Pamatky.cz — ilustrované panorama českých památek

Drobečková navigace

Omrvinka

  • Domov
  • Rodný Dům Mistra Jana Husa
  • Rodný dům Mistra Jana Husa

Site branding

Domov
pamatky.cz

Hlavní navigace

  • Domov
  • Zoznam pamiatok
  • Encyklopédia
  • Architekti
  • Náhodná pamiatka
  • Magazín
  • 🏆 Pamiatka roka
  • Hry a kvízy
  • 🤝 Spolupráca
    • Pre obce
    • Mapa na web
    • Odkazujte na nás
    • Registrácia firmy
  • Fórum
  • Pamiatky vo vrecku
  • Zaregistrovať firmu
  • O projekte
SK
  • English EN
  • Deutsch DE
  • Polski PL
  • Slovenčina SK
  • Čeština CS
Zbierajte body za každú návštevu! Prihlásiť sa Registrovať zadarmo

Obsah hlavní stránky

Rodný dům Mistra Jana Husa Budova

Rodný dům Mistra Jana Husa
budova 1616 Národná kultúrna pamiatka dobrý Audio sprievodca Zdarma Snadná S kočíkom Senior-friendly Aj za dažďa pro všechny věkové kategorie čeština Zpracováno člověkem Aktualizované 19.10.2026
🏆 Páči sa ti tento monument? Hlasujte na pamiatku roka: Rebrík →
O pamiatke Kedysi a dnes Míľniky Stavebný vývoj Udalosti Vlastníci Zaujímavosti Sprievodca Tipy FAQ Deti Ubytovanie Trasa Sezóny Galéria Fotografie z okolia Atmosféra Zdroje Mapa Príbehy Recenzie

Rodný dům Mistra Jana Husa je mestský dom č. 36 v Husinci v južných Čechách. Miesto narodenia slávneho kňaza a kazateľa Jan Hus nie je celkom isté - pretože jeho rodisko je tiež uvedené v zozname Husinec v blízkosti Prahy. Stavba v jadre gotiky bola postupne prestavaná; dnešná forma je prevažne renesančná, siahajúca do roku 1616. Od roku 1963 je chránený ako kultúrna pamiatka, od roku 1978 ako národná kultúrna pamiatka.

Dom sa prvýkrát objavil v písomných prameňoch v roku 1633 v liste od Archdeacona z Krumlova (Grécko), od Klebatu až po pražského arcibiskupa. Autor píše, že obyvatelia Hussy ukazujú House of Hus a odrezávajú z neho triesky ako prostriedok proti bolesti zubov. V nasledujúcom storočí bola budova počas požiarov niekoľkokrát postihnutá. Pôvodný majiteľ Zikmund Nana, zaznamenaný v mestskej knihe v roku 1634 a identifikovaný ako krajčír, zažil požiar v roku 1654. V 18. a 19. storočí boli majiteľmi rodiny Jilečkovej: najprv pekár Josef, neskôr jeho syn Vojtěch, ktorý v dome vyrábal choch, znechutený básnik František Turinský počas svojej návštevy v roku 1825. Vojtěchov syn Ondřej (od roku 1831) tu viedol práčku a zriadil malý obchod. Po požiari v roku 1859 požiadal o podporu Múzea Božieho kráľovstva bez úspechu. Po Ondrejovej smrti v roku 1880 Augustin syn zdedil dom; Miestny kňaz Adolf Rodler sa snažil kúpiť dom s úmyslom zničiť ho a vybudovať sirotinec.

Komentáre boli zachránené v roku 1869 pri oslave 500. výročia narodenia Husova, keď bola na fasáde odhalená Husaova úľava sochára Bohuslava Schnircha. Dom sa stal objektom literárnej púte, ktorú navštívil Jan Neruda (1871), Alois Jirásek (1877) a Jaroslav Vrchlický (1880). V roku 1883 ju Svatobor kúpil zo zbierky a odovzdal Sokolskému Jednote v Prahe. 1916 Sokol daroval budovu mestu, ale v roku 1922, pre spor o jej použitie, ho zabavil. V roku 1928 budovu múzea získal susedný dom č. 37. Po druhej svetovej vojne bola budova znárodnená. Pamätník Majstra Jana Husu bol otvorený v roku 1952, výstava múzea nasledovala v roku 1965. V roku 1991 obecný úrad vybavil výstavu ideologických deformácií a doplnil ju pamätnou sálou a galériou akademického maliara Josefa Krejza.

Od roku 2010 riadi výstavbu československý husitský kostol. V rokoch 2014 - 2015 vykonala komplexnú rekonštrukciu, ktorú zo starého pamätníka vytvorilo Centrum Majstra Jána Húsa. Súčasný areál zahŕňa mestský dom aj novopostavenú prevádzkovú budovu. Otvorenie rekonštruovaného centra sa uskutočnilo 30. mája 2015. Verejnosť je teraz obzvlášť prístupná Husovmu svätému, Husovej modlitebni a zbožnému rohu. Centrum slúži aj na kultúrne vzdelávacie aktivity - organizujú sa tu výstavy, koncerty, kurzy a workshopy.

Kam ďalej

kostel Povýšení svatého Kříže (Husinec) 256 m kamenný most v Budkově 3 km Tvrz Chocholatá Lhota 3,1 km kamenný jednoobloukový most č. 14531-2 3,2 km

Kedysi a dnes

Potiahnite posuvník a porovnajte, ako mohla pamiatka vyzerať v čase svojho vzniku, s dnešným pohľadom.

Dnešný pohľad – Rodný dům Mistra Jana Husa
Historická podoba – Rodný dům Mistra Jana Husa
Kedysi Dnes

Historická podoba vľavo je vizualizácia generovaná umelou inteligenciou a slúži ako inšpirácia.

Historické míľniky

1616
Renesančná rekonštrukcia pôvodného gotického domu.
1633
Prvá písomná zmienka o dome v liste Archdeacona Gregora z Klebatu.
1963
Registrácia domu spolu s domom č. 37 ako kultúrnych pamiatok.
1978
Deklarácia domu pre národnú kultúrnu pamiatku.
2015
Otvorenie rekonštruovaného centra Majstra Jan Hus.

Stavebný vývoj

Dom vychádza z gotického jadra, ktoré bolo prestavané v renesančnom štýle okolo roku 1616. Po požiaroch v rokoch 1654, 1691 a 1859 prešiel ďalšími úpravami. Pôvodné gotické prvky sú viditeľné len v jadre stavby. Dnes sú oba domy (č. 36 a 37) zachované s novopostavenou operačnou budovou z rekonštrukcie 2014 - 2015.

Historické udalosti

1633
Prvá písomná zmienka o dome v liste Krumlovovho Archdeacona Gregora z Klebatu, kde obyvatelia ukazujú dom ako rodné mesto Hus.
1869
Objavenie Chušovej úľavy sochára Bohuslava Schnircha na prednej strane domu počas 500. výročia narodenia Jana Husu.
1952
Základ Majster Jan Hus Memorial v dome po znárodnení budovy.
2015
Otvorenie rekonštruovaného centra Majstra Jána Husa po kompletnej rekonštrukcii komplexu.

Vlastníci

1634 – Zikmund Nana (tailor); 1691-1740 – relans of Zikmund Nany; 1740-1831 – Josef Jileček (baker) a jeho synovia Vojtěch a Ondřej; 1831-1880 – Ondřej Jileček (soap); 1880-1883 – Augustine Jileček (syn Ondřeja); 1883-1916 – The Association of Svatobor (front of the house) and the Fyzical Unity of Sokol; 1916- 1922 – The City of Husinec (gift from Sokol); 1922- 1952 – Spolek Svatobor / Ttyl.

Zaujímavosti

- Dom bol pôvodne gotický, ale jeho súčasná renesančná forma pochádza z roku 1616.

V liste z roku 1633 sa uvádza, že miestni obyvatelia vyrezávali z domu triesky ako prostriedok proti bolesti zubov.

- V 19. storočí vlastnil dom Vojtěch Jileček, ktorý tu vyrábal alkohol, ktorý znechucoval básnika Františka Turinského.

- V roku 1869 bola na fasáde pri 500. výročí jeho narodenia odhalená Hušova úľava sochára Bohuslava Schnircha.

- V rokoch 2014- 2015 prešiel dom komplexnou rekonštrukciou a stal sa centrom Majstra Jána Húsa, do ktorého patrí aj Husov svätý a modlitebný dom.

Sprievodca

⚙︎ Sprievodcu nahovoril syntetický hlas vytvorený umelou inteligenciou.

Prehrať audio sprievodcu
Zobraziť text sprievodcu

⚙︎ Text pripravila umelá inteligencia a neprešiel redakčnou kontrolou. Môže obsahovať nepresnosti.

V Husinci v južných Čechách stojí meštiansky dom číslo 36, v ktorom sa podľa tradície narodil kňaz a kazateľ Ján Hus. Isté to však nie je. Ako Husovo rodisko sa niekedy uvádza aj Husinec pri Prahe.

Dom má gotické jadro, jeho dnešná podoba je však s najväčšou pravdepodobnosťou renesančná, asi z čias okolo roku 1616. Po požiaroch bol niekoľkokrát prestavaný. Spolu so susedným domom číslo 37 je od roku 1963 kultúrnou pamiatkou a od roku 1978 národnou kultúrnou pamiatkou.

Prvýkrát sa o dome píše v roku 1633. Krumlovský arcidekan Řehoř z Klebatu vtedy oznámil pražskému arcibiskupovi Arnoštovi z Harrachu, že obyvatelia Husinca ukazujú Husov rodný domček a odrezávajú si z neho triesky proti bolesti zubov.

Prvým známym majiteľom bol krajčír Zikmund Nána, spomínaný v roku 1634. Dom vyhorel v roku 1654 a znova v roku 1691. V roku 1740 ho kúpil pekár Josef Jileček. Jeho syn Vojtěch tu pálil kôrovnicu, čo znechutilo básnika Františka Turinského. Ten dom navštívil v roku 1825 a napísal o tom báseň. Vojtěchov syn Ondřej tu potom prevádzkoval mydliarsku živnosť a malý krámik. Po ďalšom požiari v roku 1859 žiadal Múzeum Českého kráľovstva o pomoc s úpravou Husovej izby, múzeum však nemalo prostriedky. Neskôr chcel dom kúpiť miestny katolícky kňaz Adolf Rodler, ktorý ho zamýšľal zbúrať a postaviť na jeho mieste sirotinec.

V roku 1869, pri 500. výročí Husovho narodenia, bol nad vchodom odhalený Husov reliéf od sochára Bohuslava Schnircha. Dom navštevovali spisovatelia, medzi nimi Jan Neruda, Alois Jirásek a Jaroslav Vrchlický. V roku 1883 vykúpil spolok Svatobor z výnosu zbierky prednú časť domčeka a odovzdal ju pražskému Sokolu. V roku 1911 boli pred domom vysadené dve lipy.

Po druhej svetovej vojne bola budova zoštátnená a v roku 1952 v nej vznikol Pamätník Majstra Jána Husa. V roku 1991 bola expozícia zbavená ideologických skreslení a doplnená o galériu husineckého rodáka, maliara Josefa Krejzu. Od roku 2010 areál spravuje Církev československá husitská. V rokoch 2014 a 2015 ho celkovo opravila a doplnila o novú prevádzkovú budovu. Vzniklo tak Centrum Majstra Jána Husa s Husovou izbičkou, modlitebňou a pietnym kútikom. Slúži aj na výstavy, koncerty a kurzy. Slávnostne bolo otvorené 30. mája 2015.

Tipy pre návštevníkov

Najlepší čas na návštevu je od apríla do októbra, keď je počasie mierne a môžete vidieť okolie.

Odporúčame vziať knihu mapu alebo sprievodcu s vami tak, aby návštevníci mohli byť lepšie orientované okolo.

Fotografia je povolená, najlepšie miesta pre fotografie sú pred a za domom. Svetlo je najlepšie od 10:00 do 2:00.

V okolí môžete navštíviť miestny kostol sv. Mikuláša, ktorý je len 15 minút chôdze od Domu Majstra Jána Húsa.

Časté otázky

Dá sa pamiatka navštíviť?

Niektoré takéto objekty sú sprístupnené prehliadkami, iné slúžia inému účelu alebo sú súkromné. Či a kedy je prístupná táto pamiatka, sme neoverili – informujte sa u správcu.

Aké sú otváracie hodiny a vstupné?

Tento údaj nemáme ověřený, a proto ho radši neuvádíme. Ověřte si ho prosím u správce památky.

Kde sa pamiatka nachádza?

Poloha: Husova 36, Husinec, Jihočeský kraj. Presné miesto ukazuje mapa na tejto stránke.

Prečo je pamiatka chránená?

Je zapísaná v Ústrednom zozname kultúrnych pamiatok ČR ako národná kultúrna pamiatka (registračné číslo 143).

Pre deti

Predstavte si, že by ste sa vrátili o 410 rokov do malej dedinky Husinec, kde žil Majster Jan Hus. Rodný dům Mistra Jana Husa je tu, v centre obce, a dnes je kultúrnou pamiatkou Českej republiky.

Je to ako otvoriť dvere do minulosti a uvidíme, ako to vyzerá! Dom stál uprostred obce, na námestí, kde sa ľudia zhromaždili, aby hovorili o poľnohospodárskych plodinách alebo o poslednom trhu. Rodina Majstra Jana Husa bola buržoázia, takže dom bol priestranný, s veľkým nádvorím a niekoľko izieb.

Firmy v okolí

Prevádzkujete pri tejto pamiatke reštauráciu, ubytovanie, obchod, múzeum, požičovňu, wellness alebo inú službu pre návštevníkov? Zobrazte sa priamo ľuďom, ktorí k pamiatke mieria — takto vás v aplikácii aj na webe uvidia:

Vaša firma Odporúčame 0,2 km
Krátky popis, fotky, adresa, telefón a navigácia — návštevník vás má hneď poruke.

Chcete tu zobraziť svoju firmu? Zaregistrujte sa →

Ubytovanie v okolí

Plánujete návštevu? Nájdite ubytovanie do 30 km od Rodný dům Mistra Jana Husa v Jihočeský kraj.

Hľadať ubytovanie na Booking.com Tipy na ubytovanie →

Powered by Booking.com

Tematická trasa

Tematická plavba do domova Majstra Jan Hus v Husinci

1.Rodný dům Mistra Jana Husa Najvýznamnejšou destináciou trasy je tu historická budova, ktorá stojí na mieste, kde sa narodil Hus. Je chránený ako kultúrna pamiatka a predstavuje symbol českej reformácie. V interiéri sú autentické predmety z 15. storočia a informácie o živote Hušovej.

2. múzeum Husinec Nachádza sa v meste Husinci, len niekoľko sto metrov od domu. Výstava tu prináša históriu regiónu, najmä obdobie husitskej revolúcie, a ukazuje, ako sa život okolo neho odráža na osobnosti Jana Husa. Zaujímavé sú aj miestne predmety a dokumenty.

3. Kostol sv. Jakuba Väčšieho Barokový kostol z 18. storočia s bohatou sochárskou výzdobou stojí v srdci Husinky. Jeho architektúra a umelecká výzdoba odrážajú miestne kultúrne tradície a náboženský význam. V blízkosti kostola sa nachádza aj krásne námestie s historickými domami.

Koniec trasy Po návšteve pamiatok v meste Husinci sa odporúča zoznámiť sa s okolím a jeho prírodou. V okolí sa nachádzajú lesy HusinecKé, ktoré ponúkajú tiché prechádzky a možnosť pozorovania miestnej flóry a fauny. Lesy sú ideálne pre rodinné výlety a odpočinok po návšteve historických pamiatok.

Sezónne odporúčania

Jar Jar v Husinciach prináša jemné oživenie prírody, keď sa po zime prebudí okolie domova Majstra Jana Husa. Slnečné lúče osvetľujú starobylé múry budovy, ktoré sú premietané do zeleniaceho parku a polí okolo neho. Atmosféra je pokojná, ale plná nádeje - vzduch vonia mokrou zemou a kvitnúcimi jarnými kvetmi, ako je konvalín alebo jarná púpava. V tomto období je pamiatka obklopená mladými listami stromov, ktoré tieňujú slnko a vytvárajú príjemný tieň. Je vhodné navštíviť ho v slnečnom počasí, keď sa dobre pozerajú na detaily fasády a okolitej záhrady. Odporúčam prísť skoro ráno, keď je ešte málo návštevníkov, a nosiť svetlo, ale ochranné oblečenie - jarné počasie môže byť variabilné, s rýchlymi prechodmi medzi slnkom a dažďom.

Leto Husinec v hlavnej letnej sezóne ponúka teplé, slnečné dni, keď domáci dom Majstra Jana Husu svieti na slnku a jeho kamenné steny odrážajú teplo. Atmosféra je živá, ale aj pokojná - rodiny s deťmi, turisti a študenti, ktorí sa zaujímajú o históriu sú zmiešané medzi návštevníkmi. Okolie pamiatky je zelené, plné kvetov a hluku listov, ktoré vytvárajú príjemný kontrast s historickou architektúrou. Najlepší čas na návštevu je skoro ráno alebo po obede, keď je menej davu. Odporúčam nosiť ľahké, ale pohodlné oblečenie, možno s klobúkom alebo slnečné okuliare, a vziať dostatok vody.

Jeseň Jeseň Husinec je magické - zlaté listy stromov v parku okolo domu Majstra Jána Husa sa mení na farebnú mozaiku, ktorá sa odráža v oknách historickej budovy. Atmosféra je pokojná, takmer tajomná, keď sa slnko skrýva za oblohou a tiene rozširujú. Vzduch vonia z spálených listov a čerstvo nasekanej trávy, a aj keď je zima, je tu niečo útulné, ako čas pomaly stojí. Jesenná návšteva je ideálna pre tých, ktorí uprednostňujú menšie davy - v novembri je oveľa menej ľudí ako v letných mesiacoch. Odporúčam nosiť teplejšie oblečenie, možno s vetrom, a navštíviť pamiatku v slnečnom počasí, keď detaily sú stále dobre prezerané.

Zima Zima Husinec je pokrytá tenkou vrstvou snehu, ktorá pokrýva trávu a tieň kamennú stenu domu Majstra Jana Husa. Atmosféra je tichá, takmer tichá, keď slnko sotva vychádza cez oblohu a tiene pamätníka sú dlhé a záhadné. Vzduch je čistý a studený, a zatiaľ čo príroda spí, tam je niečo krásne v bielej deke krajiny. Zimná návšteva je vhodná pre tých, ktorí chcú zažiť spomienku v pokoji, bez davu. Odporúčam nosiť teplé, ale pohodlné oblečenie - je často chladno a veterno v decembri. Najlepší čas na návštevu je skoré popoludnie, keď je svetlo stále dostatočné, ale davy sú menej ako ráno.

Vizualizácie a umelecké pohľady

Rodný dům Mistra Jana Husa – historická rekonstrukce
Historická rekonštrukcia
Rodný dům Mistra Jana Husa – letecký pohled
Letecký pohľad
Rodný dům Mistra Jana Husa – jaro
Jar
Rodný dům Mistra Jana Husa – léto
Leto
Rodný dům Mistra Jana Husa – podzim
Jeseň
Rodný dům Mistra Jana Husa – zima
Zima
Rodný dům Mistra Jana Husa – akvarel
Akvarel
Rodný dům Mistra Jana Husa – noc
Nočný záber
Rodný dům Mistra Jana Husa – iluminace
Iluminácia

Vizualizácie sú generované umelou inteligenciou a slúžia ako inšpirácia.

Fotografie z okolia

Reálne snímky z okolia pamiatky

Rodný dům Mistra Jana Husa
Rodný dům Mistra Jana Husa

Zdroj a licence jsou uvedeny u každého snímku.

Atmosféra miesta

⚙︎ Atmosférickú vizualizáciu prostredia a doby vytvorila umelá inteligencia. Nejde o skutočný záznam miesta.

Tipy od návštevníkov

Zatiaľ žiadne tipy. Buďte prví!

Prihláste sa a pridajte svoj tip.

Zdroje a literatúra

Fotografie: Draceane / CC BY-SA 4.0 — Wikimedia Commons. Autor a licencia sa zobrazia aj po prejdení myšou po snímke.

Faktickým podkladem tohoto textu byl článek na Wikipedii, jehož autory jsou přispěvatelé Wikipedie. Článek je dostupný pod licencí CC BY-SA 4.0.

Informácie o pamiatke

Obec Husinec
Kraj Jihočeský kraj
Typ budova
Rok výst. 1616
Storočie 17. stor.
Sloh / Obdobie renesanční
Ochrana Národná kultúrna pamiatka
Stav dobrý
Osobnosti
Parkovanie Nie je
Psy Zakázané

Otvoriť v mobilnej app

Namier kameru telefónu
na QR kód pre otvorenie v aplikácii

www.pamatky.cz/m/49184 🏷️ Tisknutelná QR nálepka

Poloha na mape

Páčil sa vám tento článok? Zdieľajte ho!

Facebook X WhatsApp E-mail

Bol si tu? Pochváľ sa odznakom na svojom webe či blogu:

Navštívil(a) jsem Rodný dům Mistra Jana Husa – Pamatky.cz

Ďalšie pamiatky – Husinec

Zobraziť všetko v obci
kostel Povýšení svatého Kříže (Husinec) kostel Povýšení svatého Kříže (Husinec) Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Bechyni Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Bechyni Drážní věžový vodojem Drážní věžový vodojem Minoritský klášter v Českém Krumlově Minoritský klášter v Českém Krumlově Trhové Sviny Trhové Sviny Svinenské předměstí Svinenské předměstí
Pokračujte: kostel Povýšení svatého Kříže (Husinec) · kamenný most v Budkově · Tvrz Chocholatá Lhota · kamenný jednoobloukový most č. 14531-2

Příběhy a pověsti

Legendy, pověsti a příběhy spjaté s touto památkou

Příběh: Rodný dům Mistra Jana Husa
Smyšlený příběh

Příběh: Rodný dům Mistra Jana Husa

Starý Matěj zarytě mlčel a jen špičkou nože pomalu zařezával do trámu u dveří, až se ozvalo skřípavé, táhlé zaúpění dřeva. Z jeho dlaně se do šera světnice s…

Číst příběh

Fotografie návštěvníků

Zatím žádné fotografie. Buďte první, kdo přidá fotografii z návštěvy!

Prihláste sa a přidejte svou fotografii nebo hodnoťte.

Recenzie a komentáre

Za ověřenou návštěvu v aplikaci získáte víc bodů — poznáme podle GPS, že jste na místě.

Navigovať k: Rodný dům Mistra Jana Husa
Google Maps Waze Apple Maps Mapy.cz
🏘️ Pre obce a infocentrá 🔗 Pozrite sa na nás 🗺️ Mapa na webe 🔒 Ochrana súkromia 🍪 Nastavení cookies ⚑ Oznámit nezákonný obsah 🇸🇰 Slovenské pamiatky 📡 RSS 🔎 Co lidé hledají

© 2026 pamatky.cz — provozovatel SAIT CZ spol. s r.o., IČO 43962271, DIČ CZ43962271, se sídlem Těšínská 365, 735 14 Orlová-Poruba, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Krajským soudem v Ostravě, oddíl C, vložka 2359. Kontakt: +420 773 788 755, info@pamatky.cz.

Obchodní podmínky · Podmínky firemní prezentace · Ochrana osobních údajů · Cookies · Provozovatel · Řešení sporů (ČOI)