryi Panny jest gotyckim kościołem z pięciostronnym prezbiterium i kwadratową wieżą. Jego wnętrze zdobią pseudogotyczne meble z końca XIX wieku, w tym główny ołtarz stworzony przez J. Stoklasa mladší w 1897 roku. W kościele znajduje się również rzadki cínová křtitelnice, stworzony przez mistrza Petra z Mladá Boleslav w 1572 r., który nosi renesansowe reliefy Pallady, Fortuny i innych. Ponadto kościół jest domem renesansowego nagrobka z 1606 roku.

Kościół przeszedł kilka ważnych wydarzeń w całej swojej historii. W 1572 roku mistrz Petr z Mladá Boleslav stworzył cínová křtitelnice, rzadki przykład tego rodzaju. W 1857 roku do kościoła dodano wieżę, a w 1892 roku odnowiono kościół w stylu novogotyckim. Kościół był również miejscem wielu godnych uwagi pochówek, w tym członków rodziny Kopidlanský, których renesansowy nagrobek jest nadal obecny w kościele.

Dzisiaj Kościół Wniebowzięcia Maryi Panny jest miejscem o znaczeniu kulturalnym i historycznym, przyciągającym gości z całego świata. Kościół jest dobrze zachowany i utrzymany, a w jego murach odbywają się regularne koncerty i wydarzenia. Zwiedzający mogą zwiedzać unikalne wnętrze kościoła, podziwiać jego pseudogotyczne meble i dowiedzieć się o jego bogatej historii. Kościół jest miejscem wizyty dla wszystkich zainteresowanych architekturą gotycką, historią i kulturą.

Dokąd dalej

Sousoší Kalvárie / svatého Vavřince a Donáta 2 km Boží muka (Střevač) 2,1 km Sloup se sochou svatého Floriána 2,4 km zámek Staré Hrady 2,6 km

Kiedyś i dziś

Przeciągnij suwak i porównaj, jak zabytek mógł wyglądać w czasach swojego powstania, z dzisiejszym widokiem.

Dzisiejszy widok – Kostel Nanebevzetí Panny Marie (Bystřice)
Wygląd historyczny – Kostel Nanebevzetí Panny Marie (Bystřice)
Kiedyś Dziś

Wygląd historyczny po lewej to wizualizacja wygenerowana przez sztuczną inteligencję i służy jako inspiracja.

Kamienie milowe historii

1350
Zbudowany
1572
Cínová křtitelnice został stworzony przez mistrza Petra z Mladá Boleslav
1857
Dodano wieżę
1892
Novogoticky upravený

Rozwój budowlany

Kościół został zbudowany w połowie XIV wieku i został zniszczony podczas wojen husyckich. Został przebudowany w XVI wieku i przeszedł kilka remontów, w tym dodanie wieży w 1857 roku i nowy dach w XIX wieku. W kościele znajduje się pięciostronna prezbiterium i kwadratowa wieża.

Wydarzenia historyczne

1350
Zbudowany
1572
Cínová křtitelnice został stworzony przez mistrza Petra z Mladá Boleslav
1857
Dodano wieżę
1892
Novogoticky upravený

Ciekawostki

- Kościół cínová křtitelnice z 1572 roku jest rzadkim przykładem tego rodzaju i oferuje renesansowe reliefy Pallady, Fortuny i innych.

- Kościół był miejscem wielu godnych uwagi pochówek, w tym członków rodziny Kopidlanský, których renesansowy nagrobek jest nadal obecny w kościele.

- W 1892 roku kościół został odnowiony w stylu novogotyckim, co dodało mu niepowtarzalnego charakteru architektonicznego.

- Wnętrze kościoła posiada pseudogotyczne meble z końca XIX wieku, w tym ołtarz główny stworzony przez J. Stoklasa mladší w 1897 roku.

- Kościół posiada pięciostronną prezbiterium i kwadratową wieżę, które są cechami charakterystycznymi gotyckiego kościoła.

Przewodnik

⚙︎ Przewodnika przeczytał syntetyczny głos stworzony przez sztuczną inteligencję.

Odtwórz przewodnik audio
Pokaż tekst przewodnika

⚙︎ Tekst przygotowała sztuczna inteligencja i nie przeszedł kontroli redakcyjnej. Może zawierać nieścisłości.

Witamy przed Kościołem Wniebowzięcia Maryi Panny w Bystřice. Stoisz przed unikalnym gotyckim budynkiem, który wieża nad wioską na wzgórzu. Kościół ma bogatą historię z połowy XIV wieku, kiedy został zbudowany. Jednak podczas wojen husyckich kościół poniósł znaczne szkody i musiał zostać przywrócony. W XVI wieku odby ³ y siê kolejne renowacje, nadaj ± ce Kościołowi jego obecn ± formę.

Przejdźmy do architektury kościoła. Zauważ jego prezbiterium pentagonalne, które jest charakterystyczne dla gotyckich kościołów. Obecnie kościół otoczony jest murem zbudowanym w XIX wieku. Ściany kościoła są wykonane z kamienia, a ich powierzchnia zdobi gotyckie okna. Spójrz na elewację kościoła i zobacz, jak jest zdobiony.

Teraz zwróć uwagę na cynową czcionkę chrztu, która została stworzona przez mistrza Petra z Mladá Boleslav w 1572 roku. Jest to rzadki przykład cynowej chrzcielnej czcionki, a jej powierzchnia zdobi renesansowe reliefy Pallas, Fortuna i inne postaci.

Kościół jest również miejscem wielu ciekawych historii i osobowości. Pochowano tu członków rodziny Kopidlanskich, którzy mieli swój renesansowy nagrobek, który jest jeszcze widoczny w dzisiejszym kościele.

Kościół Wniebowzięcia Maryi Panny w Bystřice jest naprawdę unikalnym pomnikiem, który oferuje bogatą historię i architekturę. Wróć do swojego czasu i poznaj więcej szczegółów tego pięknego budynku.

Wskazówki dla zwiedzających

Najlepszym czasem, aby odwiedzić Kościół Wniebowzięcia Maryi Panny w Bystřice jest w miesiącach wiosennych i letnich, gdy pogoda jest łagodna i słoneczna, co czyni go idealnym dla działań na świeżym powietrzu i fotografii.

To dobry pomysł, aby przynieść aparat fotograficzny i lornetkę, aby uchwycić wspaniałe widoki na otaczającą wieś i architekturę kościoła.

Najlepsze miejsca do fotografii są ze wzgórza przed kościołem, gdzie można uchwycić fasadę kościoła i otaczający krajobraz.

Jeśli szukasz innych rzeczy, aby zobaczyć w pobliżu, rozważyć zwiedzanie pobliskiej wsi Bystřice, która oferuje szereg tradycyjnych czeskiej architektury i widoki malownicze. Wieś znajduje się w odległości 30-minutowego spaceru od kościoła.

Często zadawane pytania

Czy zabytek można zwiedzić?

Obiekty sakralne są zwykle otwarte głównie w czasie nabożeństw, poza nimi zwiedzanie uzgadnia się najczęściej z parafią lub zarządcą. Konkretnych godzin nie sprawdziliśmy.

Gdzie znajduje się zabytek?

Lokalizacja: Bystřice, Královéhradecký kraj. Dokładne miejsce pokazuje mapa na tej stronie.

Dlaczego zabytek jest chroniony?

Zabytek jest wpisany do Centralnego Wykazu Zabytków Kultury Republiki Czeskiej jako zabytek kultury (nr rejestru 25801/6-1127).

Firmy w okolicy

Prowadzisz przy tym zabytku restaurację, nocleg, sklep, muzeum, wypożyczalnię, wellness lub inną usługę dla odwiedzających? Pokaż się bezpośrednio osobom, które tu zmierzają — tak zobaczą Cię w aplikacji i w sieci:

Twoja firma Polecamy 0,2 km
Krótki opis, zdjęcia, adres, telefon i nawigacja — odwiedzający mają Cię od razu pod ręką.

Chcesz pokazać tu swoją firmę? Zarejestruj się →

W okolicy

Kościół znajduje się w miejscowości Bystřice, w otoczeniu stojących wzgórz i lasów.

Nocleg w okolicy

Planujesz wizytę? Znajdź nocleg w promieniu 30 km od Kostel Nanebevzetí Panny Marie (Bystřice) w Královéhradecký kraj.

Szukaj noclegu na Booking.com Porady dotyczące noclegów →

Powered by Booking.com

Trasa tematyczna

Trasa: Kostel Nanebevzetí Panny Marie i okolice

1. Kościół Wniebowzięcia Maryi Panny (Bystřice) - główne miejsce przeznaczenia Ten barokowy kościół warto odwiedzić ze względu na unikalną architekturę i znaczenie historyczne. Znajduje się w centrum wsi Bystřice, z fasadą ozdobioną sztućcami i rzeźbami.

2. Castle Hill Bystřice (1.5 km) Wzgórze zamku Bystřice znajduje się w pobliżu kościoła i oferuje widoki na otaczający krajobraz. Była to kiedyś siedziba szlachty, a później stała się zamkiem, który został zniszczony.

3. Kaplica św. Jana z Nepomuka (1 km) Kaplica św. Jana z Nepomuka to mała barokowa kaplica położona w pobliżu kościoła, znana z unikalnej architektury i spokojnej atmosfery.

4. Pomnik Upadłych w I Wojnie Światowej (0,5 km) Pomnik poległych w I wojnie światowej to skromny pomnik upamiętniający tych, którzy zginęli w I wojnie światowej. Znajduje się w pobliżu kościoła i oferuje ciche miejsce do refleksji.

Zalecenia sezonowe

Jaro

W sezonie wiosennym Kościół Wniebowzięcia św. Marii jest otoczony kwitnącymi drzewami i kwiatami, tworząc miłą atmosferę. Specyficzne oświetlenie wiosenne podkreśla również elementy architektoniczne kościoła. Polecamy zwiedzanie kościoła na wiosnę, jeśli cieszysz się naturalnym pięknem i chcesz zobaczyć kościół w spokojnym otoczeniu.

Lato

Głównym sezonem letnim jest idealny czas, aby odwiedzić Kościół Wniebowzięcia św. Marii. Polecamy przyjazd wcześniej, ponieważ często są duże tłumy turystów. Najlepszym czasem, aby odwiedzić kościół jest w czerwcu lub lipcu.

Jesień

W sezonie jesiennym Kościół Wniebowzięcia św. Marii otoczony jest kolorami liści jesiennych, tworząc miłą atmosferę. Oświetlenie jesienne uwydatnia również elementy architektoniczne kościoła. Polecamy zwiedzanie kościoła jesienią, jeśli lubisz naturalne piękno i chcesz zobaczyć kościół w spokojnym otoczeniu.

Zima

Sezon zimowy jest idealnym czasem, aby odwiedzić Kościół Wniebowzięcia św. Marii, jeśli cieszysz się spokojnym środowiskiem i elementami architektonicznymi kościoła oświetlonymi słonecznym światłem zimowym. Polecamy zwiedzanie kościoła w zimie, jeśli cieszą się spokojne otoczenie i ciepłe ubrania.

Wizualizacje i widoki artystyczne

Kostel Nanebevzetí Panny Marie (Bystřice) – historická rekonstrukce
Rekonstrukcja historyczna
Kostel Nanebevzetí Panny Marie (Bystřice) – letecký pohled
Widok z lotu ptaka
Kostel Nanebevzetí Panny Marie (Bystřice) – jaro
Wiosna
Kostel Nanebevzetí Panny Marie (Bystřice) – léto
Lato
Kostel Nanebevzetí Panny Marie (Bystřice) – podzim
Jesień
Kostel Nanebevzetí Panny Marie (Bystřice) – zima
Zima

Wizualizacje są generowane przez sztuczną inteligencję i służą jako inspiracja.

Zdjęcia z okolicy

Prawdziwe zdjęcia wykonane w pobliżu zabytku

Kostel Nanebevzetí Panny Marie (Bystřice)

Zdroj a licence jsou uvedeny u každého snímku.

Wskazówki od odwiedzających

Brak wskazówek. Bądź pierwszy!

Zaloguj się i dodaj swoją wskazówkę.

Źródła i literatura

Zdjęcia: Prazak / CC BY 2.5 — Wikimedia Commons. Autor i licencja pojawią się także po najechaniu na zdjęcie.

Faktickým podkladem tohoto textu byl článek na Wikipedii, jehož autory jsou přispěvatelé Wikipedie. Článek je dostupný pod licencí CC BY-SA 4.0.

Informacje o zabytku

Gmina Bystřice
Region Královéhradecký kraj
Typ kościół
Rok bud. 1350
Wiek 14 w.
Styl / Okres gotika
Ochrona Zabytek kultury
Stan dobrý
Parking Brak
Psy Zabronione

Otwórz w aplikacji mobilnej

Skieruj aparat telefonu
na kod QR, aby otworzyć w aplikacji

www.pamatky.cz/m/50226 🏷️ Tisknutelná QR nálepka

Lokalizacja na mapie

Podobał Ci się ten artykuł? Udostępnij go!

Facebook X WhatsApp E-mail

Byłeś tutaj? Pochwal się odznaką na swojej stronie lub blogu:

Navštívil(a) jsem Kostel Nanebevzetí Panny Marie (Bystřice) – Pamatky.cz

Więcej zabytków – Bystřice

Pokaż wszystkie w gminie
lázeňský dům Terra lázeňský dům Terra Kostel svatého Ondřeje (Světí) Kostel svatého Ondřeje (Světí) Chalupa na Rozcestí Chalupa na Rozcestí kostel svatého Jiří (Dolní Branná) kostel svatého Jiří (Dolní Branná) rodinná vila čp. 523 rodinná vila čp. 523 kaple Nanebevzetí Panny Marie (Hořičky) kaple Nanebevzetí Panny Marie (Hořičky)
Dalej: Sousoší Kalvárie / svatého Vavřince a Donáta · Boží muka (Střevač) · Sloup se sochou svatého Floriána · zámek Staré Hrady

Příběhy a pověsti

Legendy, pověsti a příběhy spjaté s touto památkou

Příběh: Kostel Nanebevzetí Panny Marie (Bystřice)
Smyšlený příběh

Příběh: Kostel Nanebevzetí Panny Marie (Bystřice)

Bylo to v pondělí ráno, kdy Martin ze Svépravova objevil kostel Nanebevzetí Panny Marie ve svém nejtemnějším stínu. Jeho srdce bijelo jako moucha v letní noc…

Číst příběh

Fotografie návštěvníků

Zatím žádné fotografie. Buďte první, kdo přidá fotografii z návštěvy!

Zaloguj się a přidejte svou fotografii nebo hodnoťte.

Recenzje i komentarze

Za ověřenou návštěvu v aplikaci získáte víc bodů — poznáme podle GPS, že jste na místě.

Nawiguj do: Kostel Nanebevzetí Panny Marie (Bystřice)
Google Maps Waze Apple Maps Mapy.cz
🏘️ Dla gmin i centrów informacji 🔗 Zobacz nas 🗺️ Mapa do strony internetowej 🔒 Prywatność 🍪 Nastavení cookies ⚑ Oznámit nezákonný obsah 🇸🇰 Słowackie zabytki 📡 RSS 🔎 Co lidé hledají

© 2026 pamatky.cz — provozovatel SAIT CZ spol. s r.o., IČO 43962271, DIČ CZ43962271, se sídlem Těšínská 365, 735 14 Orlová-Poruba, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Krajským soudem v Ostravě, oddíl C, vložka 2359. Kontakt: +420 773 788 755, info@pamatky.cz.

Obchodní podmínky · Podmínky firemní prezentace · Ochrana osobních údajů · Cookies · Provozovatel · Řešení sporů (ČOI)