Pamatky.cz — ilustrované panorama českých památek

Drobečková navigace

Omrvinka

  • Domov
  • Hrobka Hrabat Henckelů Von Donnersmarck
  • Hrobka hrabat Henckelů von Donnersmarck

Site branding

Domov
pamatky.cz

Hlavní navigace

  • Domov
  • Zoznam pamiatok
  • Encyklopédia
  • Architekti
  • Náhodná pamiatka
  • Magazín
  • 🏆 Pamiatka roka
  • Hry a kvízy
  • 🤝 Spolupráca
    • Pre obce
    • Mapa na web
    • Odkazujte na nás
    • Registrácia firmy
  • Fórum
  • Pamiatky vo vrecku
  • Zaregistrovať firmu
  • O projekte
SK
  • English EN
  • Deutsch DE
  • Polski PL
  • Slovenčina SK
  • Čeština CS
Zbierajte body za každú návštevu! Prihlásiť sa Registrovať zadarmo

Obsah hlavní stránky

Hrobka hrabat Henckelů von Donnersmarck Hrobka

Hrobka hrabat Henckelů von Donnersmarck
hrobka 1752 Část kulturní památky dobrý Bez bezbariérového prístupu Snadná Senior-friendly Aj za dažďa pro všechny věkové kategorie Aktualizované 23.09.2026
🏆 Páči sa ti tento monument? Hlasujte na pamiatku roka: Rebrík →
O pamiatke Kedysi a dnes Míľniky Stavebný vývoj Udalosti Vlastníci Zaujímavosti Sprievodca Tipy Akcie v okolí V okolí Ubytovanie Trasa Sezóny Galéria Fotografie z okolia Zdroje Mapa Príbehy Recenzie

Hrobka hrabat Henckelů von Donnersmarck, ktorý sa nachádza na cintoríne v starom Bohumín pri kostole narodenia Panny Márie, je kaplnka barokového štýlu s bohatou históriou. Táto pamiatka je pozoruhodná ako rodinná hrobka protestantskej šľachtickej rodiny Henckel von Donnersmarck a jej následná premena na kaplnku Panny Márie. Jej história siaha do druhej polovice 17. storočia, kedy bola pôvodne postavená, k rekonštrukcii v rokoch 2001 - 2002.

Henckel rodina von Donnersmarck získal majetok Hajmin definitívne 26. mája 1629. Aktívne podporovali protestantský pietizmus, ktorý mal významný vplyv na náboženskú štruktúru regiónu. Preto museli postaviť rodinnú hrobku v samom rohu cintorína. Pôvodnou stavbou bola miestna dvojposchodová rotunda bez apsidu, ktorá pripomínala románske rotundy s jej vzhľadom.

V roku 1752 bola hrobka prestavaná do dnešnej podoby. Po tejto premene slúžila budova len krátko ako rodinná hrobka, keďže 16. marca 1803 tu bol pochovaný posledný mužský potomok zamínskej pobočky Johann Erdman Henckel von Donnersmarck a Vösendorf. Po jeho pohrebe bola podzemná časť hrobky vyčistená a jej vchod bol pochovaný na prelome 19. a 20. storočia.

Nadzemná časť kaplnky slúžila mnoho rokov ako sklad už nepoužívanej mobility kostola pred tým, než bola zaradená do zoznamu kultúrnych pamiatok v roku 1974. Vďaka iniciatíve Victory Malchar a Otmar Faji bola nadzemná časť bývalej hrobky obnovená v rokoch 2001 až 2002 a prispôsobená kaplnke Panny Márie, ktorú požehnal generálny farár Ostravy-Opava diecézy František Kufa v roku 2002. Táto kaplnka slúži ako miesto pre popoludňajší chaos.

Dnes je hrobka Henckels prístupná návštevníkom a stojí za to navštíviť nielen jej historickú hodnotu, ale aj miesto púte. Jeho adaptácia na kaplnku Panny Márie ukazuje živú tradíciu zachovania kultúrnych pamiatok a ich nového účelu dnes.

Táto pamiatka pripomína bohatú históriu regiónu, ktorá bola ovplyvnená nielen náboženskými zmenami, ale aj kultúrnym rozvojom. Návšteva hrobky Henckel Burrows von Donnersmarck ponúka príležitosť preskúmať dedičstvo minulosti a oceniť úsilie o zachovanie a obnovu.

Kam ďalej

kostel Narození Panny Marie (Starý Bohumín) 16 m Národní dům 157 m Pustyňa 689 m čerpací stanice Paseky 1,3 km

Kedysi a dnes

Potiahnite posuvník a porovnajte, ako mohla pamiatka vyzerať v čase svojho vzniku, s dnešným pohľadom.

Dnešný pohľad – Hrobka hrabat Henckelů von Donnersmarck
Historická podoba – Hrobka hrabat Henckelů von Donnersmarck
Kedysi Dnes

Historická podoba vľavo je vizualizácia generovaná umelou inteligenciou a slúži ako inšpirácia.

Historické míľniky

1629
Rodina Henckelovcov von Donnersmarck má majetok Hajmin.
1752
Rekonštrukcia hrobky do dnešnej podoby.
1803
Pochovaný Johann Erdman Henckel von Donnersmarck.
1974
Písanie budovy do zoznamu kultúrnych pamiatok.
2002
Požehnanie kaplnky generála farára Franza Kufoua.

Stavebný vývoj

Pôvodná budova pochádza z druhej polovice 17. storočia. V roku 1752 bol prestavaný do dnešnej podoby. Po období používania ako sklad mobility bol opravený a prispôsobený kaplnke v rokoch 2001 až 2002.

Historické udalosti

16. marca 1803: Pochovaný Johann Erdman Henckel von Donnersmarck. 1974: Písanie stavby do zoznamu kultúrnych pamiatok. 2001-2002: Rekonštrukcia a adaptácia kaplnky.

Vlastníci

Rodina Henckel von Donnersmarck (od 1629)

Zaujímavosti

Hrobka hrabat Henckelů von Donnersmarck je kaplnka barokového štýlu s bohatou históriou. - Pôvodne postavená ako rodinná hrobka protestantskej šľachtickej rodiny Henckel von Donnersmarck a transformovaná do kaplnky Panny Márie. - Rodina bola konečne udelená Hajmin kaštieľ 26. mája 1629 a bol aktívnymi podporovateľmi protestantského pietizmu. - Po rekonštrukcii v roku 1752, slúžil ako rodinná hrobka krátko, pretože posledný mužský potomok bol pochovaný 16. marca 1803. - Nadzemná časť kaplnky bola obnovená a prispôsobená kaplnke Panny Márie v rokoch 2001 až 2002, požehnaná generálnym farárom František Kufa v roku 2002.

Sprievodca

Zobraziť text sprievodcu

⚙︎ Text pripravila umelá inteligencia a neprešiel redakčnou kontrolou. Môže obsahovať nepresnosti.

Vitajte v Bohumín. Práve si sa zastavil pred miestom, ktoré prináša hlboký pokoj a fascinujúci príbeh o moci, viere a čase. Stojíte pred hrobkou Henckels von Donnersmarck, ktorý je teraz kaplnka Panny Márie. Ak sa teraz pozriete okolo seba, uvidíte, že táto budova vyniká z okolitého cintorína v jeho nezvyčajnej forme. Je to kruhová budova, ktorá je veľmi harmonická a vyvážená. Cíťte atmosféru ticha, ktorá tu existuje, a nechajte sa uniesť myšlienkou všetkých rokov, ktoré táto pamiatka má. Táto budova nie je len kamenným kúskom, je svedectvom histórie jednej z najdôležitejších rodín v regióne.

Aby sme pochopili, prečo je toto miesto také výnimočné, musíme sa v mysli vrátiť hlboko do minulosti. Celý príbeh tohto miesta je úzko spojený s osudom rodiny Henckelovcov von Donnersmarck. Bolo to v roku 1629, storočia, že rodina získala Hajmin panstvo, čo znamenalo, že sa stala kľúčovou postavou pre celý región. Táto rodina nebola len obyčajná šľachtická rodina, bola to sila, ktorá vytvorila okolie. Pôvodne bola táto budova určená ako rodinná hrobka pre túto protestantskú šľachtickú rodinu. Predstavte si éru, kedy sa náboženstvo stalo základným pilierom identity a rodinného dedičstva. Časom sa však tvár tohto miesta zmenila. V roku 1752, došlo k veľkej rekonštrukcii, ktorá premenila hrobku na formu, ktorú teraz máte priamo pred vami. Táto premena bola krokom k vytvoreniu pamätníka, ktorý bude odrážať nielen smrť, ale aj duchovné potreby tej doby.

Teraz venujte pozornosť samotnej architektúre, ktorá je pre tento objekt úplne jedinečná. Ak sa pozriete na celú stavbu, všimnete si jej nezvyčajnú geometriu. Je to kruhová dvojposchodová štruktúra. Tento tvar nám okamžite prináša myšlienky do staroveku, konkrétne do románskych vzorov. Stavba pripomína románsku rotundu s jednou zaujímavou absenciou - táto rotunda nemá apsidu. To jej dáva špeciálny, uzavretý a dokonale vyvážený charakter, ktorý pôsobí veľmi silno. Hoci môžeme cítiť náznak románskej jednoduchosti vo svojich líniách, samotná konštrukcia je vnímaná ako barokový objekt s bohatou históriou. Je to fascinujúca kombinácia rôznych architektonických vplyvov.

Pozrite sa, ako je budova usporiadaná do dvoch úrovní, ktoré spolu tvoria jeden celok. Tieto dve poschodia majú úplne odlišné funkcie, ktoré tvoria dialóg medzi pozemskými a nebeskými. V suteréne, v spodnej, podzemnej časti, je hrobka samotná. Je to miesto spojené s oddychom, rodinnou históriou a večnosťou. Nadzemný priestor je potom vyhradený pre sakrálne časti. To je časť, ktorú dnes vidíme ako kaplnku. Táto vertikálna organizácia priestoru, kde sa hrobka nachádza pod kaplnka, je veľmi symbolická - smrť a pozemské dedičstvo sú priamo spojené s modlitbou a duchovným vzostupom.

V týchto stenách boli osudy ľudí, ktorých mená si musíme pamätať, ak chceme pochopiť váhu tohto miesta. Jedným z najdôležitejších mien je Johann Erdman Henckel von Donnersmarck. Bol tu pochovaný v roku 1803, čo zdôrazňuje dôležitosť, ktorú rodina prikladá tomuto miestu ako ich domov pre večný odpočinok. Stránka je tiež spojená s ďalšími osobnosťami, ktoré sa podieľali na jeho histórii alebo vnímaní v neskorších rokoch, ako sú Vítězslav Malchar alebo Otmar Faja. Hoci nepoznáme architektov tejto budovy, ich práca zostáva živá vďaka ľuďom, ktorí sa o ňu starali. Aj v modernej histórii sa s nami stretne hrobka a kaplnka s ľuďmi, ako je generál farár František Kufa, ktorý požehnal kaplnku v roku 2002, čím potvrdil jej duchovnú úlohu dnes.

Možno teraz premýšľate o tom, ako sa toto miesto mohlo tak zásadne zmeniť. Existuje skrytý záujem, ktorý môže zapôsobiť na každého, kto hľadá viac než len suché fakty v histórii. Pôvodne bola táto budova hrobkou protestantskej šľachtickej rodiny. Predstavte si tú obrovskú zmenu, kde sa miesto, ktoré bolo vyhradené pre jednu konkrétnu vieru a jednu rodinu, stalo katolíckou kaplnkou Panny Márie. Táto premena nie je len otázkou náboženstva, je to symbolický príbeh o tom, ako sa časy menia, ako sa mení sila a ako sa priestor prispôsobuje novej ére. Táto premena z rodinnej hrobky na verejne prístupnú kaplnku je jedným z najzaujímavejších aspektov celej budovy.

Stavba bola zaradená do zoznamu kultúrnych pamiatok v roku 1974, čo nám potvrdzuje, že jej hodnota je nielen miestna, ale je dôležitá pre celú kultúru. Teraz, keď sa pozriete na celú túto štruktúru, pamätajte, že čelíte pamiatke, ktorá prežila storočia politických a náboženských zmien.

Dúfam, že tento stručný pohľad do minulosti vám pomohol lepšie pochopiť, čo pred vami vidíte. Táto kruhová budova nie je len kameň a malta, je to živý príbeh rodiny Henckel von Donnersmarck a príbeh samotného Bohumín. Prosím, pokračujte na prehliadku oblasti, cintorín ponúka mnoho ďalších miest na premýšľanie a ticho sledovať históriu. Ďakujem za Vašu cestu v čase a prajem Vám príjemné pokračovanie v objavovaní pamiatok nášho regiónu.

Tipy pre návštevníkov

Najlepší čas na návštevu kaplnky Hrobka hrabat Henckelů von Donnersmarck je v jarnej alebo jesennej sezóne, kedy je počasie tiché a príjemné. Tentoraz ponúka ideálne svetelné podmienky pre fotografovanie architektonických detailov kaplnky.

Parkovanie alebo prístup k pamiatkam je možný autom aj verejnou dopravou. Pred návštevou sa odporúča skontrolovať aktuálne pripojenie a parkovaciu plochu. Najlepší spôsob, ako prísť do Old Bohumína je prostredníctvom verejnej dopravy alebo osobných vozidiel.

Pri plánovaní vašej návštevy prineste ochranné oblečenie a topánky vhodné na prechádzku na cintoríne. Ďalšie informácie, ako sú aktuálne podmienky vstupu alebo možnosti raňajok, nájdete na oficiálnej stránke pamiatok.

Pre fotografovanie je najlepšie miesto vo vnútri kaplnky, kde sa môžu objaviť zaujímavé svetelné efekty. Exteriér kaplnky ponúka aj krásne zábery z kostola narodenia Panny Márie.

V blízkosti pamiatky môžete navštíviť kostol narodenia Panny Márie v starom Bohumín, ktorý sa nachádza v blízkosti kaplnky. Pre rodiny s deťmi môže byť zaujímavé preskúmať okolitý cintorín a jeho historické pamiatky.

Firmy v okolí

Prevádzkujete pri tejto pamiatke reštauráciu, ubytovanie, obchod, múzeum, požičovňu, wellness alebo inú službu pre návštevníkov? Zobrazte sa priamo ľuďom, ktorí k pamiatke mieria — takto vás v aplikácii aj na webe uvidia:

Vaša firma Odporúčame 0,2 km
Krátky popis, fotky, adresa, telefón a navigácia — návštevník vás má hneď poruke.

Chcete tu zobraziť svoju firmu? Zaregistrujte sa →

Akcie v okolí

Boris Renner: Slezské balady
1. 9. 2026 – 1. 11. 2026
Boris Renner: Slezské balady
🖼️ Výstava 8,7 km
BORIS RENNER | Slezské balady
Důl Michal v Ostravě, Michálkovice
Podzim na Dole Michal
22. 9. 2026 – 1. 11. 2026
Podzim na Dole Michal
🏰 Prohlídka 8,7 km
Podzim na Dole Michal
Důl Michal v Ostravě, Michálkovice

Zdroj akcí: otevřená data měst a obcí ČR (Národní katalog otevřených dat) a kalendář akcí Národního památkového ústavu.

V okolí

Kostol narodenia Panny Márie v starom Bohumín.

Ubytovanie v okolí

Plánujete návštevu? Nájdite ubytovanie do 30 km od Hrobka hrabat Henckelů von Donnersmarck.

Hľadať ubytovanie na Booking.com Tipy na ubytovanie →

Powered by Booking.com

Tematická trasa

1. Kostol narodenia Panny Márie v starom Bohumín Typ: Kostol Prečo navštíviť: Predstavuje architektonickú dominanciu starého Bohumín a dôležité duchovné miesto.

2. Hrobka hrabat Henckelů von Donnersmarck (plocha) Typ: Park Prečo navštíviť: prostredie okolo kaplnky, ktoré ponúka pokoj a priestor pre pokojnú prechádzku.

3.Hrobka hrabat Henckelů von Donnersmarck (čapel) Typ: Kaplnka Prečo navštíviť: Hlavná destinácia cesty, ktorá slúži ako posledné miesto odpočinku šľachtickej rodiny.

Sezónne odporúčania

Jar: Na jar je hrobka obklopená čerstvým vzduchom a prvým kvetom okolitej vegetácie. Jemné slnečné svetlo vytvára upokojujúcu atmosféru v interiéri, ktorá zdôrazňuje historický význam miesta. Odporúčame navštíviť ranné hodiny, kedy je najviac mieru. Vďaka variabilnému počasiu sa priprav na vrstvené oblečenie, ktoré ťa ochráni pred rannou zimou a popoludňajším teplom.

Leto: Letná sezóna ponúka najviac svetla preskúmať detaily architektúry a bohatú zelenú obrazovku v okolí. V hlavnej letnej sezóne však na pamiatke môže byť viac návštevníkov. Pre najlepší zážitok odporúčame prísť hneď po otvorení, aby si pokoj a vyhnúť sa najväčšiemu teplu. Šaty ľahko a pohodlne, ale nezabudnite sa chrániť pred slnkom pri prechádzke okolo budovy.

Jeseň: Jesenné mesiace dávajú kaplnke melanchóliu a ušľachtilý dotyk, najmä vďaka zlatým odtieňom listov a rannej hmle. Atmosféra je v tejto dobe veľmi hlboká a ideálna pre ľudí hľadajúcich ticho a rozjímanie. Je vhodné nosiť nepremokavé topánky, pretože vlhkosť môže zväčšiť šmykľavky na cestách. Najlepší čas na návštevu je jasné popoludňajšie hodiny, kedy farby prírody najviac vynikajú.

Zima: V zime je hrobka veľmi vážna a vzdialená, čo môže byť v súlade s jej posvätným charakterom. Ak padne sneh, scéna okolo kaplnky je magická. V tomto čase je potrebné počítať s kratšími otváracími dobami a skorým súmrakom. Pripravte si veľmi teplé oblečenie a doplnky, aby ste si vychutnali prehliadku bez nepríjemnej zimy, ktorú môžete cítiť v otvorenom priestore.

Vizualizácie a umelecké pohľady

Hrobka hrabat Henckelů von Donnersmarck – historická rekonstrukce
Historická rekonštrukcia
Hrobka hrabat Henckelů von Donnersmarck – letecký pohled
Letecký pohľad

Vizualizácie sú generované umelou inteligenciou a slúžia ako inšpirácia.

Fotografie z okolia

Reálne snímky z okolia pamiatky

Hrobka hrabat Henckelů von Donnersmarck
Hrobka hrabat Henckelů von Donnersmarck

Zdroj a licence jsou uvedeny u každého snímku.

Tipy od návštevníkov

Zatiaľ žiadne tipy. Buďte prví!

Prihláste sa a pridajte svoj tip.

Zdroje a literatúra

Fotografie: Dagmar Titzová / CC BY-SA 3.0 — Wikimedia Commons. Autor a licencia sa zobrazia aj po prejdení myšou po snímke.

Faktickým podkladem tohoto textu byl článek na Wikipedii, jehož autory jsou přispěvatelé Wikipedie. Článek je dostupný pod licencí CC BY-SA 4.0.

Informácie o pamiatke

Obec Bohumín
Typ hrobka
Rok výst. 1752
Storočie 18. stor.
Sloh / Obdobie barokní
Ochrana Část kulturní památky
Stav dobrý
Osobnosti
Bezbariérový Nie
Parkovanie Nie je
Psy Zakázané

Otvoriť v mobilnej app

Namier kameru telefónu
na QR kód pre otvorenie v aplikácii

www.pamatky.cz/m/68737 🏷️ Tisknutelná QR nálepka

Poloha na mape

Páčil sa vám tento článok? Zdieľajte ho!

Facebook X WhatsApp E-mail

Bol si tu? Pochváľ sa odznakom na svojom webe či blogu:

Navštívil(a) jsem Hrobka hrabat Henckelů von Donnersmarck – Pamatky.cz

Ďalšie pamiatky – Bohumín

Zobraziť všetko v obci
Nový Bohumín Nový Bohumín
Pokračujte: kostel Narození Panny Marie (Starý Bohumín) · Národní dům · Pustyňa · čerpací stanice Paseky

Příběhy a pověsti

Legendy, pověsti a příběhy spjaté s touto památkou

Příběh: Hrobka hrabat Henckelů von Donnersmarck
Smyšlený příběh

Příběh: Hrobka hrabat Henckelů von Donnersmarck

Ve tmavé obloze, pod tichým dechem větru, se z hrobky Henckelů von Donnersmarck rozprostíraly barvitější stíny než obvykle. Ticho bylo přerušeno prasknutím s…

Číst příběh

Fotografie návštěvníků

Zatím žádné fotografie. Buďte první, kdo přidá fotografii z návštěvy!

Přihlaste se a přidejte svou fotografii nebo hodnoťte.

Recenzie a komentáre

Za ověřenou návštěvu v aplikaci získáte víc bodů — poznáme podle GPS, že jste na místě.

Navigovať k: Hrobka hrabat Henckelů von Donnersmarck
Google Maps Waze Apple Maps Mapy.cz
🏘️ Pre obce a infocentrá 🔗 Pozrite sa na nás 🗺️ Mapa na webe 🔒 Ochrana súkromia 🍪 Nastavení cookies ⚑ Oznámit nezákonný obsah 🇸🇰 Slovenské pamiatky 📡 RSS 🔎 Co lidé hledají

© 2026 pamatky.cz — provozovatel SAIT CZ spol. s r.o., IČO 43962271, DIČ CZ43962271, se sídlem Těšínská 365, 735 14 Orlová-Poruba, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Krajským soudem v Ostravě, oddíl C, vložka 2359. Kontakt: +420 773 788 755, info@pamatky.cz.

Obchodní podmínky · Podmínky firemní prezentace · Ochrana osobních údajů · Cookies · Provozovatel · Řešení sporů (ČOI)